• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ranavalona II

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Ranavalona III (ur. 22 listopada 1861, zm. 23 maja 1917) – ostatnia królowa Madagaskaru, panująca w latach 1883–1897. Zmuszona przez francuskie siły kolonialne do zrzeczenia się tronu i emigracji.
  Rainilaiarivony (ur. 30 stycznia 1828 w Ilafy, zm. 17 lipca 1896 w Algierze) – malgaski polityk i wojskowy (voninahitrafahefatambinifolo, stopień odpowiadający feldmarszarszałkowi), premier w latach 1864-1895, mąż trzech kolejnych królowych: Rasoheriny, Ranavalony II i Ranavalony III.

  Ranavalona II, Ramona Ranavalona II (ur. 1829, zm. 13 lipca 1883 w Antananarywie) – królowa Madagaskaru w latach 18681883, następczyni Rasoheriny. Jedna z żon Radamy II. Wstępując na tron, przyjęła chrzest i uczyniła protestantyzm religią państwową.

  Za jej rządów realna władza znajdowała się w rękach drugiego męża królowej, premiera Rainilaiarivony.

  Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Po jej śmierci na tron wstąpiła Ranavalona III, ostatnia królowa Madagaskaru.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • https://web.archive.org/web/20130921093156/http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~royalty/madagasc/i33.html#I33

 • Warto wiedzieć że... beta

  Chrzest – w chrześcijaństwie obrzęd nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, mający postać sakramentalnego obmycia wodą, któremu towarzyszy słowo (Ef 5,26). Zgodnie z wiarą chrześcijańską obrzęd ten ma znaczenie wcielenia w Chrystusa jako ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana i łączy z Ludem Bożym Nowego Przymierza. Typowy obrzęd chrztu w chrześcijaństwie sprawowany jest w imię Trójcy Świętej: Ojca i Syna i Ducha Świętego – na polecenie samego założyciela Chrystusa (Mt 18,18-20).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Radama II (ur. 23 września 1829, zm. 12 maja 1863) – władca królestwa Imerina, które kontrolowało prawie cały Madagaskar. Rządził od 1861 aż do zabójstwa w 1863 roku.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Rasoherina (1814 - 1 kwietnia 1868) (także Rasoaherina) królowa Madagaskaru. Rządziła w latach 1863 - 1868 po zabójstwie jej męża Radama II.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.64 sek.