Rai 1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rai 1włoski kanał telewizyjny, program pierwszy włoskiego nadawcy publicznego RAI; odpowiednik polskiej TVP1.

RTCN Kraków / Chorągwica, popularnie Chorągwica – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze dla Krakowa i okolic zlokalizowane we wsi Mietniów w pobliżu Wieliczki.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Został uruchomiony 3 stycznia 1954 roku. Obecnie jest drugim pod względem średniej oglądalności kanałem telewizyjnym we Włoszech. W Polsce jest dostępny w niekodowanym przekazie satelitarnym z satelity Hot Bird i w niektórych sieciach telewizji kablowej. Ze względu na treści licencyjne, niektóre filmy, seriale oraz wydarzenia sportowe są kodowane.

Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo (w skrócie: Festiwal w San Remo; wł. Festival della Canzone Italiana di Sanremo) – jeden z najstarszych w Europie festiwali piosenki, odbywający się corocznie od 1951 w mieście San Remo. Na jego wzór powstały inne międzynarodowe konkursy: Konkurs Piosenki Eurowizji oraz Sopot Festival.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

W latach 1989–1994 Rai 1 był dostępny naziemnie w Polsce z nadajnika RTCN Chorągwica na kanale 50.

Programy emitowane na RAI 1[ | edytuj kod]

 • TG1 – program informacyjny RAI 1. Główne wydania (Telegiornale) są nadawane codziennie o 13:30 oraz 20:00.
 • Speciale TG1 – cykl filmów dokumentalnych oraz program specjalny na wypadek bardzo poważnych wydarzeń, nadawany w niedzielę o 23:50 oraz w dni powszednie o 20:30.
 • Uno Mattina – program poranny RAI 1, nadawany codziennie o 6:50.
 • La Vita In Diretta – program popołudniowy RAI 1, nadawany od poniedziałku do piątku o 17:00.
 • Domenica In – niedzielny program popołudniowy, nadawany w niedziele o 14:00.
 • L'Eredita – teleturniej, nadawany od poniedziałku do piątku o 18:45.
 • La prova del cuoco – program kulinarny, nadawany od poniedziałku do piątku o 12:00.
 • Porta a Porta – wieczorny program publicystyczny prowadzony przez Bruno Vespe, nadawany od poniedziałku do czwartku o 23:40. Nazywany jest „trzecią izbą parlamentu”.
 • TV7 – przegląd wydarzeń tygodnia, nadawany w piątki o 23:40.
 • Techetechete – archiwalny program montażowy, nadawany codziennie w wakacje o 20:30.
 • Che tempo che fa – talk show, nadawany w czwartki o 20:30.
 • Tale a Quale Show – program rozrywkowy, nadawany w piątki o 20:30. Prowadzi Carlo Conti.
 • Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Radiotelevisione Italiana, RAI (od 2000 stylizowane na Rai; do 1954 Radio Audizioni Italiane) – włoski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Rozpoczął działanie w 1954 roku.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Hot Bird (ang. gorący ptak) – nazwa serii satelitów telekomunikacyjnych należących do konsorcjum Eutelsat. Osiem z nich nadal pracuje, choć część w ograniczonym zakresie. Znajdują się one na orbicie geostacjonarnej (nad równikiem). Satelity, których czas pracy dobiegł końca przesunięte zostały na tzw. orbitę cmentarną, znajduje się ona ponad orbitą geostacjonarną.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama