Quentin (nagroda)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Quentin jest konkursem na najlepszy, niepublikowany scenariusz do gry fabularnej. Jest nagrodą ogólnopolską przyznawaną corocznie nieprzerwanie od 1999 roku. Kapituła konkursu wyłania do pięciu finalistów w pierwszym głosowaniu oraz zwycięzcę lub zwycięzców i do dwóch wyróżnień w drugim głosowaniu. Ogłoszenie wyników odbywa się w czasie jednego z konwentów, zwykle w okresie letnim.

Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Michał Stachyra (ur. 27 grudnia 1978 w Krakowie), pseudonim "Puszon" – polski autor gier planszowych, fabularnych i karcianych, publicysta, redaktor i bloger i badacz popkultury.

To druga najstarsza nagroda polskiego fandomu RPG - po Pucharze Mistrza Mistrzów.

W 2001 roku nagrodę zdobył Krzysztof Piskorski, obecnie poczytny autor książek fantastycznych, zaś w 2004 Michał Madej, obecnie scenarzysta gier komputerowych (m.in. Wiedźmin czy Call of Juarez).

Kapituła nagrody Quentina[ | edytuj kod]

Do kapituły nagrody zapraszane są znane i szanowane osoby polskiego fandomu RPG jak również dotychczasowi zwycięzcy. W kapitule zasiadali m.in. Artur Ganszyniec (scenarzysta gier komputerowych Wiedźmin i Wiedźmin 2 i twórca gry fabularnej Wolsung), dr Michał Mochocki (współautor gry Dzikie Pola, pracownik naukowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i członek PTBG), Michał Smoleń (członek redakcji serwisu Poltergeist), czy Paweł Jasiński (autor oficjalnej kampanii do gry Wolsung pt. „operacja Wotan”), Michał Stachyra - autor gier planszowych i fabularnych, wydawca Magii i Miecza, Piotr Koryś - współtwórca linii wydawniczej gier Savage Worlds wydawnictwa Pinnacle Entertainment Group i założyciel wydawnictwa Gramel, dr Tomasz Z. Majkowski - autor gier planszowych i RPG oraz pracownik naukowy UJ, Maciej Reputakowski, były redaktor naczelny serwisu Poltergeist, czy Krystyna Nahlik - tłumaczka linii wydawniczej Zewu Cthulhu, Legendy 5 Kręgów i gry Deadlands.

Puchar Mistrza Mistrzów (PMM) jest konkursem mającym na celu wyłonienie najlepszego Mistrza Gry RPG. Pozostaje nagrodą ogólnopolską, bez stałej kapituły czy siedziby. W skład komisji oceniającej wchodzą przedstawiciele polskich klubów fantastyki, klubów miłośników gier fabularnych oraz portali internetowych związanych z fantastyką. Jest to impreza prestiżowa, ciesząca się sporą popularnością.Wydawnictwo Portal, także Portal Games - wydawnictwo gier fabularnych i planszowych założone w 1999 roku w Gliwicach przez Ignacego Trzewiczka i Rafała Główkę.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Krzysztof Piskorski (ur. 5 lipca 1982) – polski pisarz, autor fantastyki, twórca gier fabularnych, publicysta. Dwukrotny laureat nagrody im. Janusza A. Zajdla.
Neuroshima – polska gra fabularna w konwencji postapokaliptycznej, której akcja osadzona jest w zniszczonych wojną atomową Stanach Zjednoczonych połowy XXI wieku. System jest wzorowany na grze Fallout oraz filmie Mad Max. Widać w nim również mocne wpływy takich dzieł jak Aleja Potępienia (powieść Rogera Zelaznego), Terminator, Wysłannik przyszłości, Matrix czy Deadlands: Martwe Ziemie. Pierwotny tytuł gry brzmiał Necropunk, ale po rozpadzie grupy tworzącej grę na dwa odrębne zespoły, system (powstający na bazie tej części Necropunka, która stanowiła własność intelektualną wydawnictwa Portal) otrzymał obecny tytuł, będący odwołaniem do utworu zespołu Laaz Rockit, zatytułowanego „Euroshima”.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (UKW) – publiczna uczelnia wyższa (uniwersytet pełnoprofilowy) w Bydgoszczy.
Fandom – określenie społeczności fanów, zwykle używane w odniesieniu do fanów fantastyki. Używany jest także m.in. przez fanów mangi i anime oraz RPG oraz nierzadko piosenkarzy i aktorów. Jako fandom określa się zwykle ludzi aktywnie uczestniczących w klubach fanowskich, konwentach fantastyki lub w internetowych dyskusjach.
Wiedźmin (wydany pod nazwą międzynarodową The Witcher, w Czechach jako Zaklínač, w Rosji jako Ведьма́к) – komputerowa fabularna gra akcji osadzona w świecie wiedźmina autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana przez Atari. Jej premiera odbyła się 26 października 2007 roku na platformie Microsoft Windows, natomiast w kwietniu 2012 roku ukazała się jej wersja na komputery z systemem OS X.
Artur Ganszyniec (ur. 17 grudnia 1977 w Tarnowskich Górach) – polski twórca gier komputerowych, fabularnych i planszowych.
Magia i Miecz - pierwsze i najdłużej istniejące (1993-2002) czasopismo o grach fabularnych na polskim rynku. Jako prekursor tej tematyki w Polsce, odegrało ogromną rolę w popularyzacji idei RPG. Wydawcą Magii i Miecza było wydawnictwo MAG, założycielem Jacek Rodek. Z pismem współpracowali m.in. Artur Szyndler, Andrzej Sapkowski i Tomasz Kołodziejczak.

Reklama