Quicksilver Messenger Service

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Quicksilver Messenger Serviceamerykański zespół muzyczny grający rocka psychodelicznego oraz acid rock. Jedna z najbardziej reprezentatywnych grup ruchu hippisowskiego.

Grateful Dead – amerykańska grupa muzyczna założona w 1965, w San Francisco; uważana za najbardziej reprezentatywny zespół młodzieży hippisowskiej, ojca chrzestnego jam band oraz jedną z legend rocka. Sławę zyskała przede wszystkim dzięki występom na żywo, w których studyjne kompozycje poszerzane bywały o improwizacje instrumentalne.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Zespół powstał w 1965 w San Francisco, od razu wypracowując charakterystyczne transowe brzmienie z ekstatyczną perkusją, improwizującymi gitarami, pochodami basowymi oraz mocno odrealnionymi partiami wokalnymi. Forma utworów Quicksilver Messenger Service zbliżała się do klasycznie pojętych piosenek na temat wolności, które oddawały ducha swej epoki oraz rewolty młodzieżowej przełomu lat 60. i 70. Stylistyka zespołu przez wiele lat ewoluowała. Duży wpływ miały na to ciągłe poszukiwania artystyczne muzyków oraz częste zmiany (nawet jak na standardy grup rockowych) personalne.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Największe przeboje grupy to „Mona”, „Who Do You Love”, „The Fool” czy „Pride of a Man”.

Grupa często współpracowała z muzykami i zespołami takimi jak: Jefferson Airplane, Grace Slick, Paul Kantner, Grateful Dead. Urządzała również spektakularne jam sessions.

Muzycy[ | edytuj kod]

 • John Cipollina – śpiew, gitara
 • Gary Duncan (1946–2019) – śpiew, gitara
 • Greg Elmore – perkusja
 • David Freiberg – śpiew, gitara basowa, skrzypce
 • Nicky Hopkins – instrumenty klawiszowe
 • Dino Valente – śpiew, gitara, flet, instrumenty perkusyjne
 • Jose Reyes – śpiew, instrumenty perkusyjne
 • Mark Naftalin – instrumenty klawiszowe
 • Mark Ryan – gitara basowa
 • Chuck Steaks – instrumenty klawiszowe
 • Ruch hippisowski, hippisi, dzieci kwiaty (ang. hippie,-s; to be hip – żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym) – kontrkultura kontestacyjna II połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rock psychodeliczny, rzadziej rock psychedeliczny (ang. Psychedelic rock) – gatunek muzyczny powstały w połowie lat 60 XX wieku, równocześnie po obu stronach Atlantyku.
  Paul Kantner (ur. 17 marca 1941 w San Francisco) - amerykański muzyk rockowy. Jest gitarzystą i piosenkarzem. W latach 1965-1975 należał do zespołu Jefferson Airplane. Następnie był współzałożycielem Jefferson Starship, w którym jest do dzisiaj.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nicky Hopkins, właściwie Nicholas Christian Hopkins (ur. 24 lutego 1944, zm. 6 września 1994) – angielski keyboardzista i organista, muzyk sesyjny.
  Quicksilver Messenger Service – debiutancki album amerykańskiego zespołu Quicksilver Messenger Service. Nagrania powstawały w 1968, album ukazał się w maju 1968, nakładem wytwórni Capitol.
  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  Acid rock - odmiana psychodelicznego rocka. Charakteryzuje się ostrym brzmieniem, zdominowanym przez elektryczne gitary, a strukturalnie opartym na bluesie. Charakterystycznym elementem dla stylu są długie improwizacje solowe, a także często przesterowane partie instrumentów klawiszowych i riffy zapowiadające nadejście hard rocka. Do najwybitniejszych przedstawicieli należą Jimi Hendrix, Cream, Iron Butterfly, The Doors, Jefferson Airplane, Janis Joplin oraz zespół Deep Purple w początkowej fazie rozwoju.

  Reklama