• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ratusz w Sochaczewie

  Przeczytaj także...
  Wole oko (fr. œil-de-bœuf) – małe, okrągłe lub owalne okienko, w górnej części kondygnacji, w szczycie budynku, nad drzwiami lub oknami, czasem we wnętrzu. Niekiedy w ozdobnej ramie. Służyło do dodatkowego, czasem pośredniego, oświetlenia pomieszczeń.Dach naczółkowy – dach dwuspadowy z dodatkowymi, niewielkimi, trójkątnymi połaciami (zwanymi naczółkami) umieszczonymi ukośnie w górnej części ścian szczytowych.
  Klasycyzm – w architekturze styl wzorujący się na formach architektonicznych starożytnego Rzymu i Grecji. Rozwinął się w połowie XVIII wieku jako reakcja na formalny przepych architektury baroku i rokoko.

  Ratusz w Sochaczewie – budynek klasycystyczny z lat 1825-1828, wybudowany według planów Bonifacego Witkowskiego. Powstał na miejscu murowanego ratusza powstałego w 1780 roku, rozebranego w 1818 roku. Zniszczony w czasie I wojny światowej został odbudowany w 1918 roku. Od 1973 jest siedzibą Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Nocą budynek jest iluminowany.

  Ryzalit – występ z lica w elewacji budynku w jego części środkowej, bocznej lub narożnej, prowadzony od fundamentów po dach, stanowiący jego organiczną część.Bitwa nad Bzurą inaczej zwana bitwą pod Kutnem rozegrała się w dniach od 9 do 18-22 września 1939 roku. Była to największa bitwa podczas kampanii 1939 roku. Została stoczona przez dwie polskie armie "Poznań" (gen. Tadeusz Kutrzeba) i "Pomorze" (gen. Władysław Bortnowski) z niemieckimi 8 Armią (gen. Johannes Blaskowitz) i 10 Armią (gen. Walter von Reichenau) z Grupy Armii Południe ("Süd") (gen. Gerd von Rundstedt).

  Styl ratusza może przypominać pałac. Fasada została urozmaicona ryzalitem z napisem Muzeum Pomnik, zwieńczonym naczółkiem. Dach jest czterospadowy, a poddasze doświetlone oknami typu wole oko. W ściany wmurowano tablice poświęcone bitwie nad Bzurą.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą – mieści się w klasycystycznym budynku ratusza z lat 30. XIX w. w Sochaczewie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lechosław Herz: Puszcza Kampinoska. Przewodnik. Wyd. 3. Pruszków: Oficyna Wydawnicza Rewasz, 2012, s. 294. ISBN 978-83-62460-18-2.
  2. Roman Pawlak: Polska – Zabytkowe ratusze. Warszawa: Sport i Turystyka MUZA SA, 2003, s. 169. ISBN 83-7200-991-0.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą
 • Sochaczew – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, nad rzeką Bzurą i Utratą (Chodaków).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.884 sek.