Ramnus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ramnus

Ramnus (także Rhamnus, gr. Ῥαμνοῦς Rhamnoûs, łac. Rhamnus) – mała miejscowość w starożytnej Grecji na wybrzeżu Attyki, blisko Maratonu. Obchodzono tam święta doroczne, połączone z zawodami atletów i przedstawieniami teatralnymi. W centralnej części Ramnus znajdowała się świątynia bogini zemsty Nemezis. W budynku wzniesiony został marmurowy posąg, wykonany najprawdopodobniej przez Fidiasza.

Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.Maraton (gr. Μαραθώνας) – miasto starożytnej i nowożytnej Grecji, ulokowane na wybrzeżu Attyki, siedziba władz gminnych, duży zbiornik retencyjny, ośrodek rolnictwa, sportu i letnisko. Miasto posiada niewielki, wszakże elegancki, lekkoatletyczny stadion sportowy, z wyraźnie zaznaczoną nowoczesną bazą lokalową, prócz niego olimpijski ośrodek kajakarstwa (tzw. tory wodne Schinias), nowoczesny ośrodek pływacki, gminny ośrodek kultury i międzynarodową Fundację Promocji Biegu Maratońskiego, obecnie, z uwagi na kryzys, działającą głównie w formie muzeum. Rozwinięta jest infrastruktura hotelarsko - gastronomiczna, a kompleks Błękitna Plaża (gr. Γαλάζια Ακτή) służy wypoczynkowi nadmorskiemu. W wielu miejscach, w tym przy ważnych skrzyżowaniach, ustawiono plansze z mapami i z obszerną informacją turystyczną. Wyróżniono obiekty związane z imprezami sportowymi, cmentarze w okresu wczesno i środkowo helladzkiego, antyczny pomnik wielkiej bitwy z Persami, Kopiec Ateńczyków, zespół świątyń bóstw egipskich, z okresu rzymskiego, oraz miejscowe muzeum archeologiczne.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Mała encyklopedia kultury antycznej. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1990, s. 642. ISBN 83-01-03529-3.
  • Starożytna Grecja – cywilizacja, która w starożytności rozwijała się w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, na wyspach okolicznych mórz (Egejskiego, Jońskiego), wybrzeżach Azji Mniejszej, a później także w innych rejonach Morza Śródziemnego. Starożytna Grecja uważana jest za kolebkę cywilizacji zachodniej. Grecka kultura, sztuka, mitologia, filozofia, nauka zostały za pośrednictwem Rzymian przekazane Europie i wywierały na jej mieszkańców ogromny wpływ w różnych okresach dziejów.Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
    Reklama