RAND Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rand Corporation logo.
RAND Corporation.

RAND Corporation (Research ANd Development) – amerykański think tank i organizacja badawcza non-profit, pierwotnie sformowana dla potrzeb Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Założona 14 maja 1948 roku w Santa Monica w Kalifornii na bazie rozpoczętego w końcu 1945 roku wojskowego Projektu RAND (pierwszy raport RAND ukazał się już w maju 1946 roku).

Metoda scenariuszowa jest jedną z heurystycznych metod podejmowania decyzji. Opiera się na założeniu, że zdarzeń w przyszłości nie da się przewidzieć z całą pewnością, należy więc przewidzieć i opracować różne "scenariusze" rozwoju obecnej sytuacji. Do każdego wariantu opracowywany jest sposób zachowania w przypadku, gdyby okazał się prawdziwy. Do realizacji przyjmuje się ten wariant, który wydaje się najbardziej prawdopodobny, jeśli jednak nie sprawdzi się, należy skorzystać z jednego z uprzednio przygotowanych rozwiązań alternatywnych.Dokument – w uogólnionej definicji rzeczowe świadectwo jakiegoś zjawiska sporządzone w formie właściwej dla danego czasu i miejsca.

W późniejszym okresie organizacja pracowała także dla innych organizacji rządowych i komercyjnych.

Obecnie RAND posiada około 1600 pracowników w sześciu siedzibach – trzech w USA: Santa Monica w Kalifornii, Arlington w Wirginii i Pittsburghu (Pensylwania), oraz trzech w Europie: Lejdzie w Holandii, Berlinie i brytyjskim Cambridge. Zdaniem niektórych nazwa RAND jest skrótowcem od Research ANd Development (badania i rozwój).

Daniel Ellsberg (ur. 9 kwietnia 1931) - amerykański ekonomista, pracownik RAND Corporation, sprawca wycieku w 1971 zbioru tajnych dokumentów Pentagonu znanego pod nazwą Pentagon Papers. W roku 2006 uhonorowany nagrodą Right Livelihood Award - "za działania na rzecz pokoju i ujawnienie prawdy o działaniach władz amerykańskich w czasie wojny wietnamskiej".ARPANET (ang. Advanced Research Projects Agency Network) – pierwsza sieć rozległa oparta na rozproszonej architekturze i protokole TCP/IP. Jest bezpośrednim przodkiem Internetu. Istnieje do dzisiaj.

Korporacja RAND jest znana z dużego wkładu w naukę, zwłaszcza w metody ilościowe, na polu m.in. badań operacyjnych, rozwoju badań nad sztuczną inteligencją czy Internetu.

Obecnie RAND prowadzi badania na tak różnych polach jak obronność i terroryzm, stosunki międzynarodowe, edukacja czy zdrowie publiczne.

Ważniejsi ludzie RAND[ | edytuj kod]

 • Henry H. Arnold – generał Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych – założyciel RAND
 • Kenneth Arrowekonomista, laureat nagrody Nobla, znany ze swojego twierdzenia o niemożności w teorii wyboru społecznego
 • Donald Wills Douglas Sr. – założyciel i prezes Douglas Aircraft Company – założyciel
 • Arthur E. Raymond – główny inżynier w Douglas Aircraft Company – założyciel
 • Paul Baran – jeden z twórców techniki komutacji pakietów użytej przy projektowaniu sieci ARPANET i późniejszych sieci komputerowych takich jak Internet
 • Barry Boehm – ekspert w inżynierii oprogramowania i ekonomiki programowania, twórca COCOMO
 • George Dantzigmatematyk, twórca algorytmu sympleksowego używanego w programowaniu liniowym
 • Harry Markowitzekonomista, laureat laureat nagrody Nobla za nowatorskie prace nad ekonomiczną teorią finansów i finansowaniem przedsiębiorstw, twórca teorii portfela
 • Cecil Hastings – programista, autor klasycznej pozycji z zakresu inżynierii oprogramowania: Approximations for Digital Computers (Princeton 1955)
 • Allen Newell
 • Paul H. O’Neill – przewodniczący RAND w późnych latach 90 XX w.
 • Daniel Ellsberg – sprawca poważnego wycieku dokumentów z DoD na przełomie lat 60 XX w. / 70 XX w.
 • Johann von Neumann – matematyk, twórca podstaw informatyki i aksjomatyki teorii gier
 • John Forbes Nash – matematyk, laureat nagrody Nobla za twierdzenie z teorii gier
 • Herman Kahn – teoretyk wojny jądrowej i jeden z twórców planowania scenariuszowego
 • Katsuaki L. Terasawa – ekonomista
 • Donald Rumsfeld – przewodniczący RAND Corporation w latach 1981–1986, dwukrotny sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych.
 • Condoleezza Rice – członek rady w latach 1991–1997 i była sekretarz stanu USA w gabinecie George’a W. Busha
 • Francis Fukuyama – pisarz i futurolog
 • Thomas C. Schelling – ekonomista, laureat nagrody Nobla z 2005 roku za prace dot. zastosowania teorii gier.
 • Lewis „Scooter” Libby – były szef personelu Dicka Cheneya, obecnie oskarżony o szereg nadużyć
 •  

  George Bernard Dantzig (ur. 8 listopada 1914, zm. 13 maja 2005) – amerykański matematyk, twórca algorytmu sympleksowego, a także niezależnie programowania liniowego w kilka lat po rosyjskim ekonomiście i matematyku Leonidzie Kantorowiczu. Był odznaczony wieloma nagrodami, w tym National Medal of Science w roku 1975 oraz nagrodą Johna von Neumanna w 1974 roku.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa RAND Corporation
 • Frederick S. Pardee RAND Graduate School
 • Artykuł o RAND z American Heritage Invention & Technology (w PDF)
 • Najnowsze publikacje RAND dostępne on-line
 • Think tank (ang., dosłownie: zbiornik myśli) – komitet doradczy, z założenia niezależny, niedziałający dla zysku ośrodek zajmujący się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych. Do celów działalności think tanków należy zazwyczaj poszukiwanie sposobów rozwiązania problemów społecznych i udział w publicznej debacie. Spotkać można szersze rozumienie tego pojęcia, na oznaczenie grupy osób lub instytucji mających podobne cele, ale niekoniecznie posiadających status organizacji pozarządowych.Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.
  Warto wiedzieć że... beta

  John von Neumann (ur. 28 grudnia 1903 w Budapeszcie, zm. 8 lutego 1957 w Waszyngtonie) – węgierski matematyk, inżynier chemik, fizyk i informatyk, pracujący głównie w Stanach Zjednoczonych. Wniósł znaczący wkład do wielu dziedzin matematyki – w szczególności był głównym twórcą teorii gier, teorii automatów komórkowych (w które pewien początkowy wkład miał także Stanisław Ulam) i stworzył formalizm matematyczny mechaniki kwantowej. Uczestniczył w projekcie Manhattan. Przyczynił się do rozwoju numerycznych prognoz pogody.
  John Forbes Nash Jr (ur. 13 czerwca 1928 w Bluefield w Wirginii, zm. 23 maja 2015 w New Jersey) – amerykański matematyk i ekonomista.
  Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy.
  Lewis Libby, właśc. Irve Lewis "Scooter" Libby Jr. (ur. 22 sierpnia 1950) – szef gabinetu wiceprezydenta USA Dicka Cheneya.
  Allen Newell (19 marca 1927 - 19 lipca 1992) - specjalista w dziedzinie nauk komputerowych i psychologii poznawczej w korporacji RAND. Wniósł wkład w rozwój Information Processing Language (1956) i dwóch wczesnych programów sztucznej inteligencji, Logic Theory Machine (1956) i General Problem Solver (1957).
  Paul Baran (ur. 29 kwietnia 1926 w Grodnie, zm. 26 marca 2011 w Palo Alto) − amerykański informatyk polskiego pochodzenia, twórca idei komutacji pakietów, będącej podstawą działania m. in. Internetu.
  Badania operacyjne - dyscyplina naukowa związana z teorią decyzji pozwalająca wyznaczyć metodę i rozwiązanie określonych problemów związanych z podjęciem optymalnych decyzji. Badania operacyjne to zbiór metod matematycznych i statystycznych, obejmujących m. in.:

  Reklama