Rahat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rahat (hebr. רהט; arab. راهط) – miasto położone w Dystrykcie Południowym w Izraelu. Leży na pustyni Negew.

Ketura (hebr. קטורה) - kibuc położony w Samorządzie Regionu Chewel Elot, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit). Centralne Biuro Statystyki Izraela (hebr. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) jest izraelskim biurem rządowym, utworzonym w celu tworzenia statystyk pomocnych przy poznawaniu różnych zagadnień związanych z Izraelem. W skrócie jest nazywana CBS.

W mieście zamieszkuje największe skupisko Beduinów w Izraelu.

Historia[ | edytuj kod]

Rahat zostało założone w 1972 jako nowe osiedla dla Beduinów. W 1994 otrzymało prawa miejskie.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Droga ekspresowa 31 (hebr.: כביש 31) – droga ekspresowa położona na pustyni Negew, w południowym Izraelu. Rozpoczyna się na wschodzie przy Newe Zohar przy Morzu Martwym, gdzie krzyżuje się z drogą ekspresową nr 90. Następnie kieruje się na wschód przez Arad, Kusejfa, Chura, Lakija i Lehawim do Eszel ha-Nasi, gdzie krzyżuje się z drogą ekspresową nr 25. Zachodni odcinek drogi, od Lehawim do Eszel ha-Nasi został oddany do ruchu samochodowego w 2001.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
Droga ekspresowa (niem. Schnellstraße, autostrasse, ang. expressway) - droga publiczna o ograniczonej dostępności, przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, na ogół posiadająca wyłącznie wielopoziomowe skrzyżowania z przecinającymi ją innymi drogami transportu lądowego i wodnego.
Beduini (arab. بدوي badawi) — pierwotnie koczownicze lub półkoczownicze plemiona krajów arabskich, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Nazwa została wprowadzona przez Arabów, aby odróżnić arabską ludność miejską — hadari i wiejską — fellahowie. Są sunnitami, choć w ich wierzeniach daje się zauważyć pierwiastki pogańskie jak kult sił przyrody.
Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.
Newe Zohar (hebr.: נווה זוהר) – wieś położona w samorządzie regionu Tamar, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

Reklama