Ranulf II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ranulf II, również Rannoux, Rannulf, Ramnulf, Ranulph (ur. 850, zm. 5 sierpnia 890), syn Ranulfa I, księcia Akwitanii i hrabiego Poitiers, oraz Bilichildy z Maine.

Thouars – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Deux-Sèvres.Maine (czytaj: men) – kraina historyczna w północno-zachodniej Francji, część regionu Pays de la Loire. Głównym miastem jest Le Mans.

Po śmierci ojca w 866 r. został hrabią Poitiers. Nie odziedziczył natomiast tytułu księcia Akwitanii. Przyjął go dopiero w 887 r. Po śmierci cesarza Karola Otyłego w 888 r. przyjął tytuł króla Akwitanii. Był ostatnią osobą, która używała tego tytułu. Tytuł królewski Ranulfa potwierdzają Annales Fuldenses. Ranulf mógł zostać wybrany przez możnych akwitańskich tymczasowym monarchą do czasu uznania przez nich króla zachodniofrankijskiego Odona.

Wikingowie – skandynawscy wojownicy­­­­­, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.Odon, Eudes (ur. ok. 860, zm. 1 stycznia 898) – hrabia Paryża, król zachodniofrankijski od 888. Syn Roberta Mocnego i Adelajdy, starszy brat Roberta I. Po dowodzeniu zwycięską obroną podczas oblężenia Paryża przez wikingów został wybrany królem zachodniofrankijskim. Podczas oblężenia tego miał utracić prawą rękę, zlecił jednak, by wykonano dlań w jej miejsce metalową protezę i - jak zaświadcza kronikarz Abbon - nie była ona mniej sprawna od dawnej dłoni.

Możliwe, że Ranulf był opiekunem małego Karola, pogrobowego syna króla Ludwika II Jąkały, późniejszego króla Karola III. Z całą pewnością Ranulf nie uznawał Odona za prawowitego króla Franków. Annales Vedastini pod 889 r. tytułują Ranulfa "księciem większej części Akwitanii" (dux maximae partis Aquitaniae). Ranulf utworzył również wicehrabstwo Thouars, które miało chronić Akwitanię przed najazdami wikingów.

Ludwik II Jąkała, franc. Louis le Bègue (ur. 1 listopada 846, zm. 10 kwietnia 879 w Compiègne), od 877 r. król zachodniofrankijski, syn Karola II Łysego (823-877), z dynastii Karolingów francuskich, oraz Ermentrudy, córki Odona I, hrabiego Orleanu.Ranulf I, również Ramnulf, Rannulf, Ranulph (ok. 815 - 866) - hrabia Poitiers od 835 r. i książę Akwitanii od 852 r., syn Gerarda, hrabiego Owernii, i Hildegardy, córki cesarza Ludwika I Pobożnego.

Ranulf był żonaty z Ermengardą (zm. 935). Miał z nią syna Ranulfa III, który był jego następcą w hrabstwie Poitiers. Ranulf II miał również nieślubnego syna Ebalusa, który został kolejnym księciem Akwitanii, a po śmierci Ranulfa III również hrabią Poitiers.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Settipani 2000 ↓, s. 98-99.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Christian Settipani: Les origines des comtes de Nevers. Oxford: Linacre College. ISBN 1-900934-01-9..
  • Warto wiedzieć że... beta

    Poniższa lista przedstawia władców, którzy rządzili w Akwitanii. Region ten do 1339 roku był stosunkowo niezależnym księstwem, kiedy to stał się częścią Francji wcielony do tego królestwa przez Filipa VI, który odebrał prawa lenne do niej Edwardowi III.

    Reklama