Randy Quaid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Randall Rudy Quaid (ur. 1 października 1950 w Houston) – amerykański aktor.

Peter Bogdanovich (ur. 30 lipca 1939 w Kingston w stanie Nowy Jork) - amerykański reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy.Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Houston w stanie Teksas w rodzinie baptystów jako syn Juanity Bonniedale „Nity” (z domu Jordan), agentki nieruchomości, i Williama Rudy’ego Quaida (ur. 21 listopada 1923, zm. 8 lutego 1987 na atak serca), elektryka. Jego młodszy brat Dennis został także aktorem. Jego rodzina była pochodzenia angielskiego, irlandzkiego i Cajun (francuskiego). Poprzez swojego ojca Quaid jest kuzynem Gene’a Autry’ego. Dorastał w Bellaire w Teksasie.

Grind – amerykański film fabularny (komedia), którego oficjalna premiera odbyła się 15 sierpnia 2003 r., a film został wyprodukowany też w 2003 r.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

W liceum dla kaprysu wziął udział w zajęciach teatralnych, chociaż nie spodziewał się, że wykłady mu się spodobają. Jednak po trzecim dniu zachwycił się kursem i postanowił uczynić z aktorstwa swój cel zawodowy. Kontynuował studia aktorskie na Uniwersytecie w Houston. Podczas wykładów jego nauczyciel wysłał go na przesłuchanie do Petera Bogdanovicha do dramatu Ostatni seans filmowy (1971), gdzie zadebiutował w roli Lestera Marlowa. Wkrótce Bogdanovich obsadził go w swoich kolejnych filmach – komedii familijnej No i co, doktorku? (1972) w roli profesora Hosquitha i komediodramacie Papierowy księżyc (1973) w roli Leroya. Jego kreacja marynarza Laurence’a M. „Larry’ego” Meadowsa w komediodramacie Hala Ashby’ego Ostatnie zadanie (1973) przyniosła mu nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego, Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego i Nagrody BAFTA dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Dzień Niepodległości – fantastycznonaukowy film produkcji amerykańskiej, wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha, zdobywca Oscara za efekty wizualne.Brawurowe porwanie lub Ucieczka z otchłani (ang. Breakout) – film przygodowy z 1975 roku, w reżyserii Toma Griesa. W filmie wystąpili Charles Bronson, Jill Ireland, Robert Duvall, John Huston i Randy Quaid.

W westernie Arthura Penna Przełomy Missouri (1976) z Marlonem Brando wystąpił w roli Małego Toda. W 1982 zagrał Austina w produkcji off-Broadwayowskiej True West, a w 1984 został obsadzony w roli tytułowej w sztuce H. Lejwika Golem podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Delacorte Theatre w Nowym Jorku. Za rolę telewizyjną polityka Partii Demokratycznej i 36. prezydenta Stanów Zjednoczonych Lyndona Bainesa Johnsona w filmie historycznym NBC LBJ: Wczesne lata (LBJ: The Early Years, 1987) otrzymał Złoty Glob i był nominowany do Emmy. Wystąpił jako kierowca ciężarówki w teledysku do piosenki The Bangles „Walking Down Your Street” (1987), a także w wideoklipie „Heavy Fuel” (1991) zespołu Dire Straits i „Rock Star” (2001) grupy N.E.R.D.

Złote Globy dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1944 roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Szybki jak błyskawica (ang. Days of Thunder) – amerykański dramat sportowy z roku 1990 w reżyserii Tony’ego Scotta. Przedstawia losy młodego kierowcy Cole’a Trickle’a (Tom Cruise) wchodzącego w świat wyścigów samochodowych NASCAR. Towarzyszy mu muzyka Hansa Zimmera.
Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria nagrody Oscara przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej dla aktora, który wyróżniał się grą w drugim planie. Nagroda w tej kategorii po raz pierwszy została przyznana 4 marca 1937 roku podczas 9. ceremonii wręczenia Oscarów i nieprzerwanie przyznawana jest do dziś. Rozdanie nagród poprzedza głosowanie w którym uczestniczą tylko sami aktorzy. Po głosowaniu liczone są głosy których większość wskazuje zwycięzcę.
On Every Street – szósty i ostatni album studyjny grupy Dire Straits wydany w 1991. Został nagrany w Air Studios w Londynie. Sprzedano ponad 8 milionów egzemplarzy tej płyty, nie udało się więc zespołowi powtórzyć wielkiego sukcesu komercyjnego jakim był poprzedni album Brothers in Arms.
1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.
Pluto Nash (ang.: The Adventures of Pluto Nash) – amerykańsko-australijska komedia fantastycznonaukowa z roku 2002 w reż. Rona Underwooda.
Dire Straits – brytyjska grupa rockowa założona w 1977 roku przez Marka Knopflera (gitara i śpiew), Davida Knopflera (gitara), Johna Illsleya (gitara basowa) i Picka Withersa (perkusja). Liderem Dire Straits jest Mark Knopfler, który skomponował prawie wszystkie utwory tej grupy.
Rogate ranczo (ang. Home on the Range, 2004) – amerykański film animowany. Film wyprodukował Walt Disney Feature Animation, natomiast dystrybucją filmu zajął się Walt Disney Pictures.

Reklama