Ravensburger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ravensburgerniemiecka firma wydawnicza z siedzibą w Ravensburgu, jeden z największych dystrybutorów gier planszowych i puzzli w Europie.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Spiel des Jahres (niem. gra roku) – prawdopodobnie najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana w dziedzinie gier planszowych.

Historia spółki sięga 1883 roku, a pierwszą grę wydała w 1884 roku. Obecnie Ravensburger jest właścicielem m.in. marki Alea Spiele znanej z gier Puerto Rico czy Książęta Florencji.

Wydana przez spółkę gra Scotland Yard, która w 1983 roku została grą roku (Spiel des Jahres) sprzedała się w ilości 3,5 mln egzemplarzy.

Do spółki Ravensburger AG należą:

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
 • Ravensburger Buchverlag Otto Maier GmbH
 • Ravensburger Digital GmbH
 • Ravensburger Freizeit- und Promotion GmbH
 • Ravensburger Spieleland AG (w 2012 zintegrowana z Ravensburger Freizeit- und Promotion GmbH )
 • Ravensburger Spieleverlag GmbH
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Annual Report 2018. Ravensgroup. [dostęp 21 kwietnia 2020].
  2. Company History of Ravensburger, www.ravensburger-gruppe.de [dostęp 2020-04-21] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa wydawnictwa (niem.)
 • Puerto Rico – ekonomiczna gra planszowa autorstwa Andreasa Seyfartha. Wersja oryginalna została wydana w Niemczech w 2002 roku poprzez firmę Alea będącą firmą-córką wydawnictwa Ravensburger. W Polsce gra ukazała się dopiero w 2007 roku nakładem Wydawnictwa Lacerta. Polska wersja jest rozszerzona w stosunku do wersji niemieckiej o 14 dodatkowych budynków.National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Scotland Yard – gra planszowa w której zespół policjantów (od 2 do 5 graczy) ma za zadanie wyśledzenie Pana X, w którego wciela się jeden gracz. Plansza reprezentuje Londyn z zaznaczonymi liniami metra, autobusów oraz trasami taksówek. Nazwa gry pochodzi od głównej siedziby policji w Londynie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Książęta Florencji – ekonomiczna gra planszowa z gatunku eurogier autorstwa Wolfganga Kramera, Richarda Ulricha i Jensa Christophera Ulricha.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama