Quinn the Eskimo (The Mighty Quinn)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Quinn the Eskimo (The Mighty Quinn) – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego i zespół The Band 31 sierpnia 1969 r. podczas Festiwalu na wyspie Wight i wydana na albumie Self Portrait w czerwcu 1970 r.

I Want You – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w styczniu i wydana na albumie Blonde on Blonde w maju 1966 r.Gospel Plow – tradycyjna piosenka gospelowa, zaaranżowana i nagrana przez Boba Dylana na jego pierwszym albumie Bob Dylan w listopadzie 1961 r. Inne tytuły tego utworu: "Hold On", "Keep Your Eyes on the Prize", "Keep Your Hand on the Plow".

Historia i charakter utworu[ | edytuj kod]

Po wypadku motocyklowym w lipcu 1966 r. Dylan udał się na prawie 2-letnie odosobnienie do Woodstock. Przebywał tam z grupą The Band. Od czerwca do listopada 1967 r. Dylan skomponował imponującą liczbę ponad 150 utworów, które zostały nagrane na amatorskim sprzęcie skonstruowanym przez członka The Band – Gartha Hudsona. Prawdopodobnie nagrania te stanowią najlepszy zbiór kompozycji Dylana.

Pretty Peggy-O – tradycyjny, anonimowy utwór folkowy nagrany przez Boba Dylana na jego pierwszym albumie Bob Dylan w listopadzie 1961 r. Inne tytuły tego utworu: "Bonnie Lass O Fyvie", "The Bonnie Lass Fyvie-O", "Fennario", "The Maid of Fife-E-O", "Peggy-O", "Pretty Peggy of Derby".When the Ship Comes In – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w październiku 1963 r. i wydana na trzecim studyjnym albumie The Times They Are a-Changin’ w styczniu 1964 r.

Jedną z piosenek nagranych wówczas jest znana pod różnymi tytułami „Quinn the Eskimo (The Mighty Quinn)”. Na taśmie uwieczniona została na wrześniowo–październikowych sesjach w dwóch wersjach. Nagrania te szybko przedostały się na zewnątrz dostarczając materiału na liczne bootlegi.

12 stycznia 1968 r. grupa Manfred Mann wydała tę kompozycję na singlu, który stał się przebojem zespołu i osiągnął 1 miejsce na liście przebojów w Wielkiej Brytanii i 10 w USA. Zaskoczony sukcesem piosenki Dylan skomentował do zdaniem: Nie wiem o czym ona jest. Myślę, że to były jakieś dziecięce rymowanki.

Obviously 5 Believers – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w marcu i wydana na albumie Blonde on Blonde w maju 1966 r. Znana jest także w formie "Obviously Five Believers".Woodstock – miejscowość (miasto) w hrabstwie (powiecie) Ulster w stanie Nowy Jork W 2000 r liczyła 6 241 mieszkańców. Miasto słynne jest ze swoich kolonii artystycznych. Nazwa Woodstock stała się synonimem słynnego festiwalu rockowego w 1969 r., chociaż odbył się on w odległej o 100 km miejscowości Bethel.

Dylan po raz pierwszy wykonał ten utwór na jedynym pełnowymiarowym koncercie w okresie od lipca 1966 do 1974 r. na festiwalu na wyspie Wight 31 sierpnia 1969 r.

Powtórnie sięgnął po nią po 33 latach i zaczął ją wykonywać na koncertach od 2002 r.

Źródłem piosenki jest film z 1959 r. The Savage Innocents. Bohaterem jest Eskimos czy też Aleuta grany przez Anthony’ego Quinna, który prowadzi swoją walkę z cywilizacją.

Wokół piosenki tej trwały dyskusje o znaczeniu tekstu utworu. Niektórzy uważają tekst za całkowicie trywialny, a inni wykazują wręcz mesjaniczne podteksty. Autor Greil Marcus w swojej książce stwierdził, że „jest to słynna piosenka o wyzwoleniu z nicości, o zwycięstwie nad nudą”.

Motorpsycho Nitemare – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w czerwcu 1964 r. i wydana na czwartym studyjnym albumie Another Side of Bob Dylan w sierpniu 1964 r. Także znana jako Motorpsycho Nightmare.The Ballad of Frankie Lee and Judas Priest – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w październiku i wydana na albumie John Wesley Harding w grudniu 1967 r.

Piosenka ta zainspirowała także twórców filmu The Mighty Quinn (Gliniarz na Karaibach), którego bohaterem jest Xavier Quinn, grany przez Denzela Washingtona.

Wykonanie piosenki na koncercie na wyspie Wight w Woodside Bay jest niezwykle żywiołowe, kosztem nawet zgrania z resztą zespołu. Dylan wykorzystuje tutaj swój nowy głos, który zaprezentował już na albumie Nashville Skyline. Był to 15 z 17 wykonanych na festiwalu utworów.

Black Crow Blues – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w czerwcu 1964 r. i wydana na czwartym studyjnym albumie Another Side of Bob Dylan w sierpniu 1964 r.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Baby, Let Me Follow You Down – tradycyjna piosenka folkowa zaadoptowana i przearanżowana przez Erica von Schmidta i nagrana przez Boba Dylana na jego pierwszym albumie Bob Dylan w listopadzie 1961 r.
On a Night Like This – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w listopadzie 1973, wydana na albumie Planet Waves w styczniu 1974 oraz jako singiel.
From a Buick 6 – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w lipcu i wydana na albumie Highway 61 Revisited w sierpniu 1965 r.
Hard Rain – koncertowy album nagrany przez Boba Dylana wiosną 1976 r. podczas tournée Rolling Thunder Revue oraz wydany we wrześniu 1976 r.
Day of the Locusts – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego najpewniej w czerwcu 1970 r. i wydana na albumie New Morning w październiku 1970 r.
Went to See the Gypsy – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w czerwcu 1970 r. i wydana na albumie New Morning w październiku 1970 r.
I Shall Be Free No. 10 – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w czerwcu 1964 r. i wydana na czwartym studyjnym albumie Another Side of Bob Dylan w sierpniu 1964 r.

Reklama