Raymond Ranjeva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Raymond Ranjeva (ur. 31 sierpnia 1942 w Antananarywie) – prawnik madagaskarski, sędzia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Ukończył prawo na uniwersytecie w Antananarywie, uzupełniał studia w Paryżu (gdzie obronił doktorat). W 1966 roku pracował w administracji publicznej, następnie podjął pracę na uniwersytecie w Antananarywie. W latach 1981 – 1991 był tam profesorem, wykładał również w Akademii Wojskowej Madagaskaru i Narodowej Szkole Administracji Madagaskaru. W latach 1988 – 1990 pełnił funkcję rektora uniwersytetu w Antananarywie. Gościnnie wykładał w Akademii Prawa Międzynarodowego w Hadze, Wolnym Uniwersytecie w Brukseli, uczelniach francuskich (w Paryżu, Marsylii, Bordeaux).

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reprezentował Madagaskar w międzynarodowych instytucjach i konferencjach, zajmujących się problematyką prawa międzynarodowego; w latach 1976 – 1977 kierował delegacją na Konferencji Narodów Zjednoczonych o sukcesji państw w stosunku do traktatów w Wiedniu. W 1971 roku był w gronie założycieli Komitetu Praw Człowieka Madagaskaru. W 1974 roku został członkiem Akademii Nauk, Literatury i Sztuki Madagaskaru (później był wiceprezesem). Należy m.in. do Francuskiego Towarzystwa Prawa Międzynarodowego, Towarzystwa Prawa Międzynarodowego Quebecu, Afrykańskiego Towarzystwa Prawa Międzynarodowego i Porównawczego. Został powołany w skład Papieskiej Rady Sprawiedliwości i Pokoju, jest doradcą prawnym Konferencji Biskupów Katolickich Madagaskaru.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Order Narodowy (fr. Ordre national) – wysokie odznaczenie państwowe Republiki Mali ustanowione 31 maja 1963, nadawane za wybitne zasługi dla narodu.

Zastępca członka Instytutu Prawa Międzynarodowego, w 1991 został wybrany na sędziego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Wybrany na drugą 9-letnią kadencję w 2000, w latach 2003 – 2006 był wiceprzewodniczącym Trybunału, w 2009 zakończył pracę w Trybunale.

Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

Ogłosił wiele publikacji z prawa międzynarodowego, w tym książki. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Narodowego Orderu Madagaskaru, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Madagaskaru, Krzyżem Oficerskim Narodowego Orderu Mali.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Sylwetka na stronie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (w języku angielskim, z fotografią)
 • Prawo międzynarodowe (dla odróżnienia od prawa prywatnego międzynarodowego zwane też prawem międzynarodowym publicznym) – jedna z gałęzi prawa, obejmująca zespół norm prawnych regulujących stosunki między państwami, organizacjami międzynarodowymi, a także innymi podmiotami prawa międzynarodowego. Jedna z najstarszych dziedzin prawa, znana i rozwijana już w okresie starożytności. Za "konstytucję" współczesnej społeczności międzynarodowej i najważniejszy dokument prawa międzynarodowego uważa się Kartę Narodów Zjednoczonych powołującą do życia ONZ i proklamującą szereg zasad na których opierają się prawo międzynarodowe i stosunki międzynarodowe. Zobowiązania wynikające z Karty Narodów Zjednoczonych (np. zakaz agresji, zakaz grożenia użyciem siły, zakaz mieszania się w sprawy wewnętrzne innych państw, nakaz pokojowego rozwiązywania sporów) mają pierwszeństwo przed innymi zobowiązaniami państw członkowskich ONZ.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Bordeaux (wym. MAF [bɔʁdo]; oksyt. Bordèu) – miasto i gmina we Francji, stolica regionu Nowa Akwitania, w departamencie Żyronda.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Vrije Universiteit Brussel - niderlandzkojęzyczny uniwersytet w Brukseli. Jest jedynym pełnoprawnym flamandzkim uniwersytetem w Brukseli. Vrije Universiteit Brussel jest pochodną francuskojęzycznego Université Libre de Bruxelles (ULB), który został założony w 1834 roku przez prawnika flamandzkiego pochodzenia, Pierre-Théodore Verhaegen. W zamyśle miał założenie uniwersytetu, które byłyby niezależny od państwa i Kościoła. Mimo że niektóre kursy na Vrije Universiteit w Wydziale Prawa były już prowadzone w języku niderlandzkim w 1935 roku, to na pozostałych wydziałach język ten zaczął obowiązywać w 1963 roku. Niderlandzkojęzyczna uczelnia zdołała się oddzielić od swojego francuskojęzycznego odpowiednika w dniu 1 października 1969. W ustawie z dnia 28 maja 1970 roku Vrije Universiteit i Université Libre de Bruxelles oficjalnie stały się dwoma oddzielnymi prawnie i administracyjnie jednostkami naukowymi. Uniwersytet składa się z ośmiu wydziałów, których zadania sprowadzają się do trzech misji: edukacja, badania naukowe i usługi na rzecz społeczeństwa. Uczelnia oferuje trzystopniowe studia dla ponad 8000 studentów i ponad 1000 doktorantów.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama