Ran Laurie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

William George Ranald Mundell „Ran” Laurie (ur. 4 maja 1915 w Grantchester, zm. 19 września 1998 w Hethersett) – brytyjski wioślarz, mistrz olimpijski, lekarz, ojciec aktora Hugh Lauriego.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Save the Children jest międzynarodową organizacją non-profit, prowdzącą działalność humanitarną. Została założona w 1919 przez Eglantyne Jebb i jej siostrę Dorothy Buxton w Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na tragedię pierwszej wojny światowej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ran Laurie urodził się w 1915 roku w Grantchester w Cambridgeshire, pierwszy kontakt z wioślarstwem miał już w szkole w Monkton Combe. W 1933 roku rozpoczął edukację na University of Cambridge, uczestnicząc w tradycyjnym wyścigu wioślarskich ósemek Oksford-Cambridge w latach 1934, 1935 i 1936 (wszystkie te wyścigi wygrało Cambridge). W 1936 roku Laurie wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Berlinie, gdzie brytyjska ósemka zajęła w finale olimpijskim czwarte miejsce, przegrywając walkę o brązowe medale z reprezentantami III Rzeszy. Wspólnie z Jackiem Wilsonem zwyciężył w Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup podczas Henley Royal Regatta w 1938 roku.

III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).XI Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XI Olimpiady) odbyły się w dniach 1–16 sierpnia 1936 roku w Berlinie (III Rzesza).

Wioślarską karierę Rana przerwała II wojna światowa, jednak po jej zakończeniu powrócił do sportu. W 1948 roku, razem z Wilsonem ponownie zwyciężył w Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup. Jeszcze w tym samym roku Wilson i Laurie zwyciężyli w wyścigu dwójek bez sternika podczas igrzysk olimpijskich w Londynie, wyprzedzając osady Szwajcarii i Włoch. Kolejny złoty medal w tej konkurencji Brytyjczycy zdobyli dopiero 40 lat później, podczas igrzysk w Seulu. Łódź, w której triumfowali Wilson i Laurie znajduje się obecnie w muzeum River and Rowing Museum w Henley-on-Thames.

Choroba Parkinsona (łac. morbus Parkinsoni), dawniej drżączka poraźna (łac. paralysis agitans), PD (od ang. Parkinson’s disease) – samoistna, powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, należąca do chorób układu pozapiramidowego. Nazwa pochodzi od nazwiska londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który w 1817 roku rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia (jego podłoże anatomiczne i biochemiczne poznano jednak dopiero w latach 60. XX wieku). II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Karierę sportową zakończył na początku lat 50'. W 1954 roku ukończył medycynę i przez następne trzydzieści lat praktykował jako lekarz rodzinny w Oksfordzie. W latach 1986-1989 był prezesem oksfordzkiej filii organizacji Save the Children.

Od 1944 roku jego żoną była Patricia Laidlaw, także wyznania prezbiteriańskiego (zmarła 1989 roku z powodu stwardnienia zanikowego bocznego). Miał z nią dwie córki i dwóch synów, młodszy z nich to aktor Hugh Laurie. Obaj synowie podążyli w ślady ojca, wiosłując w barwach University of Cambridge. W 1990 roku w Norfolk poślubił Mary Arbuthnot. Laurie zmarł w 1998 roku na chorobę Parkinsona, miał 83 lata.

Henley-on-Thames – miasto w Wielkiej Brytanii. w Anglii w hrabstwie Oxfordshire, położone na północnym brzegu Tamizy, ok. 16 km na północny wschód od Reading. Znajduje się w południowo-wschodnim narożniku hrabstwa w pobliżu Berkshire i Buckinghamshire. Populacja miasta wynosi 10 646 mieszkańców. W mieście odbywają się królewskie regaty wioślarskie.XIV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1948 roku w Londynie (Wielka Brytania). Były to pierwsze letnie igrzyska od 1936 roku, po 12 latach przerwy spowodowanej wybuchem II wojny światowej. Nie wystąpiły w nich ekipy Niemiec i Japonii (reprezentacje tych krajów nie zostały zaproszone) oraz ZSRR. Ceremonia otwarcia oraz zawody lekkoatletyczne odbywały się na stadionie Wembley, który mógł pomieścić 85 tysięcy widzów. Na tych igrzyskach po raz ostatni rozdano medale w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury, a złoto w dziedzinie muzyki otrzymał Zbigniew Turski.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na Sports-Reference.com (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Norfolk – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone nad Morzem Północnym i zatoką The Wash, na obszarze krainy geograficzno-historycznej zwanej Anglią Wschodnią (East Anglia).
  Wioślarstwo – niegdyś odmiana transportu (wodnego) dziś dyscyplina sportowa polegająca na wprowadzeniu w ruch łodzi pływającej po wodzie przy użyciu siły mięśni wioślarza używającego wioseł jako dźwigni prostej.
  The Boat Race, University Boat Race lub Oxford and Cambridge Boat Race - coroczne zawody wioślarskie, rozgrywane pomiędzy osadami Oxford University Boat Club i Cambridge University Boat Club. Obie ekipy składają się z ośmiu zawodników, zawody rozgrywane są na Tamizie. Zazwyczaj odbywają się w ostatnią sobotę marca lub pierwszy piątek kwietnia. W latach 2010–2012, z inicjatywy sponsora, wyścig nosił nazwę Xchanging Boat Race.
  XXIV Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXIV Olimpiady) odbyły się w 1988 roku w Seulu (Korea Południowa).
  Stwardnienie zanikowe boczne (choroba Charcota, choroba Lou Gehriga, choroba neuronu ruchowego, łac. sclerosis lateralis amyotrophica, SLA, ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS) – nieuleczalna, postępująca choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do niszczenia komórek rogów przednich rdzenia kręgowego, jąder nerwów czaszkowych rdzenia przedłużonego oraz neuronów drogi piramidowej, czyli wybiórczego uszkodzenia obwodowego (dolnego) i ośrodkowego (górnego) neuronu ruchowego.
  John Hyrne Tucker „Jack” Wilson (ur. 17 września 1914 w Bristolu, zm. 16 lutego 1997) – brytyjski wioślarz, mistrz olimpijski.
  James Hugh Calum Laurie, OBE (ur. 11 czerwca 1959 w Oksfordzie) – brytyjski aktor, scenarzysta filmowy, pisarz i muzyk.

  Reklama