RTCN Raszyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maszt w 1946 roku

RTCN Raszyn (Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Raszyn) – maszt nadajnika radiowego i telewizyjnego pod Warszawą, w miejscowości Łazy. Jego wysokość wynosi 335 metrów, co czyni go szóstą co do wysokości budowlą w Polsce (stan z 2012 roku). Do roku 1962 była to najwyższa budowla w Europie.

Maszt radiowy – maszt służący do zawieszenia anteny nadawczej lub odbiorczej, najczęściej konstrukcji stalowej, kratownicowej, odizolowany elektrycznie od ziemi. Największy maszt radiowy znajduje się Blanchard w USA (KVLY/KTHI TV Mast), zaś największy w historii był maszt radiowy w Konstantynowie w Gąbinie, który runął 8 sierpnia 1991 roku.Władysław Cetner (ur. 8 marca 1903 w Warszawie, zm. 27 grudnia 1992 w Warszawie) – inżynier radiotechnik, konstruktor, naukowiec.

Historia[ | edytuj kod]

Długofalowa radiostacja radiofoniczna w Łazach koło Raszyna wybudowana została w 1931 roku. Posiadała nadajnik o mocy 120 kW i 2 maszty o wysokości 280 metrów każdy, pomiędzy którymi rozpięto antenę. Zastosowana moc nadajnika w tym czasie wystarczyła do pokrycia obszaru kraju zasięgiem "dobrego odbioru", co miało związek z mniejszym tłem elektromagnetycznym w tym czasie. Jeden z masztów został wysadzony w 1939 roku, aby uniemożliwić korzystanie z radiostacji przez Niemców, a przedwojenne plany rozbudowy nadajnika do 600 kW nie zostały zrealizowane.

UKF – zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości od 30 do 300 MHz, co odpowiada długości fali od 10 metrów do 1 metra.Polskie Radio Parlament, lub krócej Radio Parlament – nieistniejąca rozgłośnia radiowa należąca do Polskiego Radia, nadawana od 19 października 2001 do 30 lipca 2009 na falach długich o częstotliwości 198 kHz z Radiowego Centrum Nadawczego Raszyn. Program Radia Parlament był emitowany w godzinach 8:00-18:00.

Maszt w Raszynie jest obecnie nazwą historyczną. W czasie budowy masztu miejscowość Łazy należała do gminy Falenty z siedzibą w Raszynie. Gmina ta obejmowała teren znacznie większy niż obecnie. Dziś maszt stoi na terenie gminy Lesznowola, a Raszyn jest oddzielną gminą.

Odbudowana radiostacja z nadajnikiem o mocy 200 kW została uroczyście otwarta 24 lipca 1949 jako Centralna Radiostacja Polskiego Radia w Raszynie. Nadajnik został później rozbudowany do 500 kW. Postanowieniem prezydenta Bolesława Bieruta z 24 lipca 1949 grupa osób, w tym inż. Władysław Cetner, została odznaczona orderami państwowymi za zasługi położone przy budowie Centralnej Radiostacji w Raszynie. Niebawem ww. moc stała się niewystarczająca i zaszła konieczność budowy Warszawskiej Radiostacji Centralnej w Konstantynowie koło Gąbina, która została wybudowana w latach 1970–1974.

Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.Łazy – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Lesznowola, przy DK7.

Od upadku nadajnika w Konstantynowie w 1991 do otwarcia w 1999 roku radiowego centrum nadawczego w Solcu Kujawskim, radiostacja w Raszynie była głównym nadajnikiem Polskiego Radia I 225 kHz. Od wybudowania masztu w Solcu, Raszyn służył jako awaryjny nadajnik Programu I. Normalnie nadawało z niego Radio Bis, a później Program I Polskiego Radia dzieląc czas antenowy z Radiem Parlament.

Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze – stacja nadawcza fal radiowych i telewizyjnych o mocy przekraczającej 2 kW. Nazwy tej używa się najczęściej w skrócie RTCN dodając nazwę najbliższej większej miejscowości np. RTCN Łosice, która jest przy wiosce Chotycze. Maksymalna moc emisji telewizyjnej (pasmo IV i V UHF), przyznawana w Polsce to 1000kW (1MW), zaś radiowej (UKF-FM) – 120kW. Niektóre RTCN-y, jak np. RTCN Łódź/Zygry, wbrew nazwie nadają wyłącznie programy telewizyjne.Fale długie (fale kilometrowe) (ang. LF – Low Frequency), zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości: 30-300 kHz i długości 10-1 km. Zakres ten jest przeznaczony głównie dla rozgłośni radiowych w I regionie ITU (Europa, Afryka i Bliski Wschód).

1 lipca 2008 roku w godzinach porannych rozpoczął się nowy okres w historii masztu. Z systemów antenowych zainstalowanych na szczycie (zawieszonych wiosną 2008 roku) rozpoczęto nadawanie programu telewizyjnego (TV POLSAT kanał 44) z dużą mocą. Rankiem 22 lipca 2008 rozpoczęto nadawanie z Raszyna programów TVP1 na kanale 11, TVP2 na kanale 27, TVP INFO (dawniej TVP3) na kanale 51, TVN na kanale 35, TV 4 na kanale 33 oraz TV PULS na kanale 41. Moce sygnałów nadawanych stacji były zróżnicowane od 20 kW do 800 kW.

Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

31 lipca 2009 roku nadajnik długofalowy został wyłączony. Do tego dnia z masztu nadawane były na falach długich 198 kHz Radio Parlament i Polskie Radio Dla Zagranicy. W lipcu 2007 roku uruchomiono także długo planowane nadajniki Programu I oraz Radiowej Trójki na falach ultrakrótkich, a 1 lipca 2008 przeniesiono nadajniki telewizyjne z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Skróty: n.p.t.nad poziomem terenu oraz m n.p.t.metry nad poziomem terenu używane są przy mierzeniu wysokości względnej danego obiektu na Ziemi przy czym punktem odniesienia jest podstawa tego obiektu (rzut równoległy w kierunku siły grawitacji na powierzchnię terenu).Maszt radiowy w Konstantynowie – maszt radiowy nadajnika długofalowego, Programu I Polskiego Radia, znany również jako Maszt w Gąbinie, Warszawska Radiostacja Centralna w Gąbinie, Radiofoniczny Ośrodek Nadawczy w Konstantynowie i Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie. Licząc ponad 646 metrów wysokości był najwyższą konstrukcją na świecie w latach 1974–1991, tj. do chwili jego zawalenia. Nigdzie na świecie nie wzniesiono wyższego obiektu aż do 19 maja 2008, kiedy to rekord ten został pobity przez Burdż Chalifa.

19 marca 2013 roku o godz. 1:00 zakończono emisję za pomocą naziemnej telewizji analogowej.

W planach jest także przeniesienie kolejnych najsilniejszych nadajników z Pałacu Kultury i Nauki, czyli Radia Zet (107,5 MHz), Radia Dla Ciebie (101,0 MHz), Radia Plus (96,5 MHz) oraz Radia Eska Warszawa (105,6 MHz). Przeniesienie to ma na celu zmniejszenie natężenia szkodliwego pola elektromagnetycznego (obniżenie tła) w centrum stolicy oraz poprawę odbioru ogólnopolskich (i Radia Plus) mediów na Mazowszu.

Polskie Radio RDC (Radio RDC, RDC, dawniej Radio dla Ciebie) – regionalna rozgłośnia radiowa Polskiego Radia, nadająca na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego, słyszalna jest również na części obszarów województw sąsiednich (podlaskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego). Nadaje również w Internecie. Studio mieści się w Warszawie przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7. Radio posiada sieć korespondentów na Mazowszu - w Płocku, Siedlcach, Radomiu, Ciechanowie i Mławie oraz Żyrardowie.Pałac Kultury i Nauki (PKiN, poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), w centrum Warszawy na placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza miejska spółka „Zarząd Pałacu Kultury i Nauki” Sp. z o.o.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Wysokość wieżowców jest mierzona do najwyższego integralnego punktu budynku, a zazwyczaj jest to iglica. Najwyższe budowle w Polsce w różnych kategoriach:
Herc (Hz) – jednostka miary częstotliwości w układzie SI (jednostka pochodna układu SI) i w wielu innych, np. CGS, MKS i MKSA. Definiuje się ją jako liczbę cykli na sekundę.
Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.
Radio Eska – największa polska sieć rozgłośni radiowych, wchodząca obok stacji Eska Rock, VOX FM i Radio Wawa w skład Grupy Radiowej Time zorganizowanej wokół Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych. Siedziba Radia Eska S.A. mieści się w Warszawie.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Wat – jednostka mocy lub strumienia energii w układzie SI (jednostka pochodna układu SI), oznaczana symbolem W. Nazwa wat pochodzi od nazwiska brytyjskiego inżyniera i wynalazcy Jamesa Watta.
Czwórka (dawniej Polskie Radio Program IV, Polskie Radio Bis, Polskie Radio Euro) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią Polskiego Radia S.A. Stacja rozpoczęła regularną emisję programu 2 stycznia 1976 jako program IV Polskiego Radia.

Reklama