Rm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z RM)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skrót rm, RM lub Rm może oznaczać:

RealAudio – format kompresji dźwięku stworzony przez firmę RealNetworks. Kodek został opracowany głównie z myślą o wykorzystaniu go w strumieniowaniu dźwięku przy łączu internetowym o niskiej przepustowości. Wiele internetowych stacji radiowych korzysta z RealAudio przy transmitowaniu audycji przez Internet.rm (skrót od ang. remove - usuń) jest Uniksową komendą używaną do usuwania plików oraz katalogów z systemu plików.
 • Franciszkanki Rodziny Maryi
 • RM (łac. Rochettum et Mantolettum) – kanonik drugiego stopnia, odznaczony przywilejem noszenia rokiety i mantoletu
 • Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej
 • rada miasta
 • Radio Maryja
 • rm – polecenie uniksowe
 • RM – południowokoreański raper
 • Redemptoris missio – encyklika Jana Pawła II
 • .rm – jedno z rozszerzeń plików RealAudio
 • RM – Reichsmark – środek płatniczy w Niemczech międzywojennych
 • RM – RPG Maker – Program do tworzenia gier RPG
 • RM – ratownictwo medyczne
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  RM (wcześniej Rap Monster (kor. 랩몬스터); ur. 12 września 1994 w Ilsan-gu, Goyang), właśc. Kim Nam-joon (Hangul: 김남준) – południowokoreański raper, tekściarz i producent muzyczny. Jest liderem i głównym raperem boysbandu BTS należącego do wytwórni Big Hit Entertainment. W 2015 roku wydał swój pierwszy solowy mixtape RM, a 4 lata później wydał drugi mixtape mono. RM wyróżnia się swoim dużym wkładem w pisanie i produkcję dyskografii BTS. Jest autorem ponad 130 piosenek (wg Korea Music Copyright Association). Ratownictwo medyczne to zespół działań fachowej pierwszej pomocy, udzielanych w celu ratowanie życia i zdrowia ludzkiego w razie nagłych zagrożeń, np. wypadków chemicznych i technicznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi (Congregatio Sororum Franciscalium Familiae Mariae), CSFFM, Siostry Rodziny Maryi, RM – żeński zakon katolicki.
  Radio Maryja – polska rozgłośnia radiowa o charakterze społeczno-katolickim, założona w Toruniu w 1991 przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). Jest jedyną rozgłośnią radiową o charakterze religijnym słyszalną w całej Polsce. Część emitowanych audycji pokrywa się z równoległą transmisją w Telewizją Trwam.
  Reichsmark – niemiecka jednostka monetarna, wprowadzona w wyniku wymiany walutowej w 1924 r. (kurs wymiany: 1 bilion marek inflacyjnych = 1 nowa marka). Emitowana przez Reichsbank (Bank Rzeszy). Dzieliła się na 100 reichspfennigów.
  RPG Maker (jap. RPGツクール, RPG Tsukūru) – program do tworzenia komputerowych gier fabularnych bez znajomości języków programowania.
  Rada gminy (rada miejska, rada miasta) – organ stanowiący i kontrolny gminy. Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej (domniemanie kompetencji rady).
  Rokieta (wł. rocchetto, komża biskupia) – szata w kościołach rzymskokatolickim i anglikańskim noszona przez kardynałów, biskupów, niektórych prałatów i kanoników jako element stroju chórowego używana od IX w. Jest to rodzaj komży o węższych rękawach, podbita kolorową tkaniną (najczęściej fioletową). Na rokietę zakłada się zwykle mantolet lub mucet. Nigdy nie nakłada się komży na rokietę. Stosuje się rokietę z płótna lnianego lub z podobnej tkaniny.
  Rochettum et Mantolettum, R.M. (z łac.) – godność honorowa przyznawana kapłanom rzymskokatolickim, oznaczająca przywilej noszenia rokiety i mantoletu.

  Reklama