• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Quebec  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Język urzędowy – język, który otrzymał wyjątkowy status prawny na terenie państwa lub regionu administracyjnego. Zazwyczaj jest to język używany w krajowych strukturach legislacyjnych, np. parlamencie, choć prawo niektórych krajów wymaga, by dokumenty urzędowe były przedstawiane również w innych językach.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. Zbigniew Wójcik, Historia powszechna: Wiek XVI-XVII, Warszawa 2004
  2. Statistics Canada, 25 sierpnia 2016
  3. Kanadyjski Urząd Statystyczny – największe jeziora Kanady. [dostęp 2011-09-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-06)].
  4. Regiony administracyjne w Quebecu (2001)
  5. Charter of the French language (ang.). [dostęp 2014-08-26].
  6. Hundreds protest at Marois' office against Bill 14, The Suburban, Quebec's Largest English Weekly Newspaper, February 20, 2013
  7. Québec. Ministerstwo turystyki (2006). Le tourisme, une industrie importante pour le Québec – Édition 2006. ​ISBN 2-550-48481-9​. p. 11.
  8. Québec. Institut de la statistique du Québec. Le Québec chiffres en main, édition 2007 – Tourisme. Page consultée le 16 aou^t 2007.
  9. 2011 National Household Survey: Data tables, Statistics Canada [dostęp 2020-06-28].
  10. Ks. Andrzej Draguła, Scenariusz: Quebec
  11. Le PLQ majoritaire. [dostęp 2014-04-08].
  12. Le conseil des ministres de Philippe Couillard. „Le Devoir”, 23 kwietnia 2014. 
  13. Wyniki wyborów powszechnych do Zgromadzenia Narodowego
  14. Program Partii Quebeckiej
  15. Mathieu Simard. Le PQ lance une campagne pour promouvoir l'indépendance. „Le Devoir”, s. A3, 22 kwietnia 2013. 
  16. Program partii Solidarny Quebec
  17. Ludovic Hirtzmann. Revers électoral pour les indépendantistes au Québec. „Le Figaro”, Publié le 08/04/2014 à 18:15. 

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mapa fizyczna Quebecu
 • Mapa hipsometryczna Quebecu
 • Quebec – informacje i zdjęcia z kanadyjskiej prowincji
 • Lotnictwo – ogół zagadnień związanych z wszelkiego rodzaju statkami powietrznymi, pojazdami zdolnymi do samodzielnego lotu w powietrzu.Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.


  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kanada – federacja składająca się z 10 prowincji i 3 terytoriów dzielących się na tzw. census divisions/division de recensement. Są to drugorzędne jednostki podziału administracyjnego, wyznaczane na podstawie przeprowadzanego co 5 lat spisu ludności. Mogą służyć jako samorząd i wtedy nazywane są (podana nazwa angielska i francuska, w nawiasach propozycje tłumaczeń):
  Klimat kontynentalny – jeden z podstawowych rodzajów klimatu. Kształtuje się w głębi lądu. Wyróżnia się największą dobową oraz roczną amplitudą temperatury powietrza. Lata są upalne, a zimy surowe, mroźne. Wraz ze zwiększaniem się odległości od morza maleje wilgotność powietrza, przeciętne zachmurzenie nieba oraz ilość opadów. Zwiększone jest za to zapylenie powietrza.
  Trois-Rivières - miasto w Kanadzie, w prowincji Québec, położone u ujścia Saint-Maurice do Rzeki Świętego Wawrzyńca. Przy samym ujściu Saint-Maurice położone są dwie duże wyspy (Île Saint-Quentin i Île La Poterie), co sprawia wrażenie jak gdyby łączyły się tu trzy rzeki (fr. trois rivières). Trois-Rivières jest stolicą i największym miastem regionu Mauricie.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Nikiel (Ni, łac. niccolum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Został odkryty w roku 1751 przez szwedzkiego chemika, Axela Cronstedta. W 1804 r. otrzymano go po raz pierwszy w stanie czystym. Przed naszą erą był używany w stopach z miedzią i cynkiem.
  Solidarny Quebec (Québec solidaire) – partia polityczna w prowincji Quebec, która zdobyła w wyborach powszechnych w 2012 roku 263 111 głosów (6 %), uzyskała 2 na 125 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym Quebecu i jest obecnie jedną z czterech partii politycznych reprezentowanych w Zgromadzeniu. Partia powstała w 2006 roku a w wyborach w 2008 roku zdobyła jeden mandat deputowanego. Jest to partia o orientacji lewicowej, deklarująca założenia programowe pro-ekologiczne, demokratyczne, feministyczne, alterglobalistyczne, pluralistyczne i suwerennościowe. Partia ta popiera ideę przeprowadzenia referendum w sprawie przyszłej suwerenności Quebecu.
  Prowincja — w Kanadzie to (obok terytorium) podstawowa jednostka administracyjna i polityczna w federacyjnej strukturze administracyjnej i politycznej Kanady.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.