• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Queensberry Rules  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Aleksander Reksza-Kakietek (ur. 9 lutego 1909 w Warszawie, zm. 8 lipca 1985 tamże), polski dziennikarz sportowy, znawca boksu.Ring bokserski jest miejscem walk bokserskich lub walk w podobnych dyscyplinach (np. kick-boxing). Współczesny ring ma postać kwadratowego podwyższenia, otoczonego czterema równoległymi do podłoża linami, przyczepionymi do słupów narożnych w każdym rogu ringu. Obecnie zawodowe walki muszą mieć ring zgodny z międzynarodowym standardem, jednakże jest kilka różnych międzynarodowych standardów.
  Pierwotne brzmienie[ | edytuj kod]

  Queensberry Rules składały się z 12 punktów:

  1. mecz należy rozgrywać na kwadratowym ringu o wymiarach 24 × 24 stopy lub zbliżonych
  2. zakazane jest stosowanie chwytów zapaśniczych i obejmowanie rywala oburącz
  3. rundy trwają po 3 minuty, z 1-minutową przerwą pomiędzy nimi
  4. zawodnik, który upadnie z powodu otrzymanego ciosu lub z jakiejkolwiek innej przyczyny, musi powstać bez niczyjej pomocy w ciągu 10 sekund, a jego rywal winien w tym czasie udać się do własnego narożnika. Jeśli powalony zawodnik zdoła się podnieść, walka jest kontynuowana, jeśli tego jednak nie uczyni i w ciągu 10 sekund nie stanie na środku ringu, sędzia winien ogłosić zwycięzcą jego rywala
  5. zawodnik wiszący bezwładnie na linach, w taki sposób, że jego obie stopy są oderwane od podłoża, winien zostać uznany za powalonego
  6. w trakcie trwania rundy na ringu nie mogą przebywać sekundanci ani inne osoby trzecie
  7. jeśli mecz zostanie przerwany z niedającej się uniknąć przyczyny, sędzia winien określić czas i miejsce jego dokończenia, tak aby pojedynek wyłonił zwycięzcę, chyba że osoby obstawiające zakłady zgodzą się na zrównanie stawek
  8. rękawice muszą być dobrze dopasowane, nowe i najlepszej jakości
  9. jeśli rękawica zostanie uszkodzona lub zsunie się, winna zostać wymieniona na życzenie sędziego
  10. zawodnik, który uklęknie, winien zostać uznany za powalonego
  11. zakazane jest używanie przez zawodników butów podbitych gwoździami
  12. we wszystkich innych kwestiach należy stosować znowelizowane London Prize Ring Rules.

  Dalsze losy[ | edytuj kod]

  Queensberry Rules początkowo współistniały z London Prize Ring Rules, z czasem jednak nowe przepisy zaczęły wypierać starsze, a walki na gołe pięści stopniowo stawały się coraz rzadsze (choć wciąż były, legalnie lub nielegalnie, toczone). W Anglii zasady markiza Queensberry powszechnie wprowadzono w 1872 roku, wtedy też zorganizowano w Londynie pierwszy amatorski turniej pięściarski, stąd data ta jest uznawana za początek historii nowożytnego amatorskiego boksu. W tym samym roku dokonano również pierwszego w dziejach pięściarstwa podziału na kategorie wagowe (początkowo jedynie na trzy – lekką, średnią i ciężką).

  London Prize Ring Rules (The 29 London Prize Ring Rules) − zbiór przepisów regulujących zasady rozgrywania walk bokserskich ogłoszony w Anglii w 1838 roku. Obowiązywały do 1872 r., kiedy zostały zastąpione przez Queensberry Rules.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Za sprawą emigrantów nowe zasady wkrótce zostały zaszczepione również w Stanach Zjednoczonych, gdzie pięściarstwo przeżywało gwałtowny rozwój. Ostatnią walkę o mistrzostwo USA według London Prize Ring Rules (często uznawaną też za pojedynek o czempionat świata) stoczono w 1889 roku w Richburgu, w stanie Missisipi, gdy John L. Sullivan pokonał Jake’a Kilraina. Odtąd mistrzowskie pojedynki toczono już wyłącznie w rękawicach, według Qeensburry Rules.

  John Lawrence Sullivan, przydomek Boston Strong Boy (ur. 15 października 1858 r. w Roxbury k. Bostonu, zm. 2 lutego 1918 w Mattapan, w Massachusetts) – amerykański pięściarz pochodzenia irlandzkiego, uznawany za pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej we współczesnym zawodowym boksie.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.603 sek.