Rainier III Grimaldi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

Rainier III, Rainier Louis Henri Maxence Bertrand Grimaldi (ur. 31 maja 1923 w Monako, zm. 6 kwietnia 2005 tamże) – 13. książę Monako z dynastii Grimaldich od 9 maja 1949 do 6 kwietnia 2005, syn Pierre’a, księcia Valentinois i jego małżonki, Charlotte, księżnej Valentinois.

Mark Antony Peter Phillips (ur. 22 września 1948 w Tetbury) – brytyjski jeździec sportowy, były mąż księżniczki Anny, wojskowy w stanie spoczynku (kapitan).Lady Mary Victoria Douglas Hamilton, hrabina Tolna (ur. 11 grudnia 1850 w Londynie, zm. 14 maja 1922 w Budapeszcie), brytyjska arystokratka, od 21 września 1869 do 3 stycznia 1880 żona księcia Monako, Alberta I Grimaldi, nigdy nie otrzymała tytułu księżnej Monako, gdyż rozwiodła się z księciem na dziewięć lat przed objęciem przez niego tronu.

Powiązania rodzinne i edukacja[ | edytuj kod]

Książę Rainier urodził się 31 maja 1923 roku w Monako.

Jan Karol I, hiszp. Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias (ur. 5 stycznia 1938 w Rzymie) – król Hiszpanii od 1975 z dynastii Burbonów. Syn Jana Burbona, hrabiego Barcelony, i Marii de las Mercedes, księżniczki Obojga Sycylii .Grace Grimaldi, księżna Monako, księżna Valentinois, markiza Baux (Grace Patricia Kelly, ur. 12 listopada 1929 w Filadelfii, zm. 14 września 1982 w Monaco-Ville) – amerykańska aktorka, zdobywczyni Oscara za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji, od 18 kwietnia 1956 do 14 września 1982 księżna Monako jako żona księcia Rainiera III.

Jego rodzicami byli Pierre, książę Valentinois, urodzony jako hrabia z francuskiej dynastii de Polignac i jego żona, Charlotte, księżna Valentinois, nieślubna córka i jedyne dziecko panującego w Monako władcy.

Jego dziadkami byli ze strony ojca Maxence, hrabia Polignac i jego małżonka, Susana, hrabina Polignac; natomiast ze strony matki Ludwik II, panujący w księstwie w latach 1922–1949 i jego dawna kochanka, Maria Louvet, pochodząca z Algierii. Poprzez małżeństwo dziadka jego przybraną babką była Gizela, księżna Monako.

Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Miał starszą siostrę, Antoinette, baronową Massy.

W czasie chrztu świętego otrzymał imiona Rainier Louis Henri Maxence Bertrand, wszystkie na cześć swoich bezpośrednich przodków, w tym obydwu dziadków.

Genealogicznie książę należał do dynastii de Polignac, z której pochodził jego ojciec. Nosił jednak rodowe nazwisko władców Monako, Grimaldi, i takie noszą jego potomkowie w linii męskiej. Descendenci Rainiera III pozostają w linii sukcesji do tytułu księcia Polignac.

Edukacja[ | edytuj kod]

Zgodnie z wolą ojca, książę rozpoczął naukę w Anglii. Był uczniem prestiżowych szkół publicznych, Summerfields w St Leonards-On-Sea w Sussex, a potem w Stowe w Buckinghamshire. Uczęszczał do Institut Le Rosey w Rolle i Gstaad od 1939. W 1943 ukończył studia na uniwersytecie w Montpellier i otrzymał tytuł naukowy ze sztuki. Pobierał też nauki w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu.

Zofia Grecka, właśc. Sophia Margarethe Victoria Frederika von Schleswig-Holstein-Sönderborg-Glücksburg (pol. Zofia Małgorzata Wiktoria Fryderyka von Szlezwik-Holsztyn-Sönderborg-Glücksburg) (ur. 2 listopada 1938 w Atenach) – królowa hiszpańska, z dynastii Glücksburgów – bocznej linii Oldenburgów, jako żona króla Hiszpanii, Jana Karola I.Rainier I Grimaldi (ur. ok. 1267 – zm. 1314) – admirał Francji od 1304, senior Cagnes od 1310. Syn Lanfranco Grimaldi (zm. 1293), francuskiego namiestnika Prowansji i Aurelii del Carretto.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.
Krystian de Massy, wcześniej Grimaldi (Christian Louis de Massy, ur. 17 stycznia 1949 w Monako), członek monakijskiej rodziny książęcej, drugi wnuk księcia Pierre’a de Polignac i księżnej Charlotte Grimaldi, syn Alexandre Noghes i baronowej Antoinette de Massy; do 2005 roku zajmował miejsce w linii sukcesji do tronu Monako.
Konstantyn II , gr. Κωνσταντίνος - Kontantinos (ur. 2 czerwca 1940 w Psichiko) – król Hellenów w latach 1964-1973 i na krótko 1974 z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów, książę duński. Syn Pawła I i Fryderyki Hanowerskiej. Mistrz olimpijski w żeglarstwie. Jest 406. w linii sukcesji do tronu brytyjskiego.
Bhumibol Adulyadej, król Rama IX, wym. pʰūːmípʰōn àdūnjādèːt (ur. 5 grudnia 1927 w Cambridge w USA) – król Tajlandii od 9 czerwca 1946.
Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Pierre, książę Valentinois (Pierre Marie Xavier Raphaël Antoine Melchior Grimaldi de Polignac, ur. 24 października 1895 w Hennebont, zm. 10 listopada 1964 w Paryżu), od 19 marca 1920 do 18 lutego 1933 członek monakijskiej rodziny książęcej jako mąż Charlotte, księżnej Valentinois, ojciec Rainiera III, księcia Monako.

Reklama