Rapcore

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rapcore – nurt muzyczny łączący rap z hardcore (stąd nazwa, która pierwotnie i poprawnie odnosi się do mieszanki hardcore punk z hip-hopem).

Rap rock – podgatunek muzyczny będący połączeniem dwóch głównych gatunków - hip-hopu i rocka. Pojęcie mylone często z innymi gatunkami, rapcorem lub rap metalem.Grzegorz Borek, pseudonim artystyczny Bolec (ur. 20 lipca 1971 w Krakowie, zm. 27 lutego 2009 tamże) – jeden z pionierów polskiego hip-hopu, aktor.

Istnieją podobne style bazujące na fuzji rapu z: funk rock bądź nowoczesnym hard rock (tzw. rap rock), metal (tzw. rap-metal). Często spotykane są hybrydy nu metal/rapcore i rapcore/rap metal.

Na przełomie lat 80. i 90. w USA wiele zespołów hip-hopowych (np. N.W.A, EPMD) i hardcore’owych (np. Pro-Pain, Inside Out) zaczęło eksperymentować z łączeniem tych gatunków. Skutkiem tego, powstało Rapcore, które jest połączeniem rapu i ostrej, hardcore’owej gitary.

Zdaniem krytyków muzycznych najważniejszym pionierem rapcore’u jest zespół Rage Against the Machine, który wypromował ten gatunek i zainspirował większość obecnych zespołów rapcore’owych. Zaznaczyć trzeba, że muzyka zespołu bywa również określana jako rap metal, rap rock czy funk rock, funk metal. W odróżnieniu od typowego rapcore’u jaki reprezentuje np. Onyx i Biohazard w utworze Slam, w muzyce Rage Against The Machine słychać wyraźne wpływy muzyki funk i hard rock.

Nu metal – gatunek muzyczny powstały na początku lat 90 XX wieku. Termin został wymyślony przez Jonathana Davisa w celu określenia gatunku muzyki granej przez zespół KoЯn. Gatunek ten jest pochodną takich stylów jak grunge, metal alternatywny, funk, thrash metal, groove metal oraz industrial metal.Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.

Zespołem grającym muzykę rapcore’ową lub podobną jest: Dog Eat Dog (obok R.A.T.M przyczynili się do popularyzacji stylu, płyta All Boro Kings), Senser, Downset, Limp Bizkit, Hollywood Undead, Rage Against the Machine, P.O.D., Linkin Park, Run-D.M.C., Public Enemy, Cypress Hill i wiele innych. Amerykański zespół (hed) P.E stworzył swój styl bazując na mieszance hip hopu, hardcore i funk, który określił nazwą G-Punk.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Dog Eat Dog – zespół muzyczny pochodzący z USA grający muzykę będącą mieszanką różnych stylów muzycznych. Zespół otrzymał nagrodę VMA MTV za debiut w 1993 roku.

W 1993 ukazał się soundtrack do filmu Judgment Night na którym można usłyszeć w różnych formach hybrydę rocka z hip hopem.

Pionierami polskiego rapcore’u są Kazik na Żywo, Dynamind (oraz współpracujący z zespołem raper Bolec), Flapjack, jak i Illusion.

Łączenie gitarowego grania z hip hop można usłyszeć przykładowo w twórczości: Bakflip, Sweet Noise, My Riot oraz Hans Solo. W 2011 Rapcorową płytę wydali raper Vienio i hardcore punkowa grupa Way Side Crew (Vienio vs. Way Side Crew pt. Wspólny mianownik). Ciekawym połączeniem jest industrial i rap. Przykładem takiej muzyki jest zespół Hermetic Evolution, który zawiera takie elementy jak djent, rap, industrial, metal, a nawet funk.

Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Way Side Crew - polska grupa wykonująca hardcore. Powstała w 2000 roku w Koluszkach z inicjatywy gitarzysty Krisa, wokalisty Karola, basisty Przemka i perkusisty Piotrka. W 2004 roku skład uzupełnił drugi gitarzysta Jarek. Tego samego roku nakładem Jimmy Jazz Records ukazał się debiutancki album pt. Way Side Crew. Druga płyta, zatytułowana Razem do piekła została wydana 2 lata później, ponownie przez Jimmy Jazz Records.

W wyniku ewolucji z biegiem lat wytworzył się pokrewny styl Crunkcore, którego przykładowymi przedstawicielami są: 3OH!3, Kesha, BrokeNCYDE, Pants Party, I Set My Friends On Fire czy Breathe Carolina.

Run–D.M.C. – zespół hip-hopowy powstały w 1981 roku w Nowym Jorku. W 2009 roku jako druga grupa hip-hopowa została włączona w poczet Rock and Roll Hall of Fame.Sweet Noise – polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową i heavymetalową. Powstała w 1990 roku w Swarzędzu pod Poznaniem. Formacji przewodzi wokalista sudańskiego pochodzenia – Piotr "Glaca" Mohamed, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. W latach 1990–2007 grupa wydała pięć albumów polskojęzycznych oraz trzy anglojęzyczne. Pomimo licznych zmian składu Sweet Noise utrzymał charakterystyczne brzmienie oparte na wokalizach Mohameda oraz riffach wieloletniego gitarzysty Tomasza "Magika" Osińskiego, który opuścił zespół w 2007 roku.
Warto wiedzieć że... beta

Public Enemy - jeden z pierwszych i najbardziej znaczących dla gatunku składów hip hopowych pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, powstały w na początku lat 80. Pomysłodawcą projektu był Chuck D, który wymyślił i przedstawił koncepcję zespołu, po propozycji współpracy ze strony Rick Rubina (szefa wytwórni Def Jam). Zespół od zawsze przekazywał swoje zdanie na kontrowersyjne tematy. Rick Rubin był bardzo zaangażowany w uświadamianie czarnej ludności z USA, przy jednoczesnym i nieustannym krytykowaniu polityki rządu swego kraju wobec kolorowej mniejszości. Chuck wpadł na pomysł połączenia swych sił z innymi ludźmi o podobnych poglądach.
Biohazard – amerykańska grupa muzyczna z Nowego Jorku, Brooklyn, wykonująca muzykę z pogranicza hardcore punk i rapcore z wyraźnymi wpływami metalu.
Kazik na Żywo (znana również jako KnŻ, knż bądź kaenżet) – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza rapcore i rocka.
Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.
EPMD - amerykańska grupa hip-hopowa pochodząca z Brentwood w stanie Nowy Jork utworzona w 1987, działająca z przerwami aż do dziś. Nazwa zespołu jest akronimem słów: "Erick and Parrish Making Dollars" ("Erick i Parrish robią szmal") i odnosi się do jego założycieli Ericka Sermona i Parrisha Smitha. W roli didżejów współpracowali z nimi Diamond J, DJ K La Boss oraz Dj Scratch. Pierwszy i najbardziej ceniony album EPMD - Strictly Business - ukazał się w 1988 roku. Znajdujące się na nim utwory składały się zwykle ze zmiskowanych sampli pochodzących z albumów różnych wykonawców, przez co płyta miała momentami charakter rockowo-funkowy.
Rapcore – nurt łączący rap z hardcore (stąd nazwa, która pierwotnie i poprawnie odnosi się do mieszanki hardcore punk z hip-hopem). W wyniku ewolucji z biegiem lat wytworzył się pokrewny styl Crunkcore, którego przykładowymi przedstawicielami są: 3OH!3, Kesha, BrokeNCYDE, Pants Party, I Set My Friends On Fire czy Breathe Carolina.
Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wśród czarnych mieszkańców. Chociaż rap powszechnie uważany jest za muzykę, to wielu naukowców wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z poezją.

Reklama