• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rajmund Berengar I  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Grzegorz VII (łac. Gregorius VII, zwany też Odkupicielem, właśc. Hildebrand OSB; ur. ok. 1020 w Sovanie, zm. 25 maja 1085 w Salerno) – święty Kościoła katolickiego, papież w okresie od 22 kwietnia 1073 do 25 maja 1085.Carcassonne (prowan. Carcassona) – miasto i gmina we Francji, prefektura departamentu Aude. Przez gminę przepływa rzeka Aude.
  Konflikty wewnętrzne[ | edytuj kod]
  Państwa na Półwyspie Iberyjskim około 1050 roku

  W związku z małoletniością władcy i faktem, że odziedziczył słabe wewnętrznie państwo liczni lokalni szlachcice działali samodzielnie i bez jego wiedzy. Wielu z nich prowadziło własną politykę lenną, a do najsilniejszej pozycji doszli Geribert Mir z dużym poparciem w Barcelonie, kuzyn i wicehrabia Udalard II (1041–1077; sprawował kontrolę nad 2 z 4 wież w murach Barcelony) oraz biskup Guislabert. Geribert Mir był synem wicehrabiego Geriberta i córki Borrella II. Odziedziczył po ojcu Subirats, Vit, Ribes (razem z bratem), w posagu dostał Sant Martí Sarroca, a po śmierci Berengara Rajmunda ogłosił się księciem Olèrdola. Zgromadził on wokół siebie szlachciców z Penedès i okolic, którzy sprzeciwiali się pokojowej polityce hrabiego względem muzułmanów, co nie pozwalało im na wyprawy po łupy i nakładanie podatków. Kolejną kwestią sporną było to, że do ewentualnych łupów miał pierwszeństwo monaster w Sant Cugat del Vallés, który to otrzymał taki przywilej jeszcze od Ludwika I Pobożnego 200 lat wcześniej. Młodzi generalnie buntownicy pamiętali tylko autorytarne rządy z regentką Ermesindą i sprzeciwiali się skostniałym prawom. W odpowiedzi na to Ermesinda rozpoczęła zbrojenia razem ze swymi sojusznikami w przyjaźniejszej im Osonie. Sprzeciwiała się ona żądaniom notabli, poza tym ona i jej sojusznicy częstokroć mieli więcej niż 60 lat.

  Repudium - instytucja prawna obecna od starożytnego Rzymu do średniowiecza. Polegała na możliwości jednostronnego oddalenia żony (bądź zaręczonej mu kobiety) przez męża lub męża przez żonę (rzadsze). Było równoważne, ale nie tożsame z rozwodem i różniło się od divortium jednostronnością. W prawie rzymskim nie było ograniczeń co do jego dokonania, jedyną faktyczną przeszkodą mógł być brak zgody pater familiae. Repudium wiązało się ze zwrotem posagu. Nie przewidywano dla niego specjalnej formy prawnej, zazwyczaj przeprowadzano je przez odebranie współmałżonkowi kluczy lub wysłanie posłańca z wiadomością, później pod wpływem wzorców ze wschodu stosowano też listy rozwodowe. W średniowieczu popularną praktyką stało się odsyłanie żony do klasztoru czy monasteru.Wiktor II (łac. Victor II, właśc. Gebhard von Dollnstein-Hirschberg; ur. ok. 1018 w Szwabii, zm. 28 lipca 1057 w Arezzo) – papież w okresie od 13 kwietnia 1055 do 28 lipca 1057.

  Rajmund Berengar początkowo stanął po stronie młodych buntowników i oddał Ermesindzie hrabstwo Girony, chcąc się uwolnić od kurateli babki. Wkrótce jednak pojednał się z nią, co spowodowało, że buntownicy poczuli się zdradzeni. Tymczasem biskup Barcelony i wicehrabia Udalard chcieli przeprowadzić w mieście zamach stany, którą powstrzymały siły wierne hrabiemu (podtrzymał on przywileje dla miasta nadane przez swego ojca w 1025). Dwaj buntownicy zostali postawieni przed sąd pod przywództwem opata Oliby (sojusznika Ermesindy i wówczas także księcia). Biskupa zmuszono do odcięcia się od akcji zbrojnej i zrzeczenia się swego zamku, Udalard musiał zapłacić 200 uncji złota kary oraz zrzec się zamku w Vell.

  Rajmund IV z Tuluzy, znany również jako Rajmund de Saint-Gilles (ur. 1042, zm. 1105) – syn Ponsa z Tuluzy i Almodis de La Marche. W 1094 po śmierci swojego brata – Wilhelma IV, został hrabią Tuluzy. Był również hrabią Trypolisu od 1102 do 1105.Wizygoci, Goci zachodni lub Terwingowie (dosł. "leśni ludzie") – lud germański, odłam Gotów. W IV wieku przyjęli arianizm (dzięki Biblii przetłumaczonej przez Wulfilę na język gocki).

  W 1044 roku przeciw Rajmundowi Berengarowi zbuntował się hrabia Cerdanyi, Wilhelm Rajmund, przeciwko któremu władca z Barcelony wysłał udaną ekspedycję.

  W 1049/1050 roku nabył Penedès po abdykacji swego brata, jednak Mir Geribert wciąż posiadał znaczne terytoria w okolicy. Wkrótce jednak umierali po kolei kolejni sojusznicy jego babki (Oliba i biskup Girony), a sama Ermesinda wycofała się z polityki w 1058 i jeszcze w tym samym roku zmarła. Tym samym Rajmund Berengar mógł nabyć w całości te tereny i zjednoczyć domenę ojca, a Geribert Mir uciekł do Tortosy, gdzie zmarł w 1060. Rajmundowi Berengarowi udało się uzyskać kontrolę nad swoimi terenami dzięki przejmowaniu zamków wasali i zmuszaniu ich do bycia bezpośrednim lennikiem.

  Subirats – gmina w Hiszpanii, w prowincji Barcelona, w Katalonii, o powierzchni 55,91 km². W 2011 roku gmina liczyła 3076 mieszkańców.Pilca (potocznie Młynówka, Żydówka) – rzeka w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, przepływająca przez 4 jeziora na Pojezierzu Wałeckim, od Wałcza i na północ do rzeki Piławki.

  Rekonkwista i polityka zagraniczna[ | edytuj kod]

  Rajmund Berengar i jego żona Almodis de La Marche odkupują Carcassonne i Razès od dziedziczki Adelajdy i jej męża Wilhelma Rajmunda z Cerdanyi

  W początkach swoich rządów Rajmund Berengar I prowadził ekspansywną politykę względem muzułmańskich taif. Rozciągnął swoje posiadanie na zachodzie aż do Barbastro (opanowanego w 1064) i na południu do bram Tarragony, a na wiele dalszych miast opanowanych przez Maurów (Lérida od 1046, Tortosa od 1052 i Saragossa od 1062) nałożono trybut. Opanował nowe tereny: Baixa Ribagorça, Pilca, Puig-Roig, Estopinyà i Canyelles. Od 1062 roku po zwycięstwie jego sojuszu z emirem Lleidy zmusił Muktadira z Zaragozy do stania się swym lennikiem. Jak wskazują wpisy z ksiąg, w 1050 obiecał Tarragonę Berengarowi z Narbonne i Ryszardowi z Amilau, jednak te postanowienia prawdopodobnie nigdy nie weszły w życie.

  Pokój i Rozejm Boży (łac. Pax et Treuga Dei) – zespół konwencji ogłoszonych przez średniowieczny Kościół rzymskokatolicki dla przeciwdziałania zbrojnej przemocy feudalnej. Pokój Boży, wprowadzony po raz pierwszy przez synod w Charroux w 989 r., roztaczał ochronę nad określonymi kategoriami osób słabszych lub bezbronnych (od duchownych poprzez kobiety, dzieci i starców po chłopów, kupców i podróżnych) oraz obiektami (kościoły, klasztory, młyny, promy, domy, siedziby sądów itp.). Rozejm Boży, dzieło katalońskiego benedyktyna Oliby, opata Ripoll i biskupa Vic, ustanowiony w 1027 na synodzie w Toluges (dziś Toulouges) w hrabstwie Roussillon (po katalońsku: Rosselló), wyznaczał natomiast ramy czasowe bezwzględnego zawieszenia broni: od środy wieczorem do poniedziałku rano, później również w całym okresie adwentu i wielkiego postu. Instytucja Pokoju i Rozejmu Bożego była stosowana do końca XIII w. przez papieży i synody biskupie w celu ograniczenia wojen feudalnych. W feudalnej Katalonii zgromadzenia zwoływane dla zaprzysiężenia Pokoju i Rozejmu położyły fundament pod rozwój tamtejszego średniowiecznego parlamentaryzmu.Wikariusz (łac. vicarius) – zastępca w Kościele katolickim i Kościele ewangelickim. W Kościele baptystycznym jest to nieordynowany duchowny przygotowujący się do ordynacji pastorskiej

  Po odniesieniu sukcesów w rekonkwiście skierował swe działania w kierunku południowej Francji (Langwedocja, Roussillon). Był pierwszym hrabią Barcelony, który rozciągnął swoją władzę poza Pireneje. W 1069 roku odkupił Carcassonne i Razès za 20 tys. uncji złotych monet od trzech córek-dziedziczek Piotr II z Carcassonne, które nie chciały dostać się w orbitę coraz bardziej wpływowych hrabiów Foix (wówczas Piotra Bernarda). Ważną rolę w budowaniu sobie poparcia w południowej Francji było jego trzecie małżeństwo. Na koniec życia pozostawił po sobie liczne zależne lenne ziemie w regionach Tuluza, Manerba, Narbonne, Comminges, Saber i Foix.

  Girona (katalońska wymowa: [ʒiˈɾonə]; hiszp. Gerona, wym. [xeˈɾona]) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, w Katalonii; stolica prowincji o tej samej nazwie i comarki Gironès. Ma jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii, z jedną z największych historycznych dzielnic żydowskich w Europie. Katedra Świętej Eulalii (Cathedral de la Santa Creu i Santa Eulalia, La Seu) w Barcelonie (Katalonia, Hiszpania) jeden z cenniejszych przykładów architektury gotyckiej w Hiszpanii. Wzniesiona w kilku etapach w XIII - XV w. na miejscu starszej świątyni wybudowanej przez Rzymian. W XIX w. otrzymała monumentalną neogotycką fasadę zachodnią stanowiącą wschodnią pierzeję placu katedralnego. Siedziba archidiecezji barcelońskiej.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Barcelona (katal. [bərsəˈɫonə], hiszp. [barθeˈlona]) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 620 809 wewnątrz centrum administracyjnego. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 588 000, jest piątym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Cała metropolia ma około 5 milionów mieszkańców.
  Seneszal - (fr. sénéchal, łac. senescalus) najwyższy rangą dostojnik świecki w państwie Franków, a później we Francji, od likwidacji urzędu majordoma przez Pepina Krótkiego w 751 roku. Słowo pochodzi z języka pragermańskiego, gdzie oznaczało starszego sługę (sini- = "starszy" + skalk = "sługa").
  Creuse – departament leżący w centralnej Francji, swoją nazwę bierze od rzeki Creuse. Departament został utworzony podczas Rewolucji Francuskiej 4 marca 1790. Utworzony został z byłej prowincji la Marche.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Sant Martí Sarroca – gmina w Hiszpanii, w prowincji Barcelona, w Katalonii, o powierzchni 35,31 km². W 2011 roku gmina liczyła 3200 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.847 sek.