Randy Kraft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Randy Steven Kraft)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Randy Steven Kraft 2007.jpg

Randy Steven Kraft (ur. 19 marca 1945 w Long Beach) – amerykański seryjny morderca. Został skazany na karę śmierci za popełnienie 16 morderstw, ale nieoficjalnie podejrzewa się, że mógł zabić co najmniej 51 innych osób. Obecnie przebywa w więzieniu stanowym San Quentin w Kalifornii, gdzie oczekuje na egzekucję.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Tuż przed jego urodzinami rodzice Krafta przenieśli się z Wyoming do Kalifornii. Był czwartym dzieckiem i jedynym synem w rodzinie. W 1948 Kraftowie przeprowadzili się do Westminster w stanie Kalifornia. W Westminster High School był dobrym uczniem i ukończył je w 1963. Następnie rozpoczął naukę w Claremont McKenna College w Claremont w Kalifornii.

Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Ofiary Krafta[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Condemned Inmate List (ang.). W: Death Row Tracking System [on-line]. CDCR. [dostęp 2015-08-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-13)].
Kara śmierci (kara główna, kara ostateczna, najwyższy wymiar kary) – kara polegająca na pozbawieniu życia sprawcy przestępstwa stosowana od początków istnienia prawa, różnie w zależności od krajów, systemów prawnych i epok, najczęściej za czyny uniwersalnie pojmowane jako zbrodnie takie jak zabójstwo lub zdrada stanu, ale także za drobniejsze przestępstwa, w tym skierowane przeciw mieniu lub nawet występki obyczajowe, jak cudzołóstwo. Była bądź jest też zapisana w prawach religijnych różnych wyznań.Seryjny morderca – określenie opisujące osobę, która dopuściła się dwóch lub więcej morderstw w oddzielnych epizodach.
Reklama