Rabaul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Położenie miasta

Rabaul – miasto w Papui-Nowej Gwinei w północnej części wyspy Nowa Brytania na półwyspie Gazelle. Ludność: 8900 (2000). Do roku 1994 ośrodek administracyjny prowincji Nowa Brytania Wschodnia.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

Rozwinął się tutaj przemysł spożywczy, meblarski i materiałów budowlanych. Przez port morski w Rabaul eksportuje się koprę, kakao i olej kokosowy. Znajduje się tutaj drugi międzynarodowy port lotniczy kraju. W roku 1994 wybuch wulkanu Tavurvur zniszczył port lotniczy.

Do erupcji z roku 1994 Rabaul był popularnym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, szczególnie ze względu na atrakcyjne miejsca do swobodnego nurkowania. Kryzys ekonomiczny z przełomu XX i XXI wieku wyraźnie zachwiał wrażliwym rynkiem, a ponadto przyczynił się do uaktywnienia zbrojnych gangów, zwanych lokalnie „łotrami” (ang. rascals). Gangi te napadają na turystów zagranicznych, jeszcze bardziej redukując liczbę tych, którzy chcieliby do Rabaulu przyjeżdżać.

Papua-Nowa Gwinea dzieli się na 18 prowincji jeden region autonomiczny oraz jeden dystrykt stołeczny (w nawiasie stolice):Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

W latach 1910–1914 miasto, nazywane wówczas Simpsonhafen, było stolicą Nowej Gwinei Niemieckiej. Wkrótce po wybuchu I wojny światowej zostało zajęte przez Australijczyków, którym też po wojnie przyznano Nową Gwineę Niemiecką jako terytorium mandatowe Ligi Narodów.

W czasie II wojny światowej Rabaul był okupowany przez wojska japońskie, które przekształciły miasto, zatokę i tereny przyległe w wielką bazę armii i floty. Tutejsze lotnisko pozwalało kontrolować cały region, a zwłaszcza Nową Gwineę i Wyspy Salomona. W 1943 roku w bazie było skoszarowanych ponad 110 tysięcy żołnierzy. Pod koniec wojny Amerykanie – stosujący z powodzeniem „taktykę żabich skoków” – ominęli Rabaul, pozostawiając wokół sieć lotnisk, z których przeprowadzano ciągłe ataki na bazę, czyniąc ją z czasem niezdolną do działania. Załoga Rabaulu kapitulowała tuż przed końcem wojny, w ostatnich dniach sierpnia 1945.

Nowa Gwinea Niemiecka (niem. Deutsch-Neuguinea) – niemiecki protektorat istniejący w latach 1884-1914, który obejmował północno-wschodnią część wyspy Nowa Gwinea oraz szereg mniejszych wysp Oceanu Spokojnego. Zajmowała łączną powierzchnię 242 476 km², a zamieszkiwało ją 478,8 tys. osób (1912).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Destination Rabaul-Kokopo Project Underway (ang.). Papua New Guinea Tourism Promotion Authority, 2017-06-09. [dostęp 2018-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-15)].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Joachim Schultz-Naumann: Unter Kaisers Flagge: Deutschlands Schutzgebiete im Pazifik und in China einst und heute. Munich: Universitas Verlag, 1985. ISBN 3-8004-1094-X.
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Kopra - wysuszony miąższ (bielmo) orzechów palmy kokosowej (kokosowca). Zawiera on około 70% tłuszczu, jest stosowany do wyrobu oleju kokosowego, oczyszczony i rozdrobniony (wiórki) używany jest w przemyśle cukierniczym m.in. do wyrobu tortów i ciast.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nowa Brytania Wschodnia (ang. East New Britain) – prowincja Papui-Nowej Gwinei, obejmująca wschodnią część wyspy Nowa Brytania. Ośrodkiem administracyjnym prowincji jest Rabaul (8,9 tys., 2000).
  Liga Narodów (ang. League of Nations, fr. Société des Nations) – nieistniejąca już organizacja międzynarodowa powstała z inicjatywy prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona. Statut Ligi został przyjęty przez konferencję pokojową w Wersalu 28 czerwca 1919 r. Stał się on częścią traktatu wersalskiego i wszedł w życie po ratyfikacji 10 stycznia 1920 roku.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Wyspy Salomona (Solomon Islands) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Oceanii, na wschód od Nowej Gwinei. Wchodzi w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Państwo Wysp Salomona obejmuje wschodnią część archipelagu o tej samej nazwie. Należą do niego atole Rennel i Ontong Java oraz wyspy Santa Cruz, Duff, Reef i in.
  Taktyka żabich skoków (ang. Leapfrogging strategy) - taktyka walki pomysłu gen. Douglasa MacArthura wykorzystywana przez amerykańskie wojsko w walce z Japończykami od 1943 roku. Polegała ona na opanowywaniu po kolei strategicznie najważniejszych wysp na drodze do Japonii, przerywana przygotowaniem baz lotniczych i morskich na zdobytych terenach w celu zaatakowania następnego archipelagu.

  Reklama