RMS Mauretania (1938)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
RMS Mauretania
HMT Mauretania

RMS Mauretania II – brytyjski liniowiec pasażerski Cunarda zbudowany w 1938 roku przez angielską stocznię Camell Laird Co. w Birkenhead, który obsługiwał linię SouthamptonNowy Jork. Wodowanie statku odbyło się 28 lipca 1938 roku. Do wybuchu II wojny światowej zdążył wykonać pięć rejsów liniowych do Nowego Jorku. Wygląd zewnętrzny liniowca był zbliżony do RMS Queen Mary (było to zamierzenie konstrukcyjne, gdyż Mauretania była przeznaczona jako partner Queen Mary do obsługi żeglugi na linii nowojorskiej aż do momentu wejścia do służby drugiej "królowej" – RMS Queen Elizabeth)

Southampton – miasto portowe, położone na południu Anglii w hrabstwie ceremonialnym Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2001 roku miasto liczyła 234 224 mieszkańców.RMS Queen Elizabeth – brytyjski liniowiec pasażerski Cunarda zbudowany w 1938 roku przez szkocką stocznię John Brown & Company w Clydebank, który obsługiwał linię Southampton – Nowy Jork. Do roku 1996 był największym zbudowanym statkiem pasażerskim na świecie.

Podczas II wojny światowej wykorzystywano statek do transportu wojska (amerykańskie i kanadyjskie wojska ekspedycyjne). Pływał do roku 1965 (od połowy lat 50. głównie jako wycieczkowiec), po czym został sprzedany na złom.

Dane techniczne[ | edytuj kod]

 • długość: 235,3 m
 • szerokość: 27,13 m
 • zanurzenie: 9 m
 • pojemność: 35 738 BRT
 • 1200 miejsc pasażerskich
 • 2 zespoły turbin parowych o mocy 42 tys. KM
 • maksymalna prędkość eksploatacyjna: 23 węzły
 • 2 śruby


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  RMS (ang. Royal Mail Steamer) Mauretania, (w czasie pierwszej wojny światowej także HMT Mauretania lub HMHS Mauretania), siostrzany statek Lusitanii i Aquitanii – parowiec transatlantycki, zbudowany w stoczni Swan w Newcastle, zwodowany 20 września 1906. Jego nazwa pochodzi od kraju Mauretanii. W tym czasie był największym, najszybszym, a także do momentu zbudowania Olympica i Titanica najbardziej luksusowym statkiem świata. Zaprojektowany przy współpracy specjalistów z Admiralicji, był pierwszym statkiem pasażerskim napędzanym turbiną parową i posiadającym specjalnie zaprojektowaną konstrukcję kadłuba. Pozwalało mu to na rozwijanie prędkości nawet do 27 węzłów.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  RMS Queen Mary – brytyjski liniowiec pasażerski zbudowany w 1934 w stoczni John Brown Shb. Co. Ltd. w Clydebank (Wielka Brytania, nr stoczniowy 534), który obsługiwał linię Southampton – Nowy Jork. W 1936 zdobył Błękitną Wstęgę Atlantyku osiągając prędkość 31,7 węzłów. W latach kolejnych - 1937 i 1938 - statek rywalizował na Oceanie z francuską, starszą o rok w służbie, "SS Normandie".

  Reklama