Raoul Walsh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Raoul Walsh (ur. 11 marca 1887 w Nowym Jorku, zm. 31 grudnia 1980 w Simi Valley) – amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i producent filmowy.

Rock Hudson, właściwie Roy Harold Scherer Jr. (ur. 17 listopada 1925 w Winnetka, w stanie Illinois, zm. 2 października 1985 w Beverly Hills, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy, znany głównie z ról w filmach Uzdrawiająca obsesja (Magnificent Obsession, 1954), Olbrzym (Giant, 1956 – nominacja do Oscara), Telefon towarzyski (Pillow Talk, 1959), Wracaj, kochany (Lover Come Back, 1961) i Nie przysyłaj mi kwiatów (Send Me No Flowers, 1964). Jest pięciokrotnym laureatem niemieckiej nagrody Bambi, czterokrotnie otrzymał nagrodę Henrietta Award – Złotego Globu.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pochodził z wielonarodowościowej rodziny (ojciec był Irlandczykiem, a matka Hiszpanką). Po ukończeniu studiów uniwersyteckich w katolickim Seton Hall University zaczął pisać sztuki i w 1910 roku zadebiutował w roli aktora. Pracując z D.W. Griffithem w wytwórni Biograph pełnił funkcje jego asystenta, a także występował jako aktor. Dzięki wszechstronności i sprawności warsztatowej (był też kamerzystą) od 1915 roku samodzielnie realizował filmy pełnometrażowe również jako producent. W 1928 roku wyreżyserował wspólnie z Irvingiem Cummingsem pierwszy dźwiękowy western W starej Arizonie (ang. In Old Arizona). Był producentem dziewiętnastu filmów. W 1974 roku wydał autobiografię.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. John Wayne, właśc. Marion Mitchell Morrison (ur. 26 maja 1907 w Winterset, zm. 11 czerwca 1979 w Los Angeles) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy, który zdobył popularność głównie dzięki rolom w westernach, jedna z największych legend Hollywood. Symbol amerykańskiego indywidualizmu i patriotyzmu. Odznaczony Złotym Medalem Kongresu i Prezydenckim Medalem Wolności.

Nakręcił blisko sto pełnometrażowych obrazów, które dzięki walorom narracyjnym i obsadzie wyrastały ponad dominujące w tym okresie w wytwórniach Hollywood standardy. Zyskał tym uznanie w środowisku filmowym.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Simi Valley - miasto w USA, w hrabstwie Ventura w stanie Kalifornia, na północny zachód od Los Angeles, u podnóża gór Santa Susana i Santa Monica. Około 121 tys. mieszkańców.
Dorothy Lamour (właśc. Mary Leta Dorothy Slaton) (ur. 10 grudnia 1914 w Nowym Orleanie — zm. 22 września 1996 w Hollywood) — amerykańska aktorka filmowa.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Wallace Fitzgerald Beery (ur. 1 kwietnia 1885 w Kansas City, zm. 15 kwietnia 1949 w Beverly Hills) − amerykański aktor i reżyser, laureat Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie Mistrz.
Ida Lupino (ur. 4 lutego 1918 w Londynie, zm. 3 sierpnia 1995 w Los Angeles) – angielsko-amerykańska aktorka filmowa, reżyserka, producentka i piosenkarka.
Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

Reklama