RAK Records

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

RAK Recordsbrytyjska wytwórnia płytowa założona przez Mickie Mosta w roku 1969. Nagrywali dla niej tacy wykonawcy jak Herman’s Hermits, Suzi Quatro, Mud, Kenny, Hot Chocolate, Smokie, Racey, The Arrows i Kim Wilde. Płyty wytwórni były dystrybuowane przez wytwórnię EMI, która następnie wykupiła ją w roku 1979.

EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Mud, brytyjska grupa wykonująca muzykę glam rock, popularna w latach latach 70. Grupa działała w latach 1968-1979. Członkowie grupy w następnych latach dyskontowali popularność tworząc muzykę pod różnymi szyldami, nawiązującymi do nazwy Mud.
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Hot Chocolate to pochodząca z Wielkiej Brytanii grupa soul–funkowa, która powstała w 1968 roku w Londynie. Założyli ją Patrick Olive, Franklyn De Allie oraz Ian King. Później do składu dołączyli - urodzony na Jamajce wokalista i autor tekstów Errol Brown oraz basista Tony Wilson i pianista Larry Ferguson. Pierwszy przebój "Love Is Life" nagrali 1970 roku. 10 lat działalności grupy na przełomie lat 70. i 80. przyniosło 8 udanych albumów i kilka wielkich hitów, m.in. "You Sexy Thing", "So You Win Again", czy "It Started With A Kiss".
Kenny – brytyjski zespół glamrockowy działający w latach 1974-1979. Swój sukces grupa zawdzięcza spółce autorskiej Bill Martin i Phil Coulter. Grupa istniała już trzy lata zanim została odkryta przez Maritna i Coultera pod koniec 1974 roku - jak głosi legenda - podczas próby zespołu w składzie bananów w północnym Lodynie na przedmieściu Enfield. Zespół występujący wówczas pod nazwą Chuff po występie w prestiżowym londyńskim Speakeasy podpisał kontrakt w menedżerem Peterem Walshem. Początkowo jako Kenny nagrywał irlandzki piosenkarz Tony Kenny i w 1973r. jego piosenki "Heart Of Stone" i "Give It To Me Now" dostały się na listy przebojów, niestety potem zniknął ze sceny. Kariera zespołu Kenny zaczęła się od nawiązania współpracy z wytwórnią RAK, której właścicielem był producent Micky Most. Nagranie "The Bump" początkowo miało znaleźć się na stronie B najnowszego singla zespołu Bay City Rollers, dla którego spółka Martin & Coulter pisała teksty. Zapewniona, że z tą piosenką odniesie sukces grupa Chuff zgodziła się na rozpoczęcie kariery pod nową nazwą Kenny. Utwór "The Bump" w ich wykonaniu doszedł w roku 1974 do 3 miejsca brytjskiej listy przebojów. W roku 1975 grupa wprowadziła na listę trzy kolejne utwory: "Fancy Pants", który doszedł do 4 miejsca, "Baby I Love. OK !" (miejsce 12) i "Julie Ann" (miejsce 10). Wśród wykonawców, którzy wystąpili anonimowo w pierwszych (przebojowych) nagraniach formacji Kenny, znaleźli się m.in. Chris Spedding i Clem Cattini, którzy grali jako muzycy sesyjni. W roku 1976 ukazał się pierwszy album grupy Kenny zatytułowany "The Sounds of Super K", ale nie odniósł sukcesu w Wielkiej Brytanii (miejsce 56) za to zdobył powodzenie w Europie - 12 miejsce w Niemczech. Wkrótce po wydaniu tego albumu grupa zostawiła spółkę Martin & Coulter oraz wytwórnię RAK i z wytwórnią Polydor wydała singel "Hot Lips". Utwór pozostał niezauważony w Wielkiej Brytanii, ale został hitem w Europie. Kenny opublikowała kolejne 3 single oraz album wydany tylko w Niemczech, zatytułowany "Ricochet", ale to już był koniec kariery zespołu.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Smokie – brytyjski zespół muzyki pop i country rock pochodzący z Bradford, który zdobył popularność w Europie w latach 70. XX wieku (obok takich zespołów jak ABBA czy Boney M.).
Wydawnictwo muzyczne, wytwórnia płytowa, wytwórnia fonograficzna (ang. record label, label) – organizacja przemysłu muzycznego, zajmująca się produkcją, nagrywaniem, dystrybucją i promocją nagrań audio, a czasem wideo (np. z koncertu).

Reklama