QS World University Rankings

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

QS World University Rankings (Światowe Rankingi Uniwersyteckie QS) – rankingi najlepszych uczelni na świecie publikowane od 2004 przez organizację Quacquarelli Symonds (QS), do 2009 wspólnie z „Times Higher Education”.

Quacquarelli Symonds (QS) - firma specjalizująca się w temacie szkolnictwa i studiów zagranicznych. Założona w roku 1990 przez Nunzio Quacquarelli. Dzisiaj zatrudnia ponad 200 osób, w biurach w Londynie (główna siedziba znajduje się w Hampstead, północny Londyn), Nowym Jorku, Paryżu, Singaporze, Stuttgarcie, Bostonie, Waszyngtonie, Sydnej, Szanghaju, Johannesburgu i Alicante. Firma zajmuje się wydawanie publikacji oraz organizowaniem imprez mających na celu rozpowszechnianie informacji dotyczących studiów za granicą.Times Higher Education (THE), wcześniej The Times Higher Education Supplement (THES) – brytyjski tygodnik, na którego łamach publikowane są wiadomości związane ze szkolnictwem wyższym. Jest to czołowa publikacja w Wielkiej Brytanii w tej dziedzinie. Pierwszy numer, jeszcze jako „The Times Higher Education Supplement”, ukazał się w 1971 roku.

Historia[ | edytuj kod]

W latach 2004–2009 zestawienie nosiło nazwę THES–QS World University Rankings (rankingi światowych uniwersytetów THES-QS) i stanowiło listę 200 najlepszych szkół wyższych na świecie. Był to suplement do czasopisma „The Times”, jako „Times Higher Education Supplement” (THES). 10 stycznia 2008 suplement stał się oddzielnym czasopismem („Times Higher Education”) i od 2010 zaczął publikować własne zestawienia, „Times Higher Education” World University Rankings.

Webometryczny ranking uniwersytetów świata (ang. Webometrics Ranking of World Universities) – ranking uczelni na świecie w oparciu o złożony wskaźnik, który bierze pod uwagę zarówno ilość treści internetowych (liczba stron internetowych i plików umieszczonych w Internecie) oraz widoczność i wpływ tych publikacji internetowych według liczby linków zewnętrznych (otrzymane cytowania stron). Ranking jest publikowany przez Cybermetrics Lab, grupę badawczą z Hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej (CSIC) z siedzibą w Madrycie.Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata (ang. Academic Ranking of World Universities) – ranking opracowany i prowadzony przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, uwzględniający osiągnięcia naukowe i badawcze uczelni wyższych. Często nazywany jest potocznie rankingiem szanghajskim.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama