Red Bull Air Race World Championship

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Red Bull Air Race)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jedne z zawodów Red Bull Air Race

Red Bull Air Race World Championship – międzynarodowe zawody rozgrywane od 2003 roku, stworzone i sponsorowane przez firmę Red Bull. Są wyścigami powietrznymi, które polegają na jak najszybszym przelocie pilota przez wyznaczoną trasę. Trasa przelotu składa się z bramek oraz kilku ewolucji jakie musi wykonać pilot. W wyścigach startuje 10 zespołów. Piloci występujący w tych zawodach latają na maszynach: Zivko Edge 540, MXR Technologies MX2, CAP 232 lub Extra 300.

Kirby Chambliss (ur. 18 października 1959 w Corpus Christi w stanie Teksas), amerykański pilot akrobata. Od 2003 roku startuje w serii Red Bull Air Race w zespole Red Bull.Mike Mangold (ur. 10 października 1955 w Cincinnati w stanie Ohio), amerykański pilot linii American Airlines i pilot sportowy występujący od 2004 roku w cyklu wyścigów Red Bull Air Race. Lata na samolocie Zivko Edge 540

Przed każdym wyścigiem finałowym rozgrywane są eliminacje w których startuje dwunastu zawodników. Do tak zwanej "super ósemki" przechodzi ośmiu pilotów z najlepszymi czasami. Pozostała czwórka z najgorszymi czasami przechodzi to tak zwanego "Point One", którego zwycięzca zajmuje dziewiąte miejsce w zawodach. Następnie podczas zawodów rozgrywane są ćwierćfinały ("super ósemka") w których ośmiu pilotów w 4 parach walczy o wejście do półfinału do którego przechodzi czterech pilotów. Półfinał to wyścigi dwóch par. Zwycięzca każdej pary przechodzi do finału natomiast przegrany z każdej pary przechodzi do tzw. "finału pocieszenia".

Extra Flugzeugbau EA300 - wysokowyczynowy samolot akrobacyjny zaprojektowany przez niemieckiego pilota akrobacyjnego Waltera Extrę w 1987 roku i zbudowany przez firmę Extra Flugzeugbau. Jest jednym z najpopularniejszych samolotów akrobacyjnych na świecie, stworzonym do wykonywania akrobacji wyższej - Advanced i wyczynowej - Unlimited, a także jednym z najczęściej używanych samolotów w historii edycji Red Bull Air Race. Napędzany jest zmodyfikowanym silnikiem Lycoming AEIO-540.Red Bull – bezalkoholowy napój pobudzający (kategoria tzw. "energy drinków"), produkowany przez wywodzącą się z Austrii firmę Red Bull GmbH (z miejscowości Fuschl am See niedaleko Salzburga). Obecnie firma sprzedaje 2 miliardy puszek napoju rocznie.

W lipcu 2014 roku, po raz pierwszy zawody Red Bull Air Race zostały rozegrane również w Polsce. Wydarzenie to miało miejsce nad wodami Zatoki Gdańskiej wzdłuż bulwaru nadmorskiego w Gdyni. W maju 2019 roku Red Bull postanowił nie kontynuować Mistrzostw Świata Red Bull Air Race po sezonie 2019.

System punktacji[ | edytuj kod]

System punktacji w Red Bull Air Race przedstawia się następująco:

Hannes Arch (ur. 22 września 1967 roku w Leoben w Austrii) - austriacki pilot akrobata. Od 2007 roku startuje w zawodach Red Bull Air Race. Lata on w zespole Cobra.Péter Besenyei (ur. 8 czerwca 1956 roku w Körmend na Węgrzech) – jest węgierskim pilotem akrobatycznym, pilotem doświadczalnym, wielokrotnym mistrzem Węgier, dwukrotnym zwycięzcą FAI World Grand Prix, mistrzem Europy i dwukrotnym mistrzem świata w akrobacji samolotowej.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama