Rap rock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-blues td.naglowek{background:cornflowerblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-country td.naglowek{background:#b17d53;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-disco td.naglowek{background:deeppink;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-electronic td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-hip-hop td.naglowek{background:darkblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-pop td.naglowek{background:lightskyblue;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-rock td.naglowek{background:firebrick;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-reggae td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-ska td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-soul td.naglowek{background:darkorange;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-metal td.naglowek{background:black;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-jazz td.naglowek{background:pink;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-inne td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}

Rap rock – podgatunek muzyczny będący połączeniem dwóch głównych gatunków – hip-hopu i rocka. Pojęcie mylone często z innymi gatunkami, rapcorem lub rap metalem.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Aerosmith - amerykański zespół rockowy grający w charakterystycznym stylu będącym mieszanką hard rocka i bluesa. Sprzedali ponad 150 milionów egzemplarzy swoich albumów na całym świecie.

Historia[ | edytuj kod]

Początkowo rap rock, jak i inne podgatunki hip-hopu w latach 80. XX w. były wykonywane w undergroundzie. Swoją popularność zdobył dopiero w latach 90., kiedy to ukazała się wspólna piosenka rap grupy Run-D.M.C. z rockowym zespołem Aerosmith – „Walk This Way”, która zdobyła ogromne uznanie publiczności obu środowisk. Pierwsze zespoły, które specjalizowały się w rap rocku powstały po 1990 roku. Były to m.in. Limp Bizkit, Red Hot Chili Peppers, 311, Bloodhound Gang czy Cypress Hill.

Kid Rock, właściwie Robert James Ritchie (ur. 17 stycznia 1971 w Romeo, w stanie Michigan, USA) – amerykański wokalista wykonujący muzykę rapcore.Rapcore – nurt łączący rap z hardcore (stąd nazwa, która pierwotnie i poprawnie odnosi się do mieszanki hardcore punk z hip-hopem). W wyniku ewolucji z biegiem lat wytworzył się pokrewny styl Crunkcore, którego przykładowymi przedstawicielami są: 3OH!3, Kesha, BrokeNCYDE, Pants Party, I Set My Friends On Fire czy Breathe Carolina.

Główni wykonawcy[ | edytuj kod]

Głównymi wykonawcami gatunku są:

 • 311
 • Body Count
 • Crazy Town
 • The Flys
 • Hollywood Undead
 • Hot Sauce Johnson
 • Kid Rock
 • Incubus
 • Insane Clown Posse
 • Linkin Park
 • Limp Bizkit
 • Project 86
 • Red Hot Chili Peppers
 • Shuvel
 • Urban Dance Squad
 • Senior Class
 • Slipknot
 • J.Ax
 • Rage Against the Machine
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. MUSIC; Rappers Who Definitely Know How to Rock – New York Times.
  2. AllMusic.
  3. Mickey Hess: „Vanilla Ice: The Elvis of Rap”. Is Hip Hop Dead?. Greenwood Publishing Group, 2007. ISBN 0-275-99461-9.
  4. Explore: Rap-Rock | AllMusic.
  Run–D.M.C. – zespół hip-hopowy powstały w 1981 roku w Nowym Jorku. W 2009 roku jako druga grupa hip-hopowa została włączona w poczet Rock and Roll Hall of Fame.Insane Clown Posse (ICP) – hip-hopowy zespół pochodzący z Detroit (USA), wykonujący muzykę z nurtu hardcore rap i horrorcore.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rapcore – nurt łączący rap z hardcore (stąd nazwa, która pierwotnie i poprawnie odnosi się do mieszanki hardcore punk z hip-hopem). W wyniku ewolucji z biegiem lat wytworzył się pokrewny styl Crunkcore, którego przykładowymi przedstawicielami są: 3OH!3, Kesha, BrokeNCYDE, Pants Party, I Set My Friends On Fire czy Breathe Carolina.
  Underground – w znaczeniu artystycznym: twórczość "podziemna", często półamatorska, przełamująca rozmaite tabu estetyczne, społeczne, obyczajowe czy polityczne. Nierzadko powstająca poza zasięgiem twórczości głównego nurtu oraz popkultury, a czasem również cenzury.
  Bloodhound Gang – amerykański zespół grający muzykę rap rock z domieszką muzyki elektronicznej i punk rocka. Założony został w 1992 roku przez Jimmy’ego Popa i Daddy Long Legs. BHG słynie przede wszystkim ze swoich specyficznych i humorystycznych tekstów piosenek, zabawnych teledysków oraz niecodziennego zachowania na scenie. Teksty piosenek traktują głównie o seksie, często mają charakter pornograficzny. Szacuje się, iż zespół sprzedał dotąd ponad 5 mln swoich płyt na całym świecie.
  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
  Linkin Park – amerykańska grupa muzyczna wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Zespół powstał w 1996 roku w Los Angeles.
  Cypress Hill – amerykańska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę hiphopową. Powstała w Los Angeles wiosną 1988 roku. Jej członkowie z pochodzenia są Latynosami.
  Red Hot Chili Peppers (w skrócie: RHCP) – kalifornijska grupa muzyczna grająca głównie funk rock, powstała w Los Angeles w 1983. Obecny skład grupy tworzą wokalista Anthony Kiedis, gitarzysta Josh Klinghoffer, basista Michael "Flea" Balzary i perkusista Chad Smith. Zróżnicowany styl muzyczny zespołu połączył tradycyjny funk z elementami innych stylów, w tym rocka alternatywnego, punk rocka, i rocka psychodelicznego.

  Reklama