Rare

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rare Ltd. (wcześniej Ultimate Play the Game) – brytyjska firma zajmującą się tworzeniem gier komputerowych. Firmę założyli w 1982 roku bracia Tim i Chris Stamper, przy współpracy Carole Ward (dziewczyny, a później żony Chrisa Stampera) i Johna Latchbury, którego założyciele poznali na uczelni. Chris i John zajmowali się programowaniem, zaś Carole i Tim – grafiką.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Donkey Kong (jap. ドンキーコング, Donkī Kongu) – gra komputerowa i wideo wydana po raz pierwszy w 1981 roku, pierwotnie przeznaczona na automaty do gier. Celem gry jest uratowanie Lady (później nazywana Pauline), ukochanej głównego bohatera, do której dotrzeć można skacząc po platformach. Donkey Kong, duży brązowy goryl, stara się to zadanie utrudnić rzucając beczki, które gracz musi przeskakiwać.

Pierwszą grą wyprodukowaną przez firmę był Jetpac, zaprezentowany w maju 1983 i sprzedany w liczbie ponad 300 tysięcy egzemplarzy, co wygenerowało przychody rzędu 1 miliona GBP. Gra napisana była w języku maszynowym, podczas gdy inne firmy pisały gry głównie w języku BASIC; to przekładało się na szybsze działanie programu i lepsze wrażenia z rozgrywki.

Sega (jap. セガ – oficjalnie: Sega Corporation ,株式会社セガ, Kabushiki-gaisha Sega) – międzynarodowy producent i wydawca gier wideo, dawniej konsoli do gier. Główna siedziba firmy, która jest również siedzibą główną oddziału lokalnego, Sega of Japan, jest położona w Ota, dzielnicy Tokio w Japonii.Asembler (z ang. assembler) – termin informatyczny związany z programowaniem i tworzeniem kodu maszynowego dla procesorów. W języku polskim oznacza on program tworzący kod maszynowy na podstawie kodu źródłowego (tzw. asemblacja) wykonanego w niskopoziomowym języku programowania bazującym na podstawowych operacjach procesora zwanym językiem asemblera, popularnie nazywanym również asemblerem. W tym artykule język programowania nazywany będzie językiem asemblera, a program tłumaczący – asemblerem.

Kolejne tytuły wyprodukowane przez firmę to Pssst (czerwiec 1983), Trans Am i Cookie (lipiec 1984). Gry Ultimate były wysoko oceniane przez krytyków – czasopismo „Crash” przyznało Atic Atac ocenę 92%, zaś Jetman oceniony został na 95%. Z uwagi na niewielką liczebność pracowników, przedstawiciele firmy nie udzielali wielu wywiadów, nie podejmowali działań mających na celu wyłączność (np. wydania gry), zaś kopie gier do recenzji wysyłano równocześnie do wszystkich branżowych tytułów prasowych, najczęściej tuż przed premierą. W miarę upływu czasu takie podejście do komunikacji ze światem zewnętrznym stało się działaniem celowym.

Super Nintendo Entertainment System (w skrócie SNES i Super NES) – 16-bitowa konsola do gier, która osiągnęła wielki sukces w krajach zachodniej Europy, USA oraz w Japonii (tam pod nazwą Super Famicom).Game Boy (jap. ゲーム ボーイ) – seria przenośnych konsoli do gier produkcji japońskiej firmy Nintendo. Konsole z serii charakteryzowały się posiadaniem kontrolera krzyżakowego wzorowanego na konsoli Nintendo Entertainment System oraz miejsca na kartridże z grami. Konsole Game Boy przyczyniły się do zwiększenia popularności przenośnych konsol, stanowiąc protoplastę konsoli ósmej generacji takich jak Nintendo 3DS czy PlayStation Vita.

Pierwszym tytułem sprzedawanym za wyższą niż przyjęta na rynku cenę 5,50 funta brytyjskiego był Sabre Wulf (9,95 GBP; miało to na celu zniechęcenie do kopiowania, drogiego dość, produktu). Cena ta nie wpłynęła na wysokość sprzedaży Sabre Wulfa i stała się standardową kwotą rynkową dla innych tytułów. Firma wyprodukowała kilka tytułów z izometrycznym widokiem pola akcji – Knight Lore, Alien 8 i Pentagram. Podczas, gdy inne przedsiębiorstwa w branży pracowały nad grami na komputery 16-bitowe, Ultimate śledziła rozwój konsol do gier NES, zyskując dostęp do planów budowy urządzenia celem lepszego go poznania. Przez kilka lat firma była podwykonawcą oddziału produkcji gier firmy Nintendo. W roku 1989 Rare wprowadziła na rynek 17 tytułów dla NES-a (łącznie 41 gier w 4 lata plus konwersje opublikowanych już tytułów dla urządzenia Game Boy), podczas poprzednio produkowano około 5-6 tytułów rocznie. Po wyprodukowaniu konsoli SNES zarówno Nintendo jak i Rare poszukiwali postaci, która mogłaby stać się znakiem rozpoznawczym w epoce większych możliwości technicznych. Wybrano postać z gry Donkey Kong, przedstawiając grę Donkey Kong Country, która przechyliła szalę na stronę Nintendo w rywalizacji z firmą Sega i jej konsolą Mega Drive. Seria Donkey Kong była kontynuowana, przygotowywano również konwersje poszczególnych tytułów na konsolę Game Boy.

Nintendo Entertainment System (w skrócie NES) – 8-bitowa konsola gier wideo firmy Nintendo znana pierwotnie na rynku japońskim jako Famicom (Nintendo Family Computer, po raz pierwszy zaprezentowany 15 lipca 1983).Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.

Firma pozostała lojalna Nintendo i jej konsolom (Nintendo 64, którego jednak nie uratowały wysoko ocenianie tytuły Rare) do roku 2002, kiedy to Rare została przejęta przez Microsoft.

Po sprzedaży marki Ultimate firmie US Gold nazwę przedsiębiorstwa zmieniono na Rare.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Dan Whitehead: Retro Gamer Collection Volume 1. Imagine Publishing Ltd., s. 42-47. ISBN 978-1-906078-01-0.
  • Chōjin Sentai Jetman (jap. 鳥人戦隊ジェットマン, Chōjin Sentai Jettoman) – japoński serial z gatunku tokusatsu z roku 1991. Jest piętnastym serialem z sagi Super Sentai stworzonym przez Toei Company. Emitowany na kanale TV Asahi od 15 lutego 1991 roku do 14 lutego 1992. Serial liczył 51 odcinków.Sabre Wulf to gra komputerowa stworzona i wydana przez Ultimate Play The Game w 1984 roku. Gra jest pierwszą pozycją z serii Sabreman. Pierwsza wersja została wydana na komputer ZX Spectrum, jej autorami byli Tim Stamper i Chris Stamper. Następnie gra została wydana w wersji dla komputerów Commodore 64, BBC Micro i Amstrad CPC. W 2004 roku odświeżona wersja Sabre Wulf została wydana na konsolę Game Boy Advance.
    Reklama