ROM-DOS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ROM-DOSsystem operacyjny kompatybilny z DOS zaprojektowany do używania w systemach wbudowanych. Jego głównym przeznaczeniem są wszelkiego typu komputery osobiste i przemysłowe, urządzenia pomiarowe, urządzenia sterujące w przemyśle, urządzenia kontrolne i pomiarowe, kasy sklepowe, bankomaty oraz wszelkiego typu automatyka przemysłowa. W Polsce wykorzystywany jest m.in. przez producentów sprzętu medycznego, aparatury do sterowania obrabiarkami, urządzeń sterujących i pomiarowych w energetyce.

DOS (ang. Disk Operating System) – pierwszy przenośny (Disk) system operacyjny OS komputerów PC i mikrokomputerów lat 80. rezydujący nad BIOS-em, zawierający m.in. rozszerzenia programowe procedur sprzętowych BIOSu i interpreter komend. DOS zawiera niektóre doświadczenia systemu klasy CP/M.PC-DOS (ang. The IBM Personal Computer Disk Operating System) – system operacyjny dla komputerów osobistych kompatybilnych z x86, dystrybuowany przez IBM. Początkowo rozwijany razem z MS-DOS przez IBM i Microsoft.

Jako system operacyjny jest kompatybilny z systemami PC-DOS IBM i Microsoft MS-DOS.

Jest dziełem firmy Datalight. Ostatnie wersje ROM-DOS, to 6.22 (16 bit) i 7.1 (32 bit). W wersji 7.1 zaimplementowano obsługę długich nazw plików (LFN), oraz umożliwiono korzystanie z twardych dysków do 2TB pojemności.

ROM-DOS Software Development Kit jest zestawem narzędzi dla firm projektujących i produkujących oprogramowanie i urządzenia sterujące dla wszelkiego typu obecnych na rynku maszyn i produktów użytkowych wspartych na różnych platformach procesorowych - począwszy od 186. Mała pamięć i możliwość posadowienia na różnych nośnikach, jest to trafny wybór dla OEM.

System wbudowany (ang. embedded system) – system komputerowy specjalnego przeznaczenia, który staje się integralną częścią obsługiwanego przez niego sprzętu komputerowego (hardware).MS-DOS (ang. Microsoft Disk Operating System) to system operacyjny stworzony przez firmę Microsoft na podstawie nabytego przez nią kodu źródłowego systemu QDOS (ang. Quick and Dirty Operating System - napisany szybko i na brudno system operacyjny) stworzonego przez Seattle Computers. Jest to wersja systemu operacyjnego DOS przeznaczona dla komputerów IBM-PC.

ROM-DOS jest używany w milionach produktów począwszy od telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych aż do poważnych sterowników w zakresie kontroli produkcji i pobierania danych np. w energetyce, telekomunikacji i awiacji.

SDK ROM-DOS 7.1 obsługującą długie nazwy plików. Wciąż jeszcze wiele firm tworzy oprogramowanie dla procesorów x86 z wykorzystaniem DOS-a. Dzięki wsparciu dla długich nazw całe programowanie może zostać napisane w języku C (zamiast w assemblerze). ROM-DOS 7.1 umożliwia programiście budowanie systemów gotowych do współpracy z Internetem, dla procesora 186 lub szybszego, 60K do 90K ROM lub flash oraz sterownika pakietów do połączeń z Internetem. Dzięki modułowi TCP/IP w ROM-DOS, aplikacje i programy mogą posiadać system zdalnej kontroli a ostrzeżenia i alarmy mogą być dostarczane pocztą elektroniczną, poprzez pager lub telefon komórkowy.

ROM-DOS zapewnia także bezpieczny serwer sieciowy, który umożliwia przeglądanie i kontrolę osadzonego systemu i aplikacji z poziomu przeglądarki internetowej. ROM-DOS zapewnia także wsparcie dla standardowego protokołu FTP File Transfer Protocol z serwerem FTP, dzięki czemu aktualizacja aplikacji i otrzymywanie danych z systemów zdalnych może być dokonywane przy użyciu modułu ROM-DOS FTP.

Moduł Konsoli Zdalnej pracuje w środowisku JVM Sun Microsystem co zapewnia dostęp zdalnej konsoli DOS do oddalonego zdalnego systemu. Ta cecha funkcjonalna jest szczególnie przydatna do diagnostyki aplikacji, w której wyniki mogą być odczytywane i prezentowane poprzez interfejs HTML. Zastosowanie tego typu systemu jest szczególnie przydatne w urządzeniach automatyki przemysłowej.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • ROM-DOS na stronie producenta
  • Reklama