Quodvultdeus z Kartaginy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek a{color:#a7d4ff}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek a{color:#a7d4ff}

Quodvultdeus z Kartaginy (Kwodwultdeus, łac. Quodvultdeus, Czego chciałby bóg) – diakon Kościoła w Kartaginie i przyjaciel Augustyna z Hippony. W 437 został patriarchą Kartaginy, po Kapreolusie. Niektórzy autorzy stawiają tezę, że ów diakon i biskup to dwie różne postacie. Dwa lata po objęciu katedry w Kartaginie, która była stolicą całej prowincji kościelnej północnej Afryki, w 439 został skazany przez ariańskiego króla Wandalów Genzeryka na wygnanie. Schronił się w południowej Italii, zmarł w Neapolu przed październikiem 454 roku.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Corpus Christianorum (CC) - naukowa kolekcja serii wydawniczych zapoczątkowana i prowadzona przez benedyktynów w Turnhout (Belgia), publikowana w wydawnictwie Brepols. Celem projektu jest wydanie, w ramach współpracy międzynarodowej, wszystkich pism chrześcijańskich, greckich i łacińskich, okresu od ojców Kościoła do schyłku średniowiecza. Każdy z tomów jako owoc studiów filologicznych i krytyki tekstualnej, bez komentarzy i tłumaczeń, ma służyć za narzędzie pracy dla mediewistów i patrologów.

Dzieła[ | edytuj kod]

Do naszych czasów zachowały się:

 • Podpisane jego imieniem:
 • Dwa listy do Augustyna z lat 427-428, w których prosi biskupa Hippony o przesłanie mu dzieła O herezjach (CCL 46, 263-351, edycja: R. Vander Plaetse, C. Breukers, Brepols, Turnhout 1969 tekst łaciński): Epistula 221, (CC 60, 489-491, tekst łaciński) oraz Epistula 223 (CC 60, 491-492, tekst łaciński, edycja R. Braun, Brepols, Turnhout 1976).
 • Mowy przypisywane Quodvultdeusowi, które do Cezarego z Arles dotarły pod imieniem Augustyna z Hippony:
 • O wyznaniu wiary (De Symbolo, CCL 60, 305-334); tłumaczenie polskie fragmentu tego dzieła, kazanie 2, znajduje się w Godzinie Czytań w dniu Świętych Młodzianków (28 grudnia), Liturgia Godzin t. 1, Poznań 1982, s. 1017-1018.
 • Przeciw Żydom, poganom i arianom (Contra Iudeos, paganos et Arianos, CCL 60, 227-258)
 • Księga obietnic i zapowiedzi Bożych (De promissionibus et praedicationibus Dei, CCL 60, 1-223); tłumaczenie polskie Elżbieta Kolbus, ATK PSP 59 Warszawa 1994, ​ISBN 83-7072-035-8​, s. 308. Dyskusja na temat autorstwa rozwinęła się w XX w., głównym zwolennikiem autentyczności dzieła był G. Morin za którym poszło kilku uczonych, jak P. Schepens, D. Franses i P. Courcelle. Sprzeciwiał się tej opinii M. Simonetti.
 • inne.
 • Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.Ks. prof dr hab. Marek Starowieyski (ur. 25 stycznia 1937 w Krakowie) – polski duchowny katolicki, prałat. Autor wielu publikacji z zakresu chrześcijaństwa antycznego, patrologii. Brat Franciszka Starowieyskiego.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Świętych Młodzianków Męczenników (także Dzień Niewinnych Dzieci Betlejemskich) – święto liturgiczne obchodzone w Kościele katolickim 28 grudnia.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Kartagina Nowe Miasto (łac. Karthago, późn. Carthago, gr. Кαρχηδών = Karchedon, fen Qrt-ḥdšt = Kart Chadaszt, arab. قرطاج = Kartadż lub hebr. קרתגו = Kartago) – starożytne miasto-państwo w północnej Afryce na wybrzeżu Morza Śródziemnego w pobliżu dzisiejszego Tunisu, założone w IX w. p.n.e. przez Fenicjan z Tyru. Bardzo ważny ośrodek handlowy i polityczny.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Italia – kraina historyczna i geograficzna położona na Półwyspie Apenińskim, której obszar zmieniał się na przestrzeni dziejów.

  Reklama