Rada Narodowa (Monako)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rada Narodowa (fr. Le Conseil national) – jednoizbowy parlament Księstwa Monako. Składa się z 24 członków wybieranych w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję.

Rada Rządząca jest to organ władzy księcia Monako. Rada zawiera 6 członków: Ministra Stanu który zasiada w radzie jako przewodniczący oraz 5 członków: 4 doradców: od Polityki Wewnętrznej, Finansów i Gospodarki, Środowiska i Miejskiego planowania oraz doradca od spraw socjalnych i zdrowia. W radzie zasiada również delegat księcia od spraw Polityki zagranicznej. Rada debatuje na temat projektów ustaw oraz rachunków które następnie są proponowane księciu oraz pozostałym członkom rady. Książę podejmuje ostateczną decyzję w kwestiach podejmowanych na sesjach rady, Minister Stanu pełni role najbliższego doradcy księcia.Monako, Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco, monegaski (nie jest językiem urzędowym) Mùnegu, Principàtu de Mùnegu) – niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata.

Historia[ | edytuj kod]

Rada Narodowa została utworzona na mocy Konstytucji z 1911 roku po rewolucji monakijskiej: składała się wówczas z 12 członków wybieranych przez obywateli Monako, ale z ograniczonymi uprawnieniami. Nie mogła, na przykład, wybierać swojego przewodniczącego, który był mianowany przez księcia. Wraz z Konstytucją z 1962 roku Rada Narodowa zyskuje rzeczywisty status wybranego parlamentu wykonującego uprawnienia ustawodawcze i budżetowe.

Konstytucja Monako po raz pierwszy została przyjęta w Monako w 1911 roku. Rainier III stworzył nową konstytucję, która weszła w życie 17 grudnia 1962 roku. Dzięki konstytucji w Monako powstał rząd oraz parlament, który wykonuje władzę wspólnie z księciem.Wybory – proces, w którym obywatele wybierają spośród zgłoszonych kandydatów swoich przedstawicieli do organów władzy. Jest to podstawowy mechanizm demokracji.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Unikameralizm (jednoizbowość) – element ustroju politycznego, polegający na istnieniu tylko jednej izby w parlamencie danego państwa.

Reklama