• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Reality show

  Przeczytaj także...
  Telenowela dokumentalna (ang. documentary soap, docusoap) - gatunek telewizyjny łączący w sobie cechy opery mydlanej i filmu dokumentalnego.TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  Agent – pierwszy program typu reality show w polskiej telewizji, emitowany na antenie TVN w latach 2000-2002 (trzy edycje) na licencji belgijskiego programu De Mol (Kret). Polską edycję prowadził Marcin Meller. Producentem była Ewa Leja.

  Reality show – typ programów telewizyjnych, w których z reguły występują osoby wcześniej niezwiązane zawodowo z telewizją. Osoby te w założeniu mają zachowywać się „naturalnie” przed kamerą w sztucznie zaaranżowanej, niekiedy ekstremalnej, sytuacji. Wiele z programów ma postać konkursu.

  Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje. Program telewizyjny – telewizyjna produkcja audiowizualna, podstawowa jednostka ramówek stacji telewizyjnych, która charakteryzuje się określonym gatunkiem telewizyjnym.

  Istotą programu jest postawienie widza w roli „podglądacza”. Reality show rzadko bywają nadawane na żywo – z reguły jest to program rejestrowany i montowany. Pierwszym polskim reality show był Agent nadawany w telewizji TVN.

  Ogólny podział[ | edytuj kod]

  Programy typu reality show można przyporządkować do trzech głównych kategorii:

 • dokumentalizowane reality show – programy, w których widz ma wrażenie bycia biernym obserwatorem wydarzeń z codziennego życia (prywatnego i/lub zawodowego) bohaterów, choć niektóre sceny mogą być zaaranżowane przez produkcję; forma niektórych pozycji może przypominać serial telewizyjny;
 •  Zapoznaj się również z: Telenowela dokumentalna.
 • „aranżowane” reality show – o ile zdarzenia zawarte w dokumentalizowanych reality show wciąż mogłyby się wydarzyć bez udziału producentów i obecności kamer, to w przypadku drugiego typu reality show wszelkie wydarzenia są otwarcie aranżowane na potrzeby produkcji (np. spotkanie konkretnych grup nieznajomych, wyjazd na wspólną wycieczkę, zamieszkanie w jednym domu itp.);
 • reality competition show / reality game show (turnieje, rozgrywki, rywalizacje) – konkursy, z których systematycznie odpadają kolejni zawodnicy (poprzez eliminację głosami uczestników, jurorów, widzów, bądź kombinacji tych trzech podmiotów), najczęściej po to, by wyłonić jednego zwycięzcę; gracze, podczas walki o główną nagrodę, mogą przebywać w specjalnie przygotowanych przez produkcję lokalizacjach (domy, studia, wyspy).
 • Ponadto występuje także zjawisko constructed-reality show, które polega na częściowej realizacji programu według scenariusza, a częściowo jako efekt zachowań uczestników. Przykładem tego typu produkcji jest The Hills: New Beginnings.


  Reklama

  Czas generowania strony: 0.004 sek.