Raoul le Boucher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Raoul Musson (ur. 15 stycznia 1883 w Châtillon-sur-Loire, zm. 13 lutego 1907 w Nicei) – francuski zapaśnik i kolarz lepiej znany pod swoim pseudonimem ringowym jako Raoul le Boucher.

Iwan Maksimowicz Poddubny, pseudonim Ivan the Terrible (ur. 18 października 1871 w Kraseniwce, zm. 8 sierpnia 1949 w Jejsku) – wywodzący się z kozaków zaporoskich zapaśnik i wrestler z Imperium Rosyjskiego. Przeważnie występował w cyrkach. W ciągu swojej ponad czterdziestoletniej kariery stał się w Rosji kultową postacią; został odznaczony różnymi radzieckimi wyróżnieniami oraz czterokrotnie zdobył puchar świata w zapasach. Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się 15 stycznia 1883 w Châtillon-sur-Loire jako Raoul Musson. Na wczesnym etapie swojego życia został wysłany przez rodziców do Paryża, aby uczyć się zawodu rzeźnika i ostatecznie przejąć rodzinną rzeźnię. Tam też został dostrzeżony w czasie treningu siłowego i zachęcony do trenowania zapasów. W wieku 13 lat został uczniem Paula Ponsa, pierwszego mistrza świata w zapasach w stylu klasycznym. Debiutował w ringu w 1899, w wieku 16 lat. Szybko stał się jednym z najbardziej skutecznych zapaśników.

Rzeźnictwo – dziedzina rzemiosła, przemysłu zajmująca się ubojem i przetwarzaniem zwierząt rzeźnych w celu pozyskania tuszy mięsnych.Châtillon-sur-Loire – miejscowość i gmina we Francji, w Regionie Centralnym, w departamencie Loiret. Jej burmistrzem jest od 2008 r. Emmanuel Rat .
Raoul le Boucher jako kolarz na rowerze

Rozpoczynając karierę zapaśniczą miał 1,86 metrów wysokości i ważył 130 kilogramów, dlatego od razu zaczął w wadze ciężkiej. W 1899 wziął udział w mistrzostwach świata w Paryżu, których nie wygrał. Ze względu na rzeźniczą przeszłość, jako pseudonim ringowy wybrał sobie Raoul le Boucher (fr. Raoul Rzeźnik).

Austriacka Biblioteka Narodowa (niem. Österreichische Nationalbibliothek, dawniej: Hofbibliothek), skróty "ÖNB" albo OeNB, jest biblioteką narodową oraz główną akademicką biblioteką Austrii. Znajduje się w Pałacu Hofburg w Wiedniu. Od 2005 roku część zbiorów znajduje się także w Palais Mollard-Clary. Kompleks składa się z czterech muzeów, bibliotek, a także obejmuje kilka zbiorów specjalnych i archiwów. Biblioteka Narodowa założona została w końcu średniowiecza przez Habsburgów i nazywana była Biblioteką Trybunału (Hofbibliothek) do 1920 roku, po którym otrzymała swoją obecną nazwę.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

W 1901 Raoul le Boucher zajął trzecie miejsce na turnieju we Francji, a następnie występował za granicą. W Moskwie pokonał zapaśników, z którymi zwycięstwo było uważane za prestiż, takich jak Michael Hitzler i Gabriel Lasartesse. W tym samym roku zajął czwarte miejsce na mistrzostwach w Casino de Paris. W 1903 zmierzył się z Duńczykiem Jessem Pedersenen w finale Pucharu Świata w Paryżu. Przegrał po dwóch godzinach i trzech minutach. Niejednokrotnie zmierzył się ze swoim trenerem Paulem Ponsem, który najczęściej wygrywał. W lipcu 1904 podróżował razem z Paulem Ponsiem, Simonem Antonitschem, Leonem Dumontem i Anastace Anglio po Buenos Aires, biorąc udział w różnych turniejach. Oprócz tego był kolażem i brał udział w wyścigach w Nicei. W lutym 1906 oświadczył, że tymczasowo zawiesza karierę zapaśniczą.

Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Maisons-Laffitte – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Yvelines. Przez miejscowość przepływa Sekwana.

Gazeta Vienna News World doniosła, że Raoul le Boucher ożenił się z bogatą Amerykanką. 1 listopada 1906 gazeta Hamburger Fremdenblatt napisała Znany francuski zapaśnik Raoul le Boucher na razie przeszedł na emeryturę i kupił prawdziwy zamek w Maisons-Laffitte, który jest otoczony parkiem o wielkości kilku kilometrów. W trakcie emerytury Raoul le Boucher rzucił wyzwanie mistrzowi świata Iwanowi Poddubnemu, jednak do pojedynku nigdy nie doszło.

Hyacinthe Pont (ur. 1864 w Sorgues, zm. 1915 w Agen) – francuski zapaśnik lepiej znany pod swoim pseudonimem ringowym jako Paul Pons. Zdobywca pierwszego światowego mistrzostwa w zapasach. Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

Zimą przypadającą na rok 1906 i 1907 Raoul le Boucher spędził kilka miesięcy na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie mieszkał w hotelu w Cap-d'Ail. Wraz ze swoim szwagrem odbył wiele podróży i stał się fenomenem w Nicei oraz jej okolicach. Pod koniec życia cierpiał na ciężką grypę. Pod wpływem gorączkowego delirium zawsze chciał wstać i wziąć udział w następnej walce zapaśniczej. Jego matka i dwie siostry, poinformowane przez telegram, przybyły natychmiast. Zabranie Raoula le Bouchera do samochodu, a następnie do szpitala wymagało pomocy pięciu silnych mężczyzn. Zmarł 13 lutego 1907 w Nicei. Gazeta Neuigkeits-Welt-Blatt poinformowała, że przyczyną zgonu było zapalenie opon mózgowych. Został pochowany na cmentarzu Cimetière de Maisons-Laffitte w Maisons-Laffitte.

Nicea (fr. Nice, wł. Nizza, prow. Niça, Nissa) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.Imię ringowe, pseudonim ringowy – to pseudonim używany m.in. przez zawodowych zapaśników, a także bokserów, kick-boxerów oraz innych zawodników sportów walki w celu promocji własnej osoby. W wrestlingu "imię ringowe" używane jest jako "znak towarowy" do promowania tej dyscypliny.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Edmond Desbonnet: Les Rois de la Lutte. 1910, s. 114. (fr.)
  2. Championnat du Monde de lutte 1898, Quentin-Lutte-Olympique [dostęp 2019-02-07] (fr.).
  3. Biografien - Raoul le Boucher, wwf4ever.de, 16 kwietnia 2017 [dostęp 2019-02-07] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-16] (niem.).
  4. Neues Wiener Tagblatt (Tages-Ausgabe), 1901-12-23, Seite 9., Österreichische Nationalbibliothek, 23 grudnia 1901 [dostęp 2019-02-07] (niem.).
  5. Illustrirte Sport Zeitung, 1903-03-01, Seite 6., Österreichische Nationalbibliothek, 1 marca 1903 [dostęp 2019-02-07] (niem.).
  6. Salzburger Volksblatt: unabh. Tageszeitung f. Stadt u. Land Salzburg, 1906-11-02, Seite 5., Österreichische Nationalbibliothek, 2 listopada 1906 [dostęp 2019-02-07] (fr.).
  7. (Neuigkeits) Welt Blatt, 1907-02-15, Seite 11., Österreichische Nationalbibliothek, 5 lutego 1907 [dostęp 2019-02-07] (niem.).
  8. Edmond Desbonnet: Les Rois de la Lutte. 1910, s. 116. (fr.)
  9. Illustriertes (Österreichisches) Sportblatt, 1911-01-28, Seite 10., Österreichische Nationalbibliothek, 28 stycznia 1911 [dostęp 2019-02-07] (niem.).
  10. Raoul le Boucher, Find A Grave (ang.).
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Zapasy – sport walki, polegający na fizycznym zmaganiu dwóch zawodników - walka odbywa się wręcz przez stosowanie chwytów.
Warto wiedzieć że... beta

Kolarstwo – bardzo szeroki termin, odnoszący się do wielu dyscyplin, zawsze jednak związanych z korzystaniem z roweru. Nazwa wywodzi się od słowa "koło" jak początkowo nazywano w Polsce rower.

Reklama