Radio Kolor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Radio Kolor 103 FMwarszawskie radio nadające na częstotliwości 103 MHz. System nadawczy Radia Kolor znajduje się na iglicy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Początkowo stacja nadawała również na częstotliwości 72,38 MHz. W 2011 roku zwiększono moc nadajnika z 1,0 kW do 3,0 kW.

Mokotów – lewobrzeżna dzielnica Warszawy na południu miasta, leżąca po obu stronach skarpy wiślanej (Górny i Dolny Mokotów).Hubert Kirył Urbański (ur. 23 marca 1966 w Warszawie) – polski aktor, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, pochodzenia bułgarskiego.

Historia[ | edytuj kod]

Radio Kolor zostało założone w 1993 przez Krzysztofa Maternę i Wojciecha Manna. Pierwszą piosenką, jaka pojawiła się na antenie Koloru było "What a Wonderful World" w wykonaniu Louisa Armstronga.

Natalia Maria Kukulska (ur. 3 marca 1976 w Warszawie) – polska piosenkarka, autorka tekstów i producent muzyczny. Córka piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.

Pomimo panującego powszechnie przekonania, Mann i Materna nie byli długo filarami stacji. Jak przyznał sam Wojciech Mann w książce RockMann, czyli jak nie zostałem saksofonistą, dziennikarze przyjęli nierealny budżet i popadli w konflikt z głównymi udziałowcami, co doprowadziło do ich odejścia ze stacji jeszcze w pierwszym roku działalności rozgłośni. W kolejnych latach Mann i Materna całkowicie pozbyli się swoich (niewielkich) udziałów w stacji.

Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Juliusz Jan Machulski (ur. 10 marca 1955 w Olsztynie) – polski reżyser, producent filmowy, aktor, scenarzysta i dramaturg. Założyciel Studia Filmowego „Zebra” (1988).

Początkowo stacja nadawała ze studia zlokalizowanego przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W 1994 roku redakcja została przeniesiona na Mokotów, do budynku byłego przedszkola przy ulicy Narbutta 41/43, skąd nadaje do dziś. Radio Kolor przez lata kilkakrotnie zmieniło swój profil muzyczny. Prezentowało m.in. klasyczną muzykę rockową, "Wszystkie barwy muzyki lat '80, '90 i obecnych" oraz krótko – muzykę klubową.

Wojciech Piotr Mann (ur. 25 stycznia 1948 w Świdnicy) – polski dziennikarz muzyczny, autor tekstów piosenek, współpracujący na stałe z Programem III Polskiego Radia.Krzysztof Materna (ur. 28 października 1948 w Sosnowcu) – polski konferansjer, satyryk, aktor, reżyser i producent telewizyjny.

W 2007 stacja ponownie zmieniła format muzyczny – jako jedyna stacja w Polsce nadawała wyłącznie muzykę w klimatach r'n'b. Z początkiem roku 2010 na antenę powróciły nagrania pop z lat 80. i 90. XX wieku. Stacja nadal emituje jednak dużo "czarnej" muzyki. W latach 2005-2008 w siedzibie Radia Kolor funkcjonowało także JazzRadio, które w 2008 roku właścicielka Koloru, Alina Strześniewska, sprzedała grupie Eurozet. Nabywca przekształcił rozgłośnię w warszawską częstotliwość Chillizet.

Agnieszka Holland (ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) – polska reżyser filmowa i teatralna, także scenarzystka filmowa.Rafał Porzeziński (ur. 23 czerwca 1973) – polski dziennikarz, właściciel wydawnictwa Raj Media oraz studia audio Słowodaje.

Głosem stacji w 2010 roku został Andrzej Ferenc. W Radiu Kolor pracowały takie osoby, jak: Wojciech Cejrowski, Karolina Korwin-Piotrowska, Marcin Pawłowski, Marta Kielczyk, Konrad Piasecki, Hubert Urbański, Michał Figurski, Paulina Młynarska-Moritz i Rafał Porzeziński.

Krystyna Grażyna Czubówna (ur. 2 sierpnia 1954 w Nowym Sączu) – polska dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych oraz lektorka filmów przyrodniczych i audycji radiowych. Z wykształcenia prawnik.Marek Kotański, (ur. 11 marca 1942 w Warszawie, zm. 19 sierpnia 2002 w Warszawie) – polski psycholog, terapeuta, organizator wielu przedsięwzięć dążących do zwalczania zjawisk patologii społecznej i udzielania pomocy osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków, zakażonych wirusem HIV, byłych więźniów czy osób bezdomnych. Twórca m.in. Monaru i Markotu. Zainteresował się ludźmi cierpiącymi na chorobę Alzheimera. Dla nich powstało hospicjum w Wandzinie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Eurozet – holding medialny, należący do francuskiej korporacji Groupe Lagardère, działający w Polsce od 1993 roku. Skupia spółki funkcjonujące na rynku radiowym i koordynuje ich działalność.
Maciej Stuhr (ur. 23 czerwca 1975 w Krakowie) – polski aktor filmowy i teatralny, współzałożyciel kabaretu Po Żarcie; od 2008 aktor Nowego Teatru w Warszawie.
Małgorzata Chmielewska (ur. 20 marca 1951 w Poznaniu) – polska siostra zakonna, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia".
Dorota Wellman z domu Owczuk (ur. 2 marca 1961 w Warszawie) – polska dziennikarka, prezenterka i producentka programów telewizyjnych i radiowych.
Marcin Pawłowski (ur. 30 września 1971 w Kielcach, zm. 20 listopada 2004 w Warszawie) – polski dziennikarz, prezenter i reporter programu informacyjnego Fakty w stacji telewizyjnej TVN.
Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
Chillizet (pierwotnie: Chilli Zet, w latach 2013-2017: Radio Zet Chilli) – polska rozgłośnia radiowa z siedzibą w Warszawie, należąca do grupy Eurozet. Radio posiada profil muzyczno-kulturalny, prezentuje muzykę chillout oraz jazz. Program emituje w Warszawie, Krakowie, okolicach Trójmiasta i (na podstawie odrębnej koncesji) w Katowicach. Redaktorem naczelnym od maja 2017 jest Iwona Kostka-Kwiatkowska.

Reklama