Q (magazyn)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Q – magazyn muzyczny publikowany od 1986 w języku angielskim. Według danych z czerwca 2007 średni nakład wynosi 130 179 egzemplarzy.

Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.

Założycielami gazety są Mark Ellen i David Hepworth byli zniesmaczeni ówczesną prasą muzyczną; uważali, że ignoruje ona fanów kupujących płyty kompaktowe – wówczas nową technologię. Q został wydany po raz pierwszy w 1986; wyróżniał się lepszą jakością ilustracji, druku i papieru, a także materiałem skierowanym do uniwersalnego fana muzyki. Początkowo podtytułem czasopisma było „The modern guide to music and more”. Pierwotnie magazyn miał nazywać się Cue (wyrażenie potoczne oznaczające „gotowy do gry”), nazwa została jednak zmieniona, gdyż Cue to nazwa jednego z magazynów traktujących o snookerze. Innym powodem, wyjawionym w 200. numerze pisma, było to, ze nazwa pisma będąca pojedynczą literą robiła lepsze wrażenie w informacjach w brukowcach.

Obecnym redaktorem naczelnym Q jest Paul Rees, wcześniej redaktor naczelny pisma Kerrang!, skierowanego głównie do fanów muzyki hardrockowej i metalowej. Magazyn zawiera szeroką sekcję recenzji, która obejmuje: nowo wydane albumy, reedycje, kompilacje, albumy koncertowe i single. Magazyn publikuje również różnego rodzaju sondaże i zestawienia, m.in. 100 najlepszych albumów w historii (2006; wygrał Live Forever zespołu Oasis) i 100 najlepszych wokalistów w historii (kwiecień 2007; zwyciężył Elvis Presley).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Standard Certificate of Circulation For the 6 issues distributed between 1st January 2007 and 30th June 2007: Q. ABC Consumer Magazines.
  2. Rocklist.net...Q Magazine Lists, www.rocklistmusic.co.uk [dostęp 2017-11-26].
  3. Rocklist.net...Q Magazine Lists, www.rocklistmusic.co.uk [dostęp 2017-11-26].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona magazynu
  • Reklama