RapidShare

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

RapidShare – istniejący do 2015 roku serwis internetowy oferujący hosting plików. Siedziba spółki prowadzącej serwis, RapidShare AG, znajdowała się w Cham w Szwajcarii. RapidShare był jednym z największych serwisów tego typu na świecie, według Alexa Internet domena RapidShare.com znajdowała się w 2009 roku na 50. miejscu pod względem liczby odwiedzin wśród wszystkich domen internetowych na świecie. Przepustowość łącza RapidShare wynosiła 800 Gbps, a łączna pojemność około kilku petabajtów (1 petabajt to milion gigabajtów). Serwis oferował darmowe oraz płatne konta.

Alexa Internet – amerykańska spółka kontrolowana przez Amazon.com, prowadząca witrynę Alexa znaną z dostarczania informacji na temat generowanego ruchu do innych stron internetowych. Spółka została założona w 1996 roku, a trzy lata później kontrolę nad nią przejął Amazon.com.Domena internetowa – zbiór nazw systemu nazw DNS wykorzystywanego w Internecie, składający się z nazw umieszczonych w pewnym poddrzewie struktury DNS tj. zakończonych stałym sufiksem (np. ".wikipedia.org").

Zasady działania[ | edytuj kod]

Za pomocą przeglądarki internetowej użytkownicy mogli załadować na serwer pliki o maksymalnym rozmiarze 500 MB (RapidShare.com). Każdy wysłany plik otrzymywał losowo generowany identyfikator, który wchodził w skład adresu URL do pliku. Cały adres składał się zatem z oryginalnej nazwy pliku oraz ośmiocyfrowego losowego identyfikatora, co powoduje, że nie znając adresu do pliku nie można go odgadnąć. RapidShare nie udostępniał wyszukiwarki plików, lecz istniały nieoficjalne serwisy, które umożliwiały przeszukiwanie plików na RapidShare.

Gigabajt (10, skrót GB) lub Gibibajt (2, skrót GiB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca miliard (a w praktyce częściej 1.073.741.824 ~ 1.000.000.000 = 10) bajtów.Grafika 3D (grafika trójwymiarowa) – nazwa jednej z dziedzin grafiki komputerowej, zajmującej się głównie wizualizacją obiektów trójwymiarowych. Nazwa pochodzi od angielskiego sformułowania Three-Dimensional Graphics.

RapidShare akceptował wysyłanie oraz pobieranie plików przez użytkowników darmowych oraz płatnych kont. Użytkownicy darmowi przed pobieraniem każdego pliku musieli odczekać zazwyczaj od 25 sekund do 99 minut, a maksymalna prędkość transferu została ograniczona do 375 KB/s (3000 Kbit/s). Użytkownicy kont płatnych (premiowych) nie mieli ograniczenia tempa pobierania plików, mogli pobierać kilka plików jednocześnie, wstrzymywać i ponawiać pobierania, a także korzystać z menedżerów pobierania plików. Konto premium można było także uzyskać, jeżeli wrzucony plik przez danego użytkownika został pobrany określoną ilość razy. Jedno pobranie dawało 1 punkt. Po uzbieraniu 5000 punktów premium i 5000 punktów free, użytkownik otrzymywał konto premium na miesiąc, a za 50 000 punktów premium i 50 000 punktów free na pełny rok.

Serwis internetowy, witryna internetowa (ang. website) – grupa powiązanych ze sobą, w celu poszerzenia funkcjonalności, stron internetowych. Serwisy internetowe, poza treścią statyczną, mają często sekcję wiadomości oraz możliwość logowania się i zapamiętywania preferencji odbiorców w celu dostosowania treści do indywidualnych upodobań. W serwisie mogą występować obiekty interaktywne np. formularze, przyciski czy aplikacje.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

Mechanizm CAPTCHA[ | edytuj kod]

Przez cały okres działalności RapidShare używał wielu rodzajów mechanizmu CAPTCHA w celu wyeliminowania zautomatyzowanego pobierania plików przez boty. Początkowo użytkownik niemający konta premium musiał wprowadzić 4 znaki, pokazane na zniekształconym obrazku. W połowie 2008 mechanizm został ulepszony. Obrazek składał się z maksymalnie 7 zniekształconych znaków alfanumerycznych, z których każdy znak oznaczony był ikonką psa lub kota. Użytkownik konta darmowego musiał wprowadzić cztery znaki, które miały ikonkę kota. 22 czerwca 2008 zrezygnowano z mechanizmu CAPTCHA, zastępując go pseudotrójwymiarową siatką, z wyżłobionymi znakami. 2 lipca 2008 wycofano się z użycia mechanizmu CAPTCHA. .mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Poprzez eliminację mechanizmów CAPTCHA uprościliśmy znacząco dostęp do darmowych usług RapidShare. Dodatkowo, użytkownicy kont darmowych mogą wysyłać i pobierać większe pliki (do 200 MB). Jednakże by ochronić RapidShare przed przeciążeniem spowodowanym zautomatyzowanym pobieraniem, ograniczyliśmy maksymalny transfer do 500 kilobitów na sekundę. Rekompensatą jest brak konieczności oczekiwania na pobieranie kolejnego pliku. Użytkownicy premiowi zyskują teraz na większej elastyczności limitu pobierania: Wynosił on 10 gigabajtów dziennie, a teraz może zostać „oszczędzany” nawet do 50 GB. W rezultacie, transfer niewykorzystany przechodzi na następny dzień automatycznie, do maksymalnej wartości 50 gigabajtów. Jeśli cały transfer został zużyty w czasie jednego dnia, użytkownik konta premium może otrzymać kolejne 10 gigabajtów następnego dnia.

RapidShare.com


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama