Recz (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gmina Reczgmina miejsko-wiejska w południowej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie choszczeńskim. Siedzibą gminy jest miasto Recz.

Powiat choszczeński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Choszczno.Rezerwat przyrody "Grądowe Zbocze" – rezerwat leśny, o powierzchni 33,28 ha, utworzony 14 czerwca 1996, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Recz, 2 km na północny wschód od centrum Recza. Zachodni skraj rezerwatu przy przystanku kolejowym Recz Pomorski, po południowej stronie linii kolejowej i skrzyżowania drogi krajowej nr 10 (Stargard Szczeciński-Kalisz Pomorski) z drogą wojewódzką nr 151 do Ińska.

Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 5645 mieszkańców.

Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 63., ludność 66.
Gmina stanowi 13,6% powierzchni powiatu.

Położenie[ | edytuj kod]

Gmina znajduje się w południowej części województwa zachodniopomorskiego, w północnej części powiatu choszczeńskiego.

Suchań, (niem. Zachan) – miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Suchań. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 1436 mieszkańców.Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.

Gmina leży na pojezierzach: Choszczeńskim i Ińskim oraz Równinie Drawskiej. Przez miasto i gminę przepływa dostępna dla kajaków rzeka Ina, na południe od wsi Słutowo znajduje się źródło rzeki Reczanki. Przez Recz prowadzi czerwony Szlak Hetmana Stefana Czarnieckiego. Tereny leśne zajmują 38% powierzchni gminy, a użytki rolne 57%.

Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Lubieniów (niem. Liebenow) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Recz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 454 mieszkańców.

Sąsiednie gminy:

 • Choszczno i Drawno (powiat choszczeński)
 • Kalisz Pomorski (powiat drawski)
 • Dobrzany i Suchań (powiat stargardzki)
 • W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2008:

  Gminę zamieszkuje 11,4% ludności powiatu.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Recz w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Recz.png

  Pamięcin (niem. Denkhaus) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Recz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 129 mieszkańców.Kraśnik (niem. Kratznick) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Recz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 osada liczyła 12 mieszkańców. Osada wchodzi w skład sołectwa Grabowiec.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bytowo (niem. Butow) – leśniczówka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Recz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. Leśniczówka wchodzi w skład sołectwa Sulibórz. Najbardziej na północ położona miejscowość zarówno gminy, jak i powiatu.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Gmina Kalisz Pomorski - gmina miejsko-wiejska położona w województwie zachodniopomorskim, w południowej części powiatu drawskiego. W latach 1975-1998 wchodziła w skład województwa koszalińskiego. Siedzibą gminy jest miasto Kalisz Pomorski. Jest to największa gmina pod względem powierzchni w powiecie. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 4., ludność 54. Gmina stanowi 27,3% powierzchni powiatu.
  Trzebień (niem. Hassenwerder) – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Recz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 kolonia liczyła 16 mieszkańców. Kolonia wchodzi w skład sołectwa Sicko.
  Kolej wąskotorowa – kolej o prześwicie mniejszym niż określany jako normalny, czyli 1435 mm. Kolej wąskotorowa cechuje się mniejszą zdolnością przewozową od kolei normalnotorowej, jednak można na niej stosować większe pochylenia i łuki o mniejszym promieniu, dzięki czemu jest nawet kilkakrotnie tańsza w budowie. Koleje wąskotorowe, początkowo niemal wyłącznie konne, rozpowszechniły się w przemyśle wydobywczym, hutnictwie, leśnictwie. Od połowy XIX wieku zaznacza się zróżnicowanie funkcji kolei wąskotorowych w zależności od prześwitu, następuje także częściowa unifikacja standardów k.w. Od połowy XIX wieku na k.w. stosuje się powszechnie trakcję parową, od końca XIX wieku wprowadza się na niektóre k. w. trakcję elektryczną, od połowy XX wieku także spalinową. Najstarsza nieprzerwanie funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie istnieje w Polsce – są to Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.
  Rajsko (niem. Bethanien) wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Recz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 51 mieszkańców.
  Dług publiczny (albo zgodnie z definicją ustawową „państwowy dług publiczny”) – obejmuje nominalne zadłużenie podmiotów sektora finansów publicznych, ustalone po wyeliminowaniu przepływów finansowych pomiędzy podmiotami należącymi do tego sektora (skonsolidowane zadłużenie brutto), zaciągnięte z następujących tytułów:

  Reklama