Reading (borough)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reading – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym Berkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 155 698 mieszkańców.

Southcote – dzielnica miasta Reading, w Anglii, w Berkshire, w dystrykcie (unitary authority) Reading. W 2011 roku dzielnica liczyła 8548 mieszkańców. Southcote jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Sudcote.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Miasta[ | edytuj kod]

 • Reading
 • Inne miejscowości[ | edytuj kod]

 • Abbey, Battle, Caversham, Church, Katesgrove, Kentwood, Mapledurham, Minster, Norcot, Park, Peppard, Redlands, Southcote, Thames, Tilehurst i Whitley.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Caversham – część miasta Reading w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Berkshire. Leży 2 km na północ od centrum miasta Reading i 59 km na zachód od centrum Londynu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Unitary authority - forma samorządu terytorialnego występująca przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, łącząca w sobie kompetencje gminy, dystryktu i hrabstwa. W pewnym uproszczeniu można ją przyrównać do polskiego miasta na prawach powiatu. Status taki otrzymują zazwyczaj miasta i dystrykty na tyle duże, by móc wypełniać we własnym zakresie zadania przypisane zwykle hrabstwom, a także hrabstwa na tyle małe, że niecelowe jest tworzenie w nich niższych szczebli samorządu. Każda z authorities przypisana jest do jednego z hrabstw ceremonialnych (o ile nie stanowi samodzielnego hrabstwa ceremonialnego).
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Whitley – dzielnica miasta Reading, w Anglii, w Berkshire, w dystrykcie (unitary authority) Reading. W 2011 roku dzielnica liczyła 11 460 mieszkańców. Whitley jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Witelei.

  Reklama