• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pustevny

  Przeczytaj także...
  Kolej krzesełkowa – rodzaj kolei linowej. Transportuje on turystów na krzesłach (kanapach). W odróżnieniu od wyciągów orczykowych i talerzykowych umożliwiają wwożenie nie tylko narciarzy, ale także pieszych, co umożliwia ich użytkowanie nie tylko zimą, ale praktycznie przez cały rok. Dodatkowo ich konstrukcja umożliwia także transport turystów w dół stoku.Powiat Vsetín (czes. Okres Vsetín) to powiat w kraju zlińskim (okręg terytorialny: kraj północnomorawski) w Czechach.
  Dušan Samo Jurkovič (ur. 23 sierpnia 1868 w Turá Lúka, zm. 21 grudnia 1947 w Brezovej pod Bradlom) – słowacki architekt.

  Przełęcz Pustevnyprzełęcz położona w Beskidzie Śląsko-Morawskim pomiędzy szczytami Radegast (1105 m n.p.m.) i Tanečnice (1084 m) w granicach gminy Prostřední Bečva, w powiecie Vsetín w kraju zlińskim.

  Radegast (1105 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Śląsko-Morawskim w Czechach, ok. 1 km na południowy zachód od przełęczy Pustevny i ok. 2,5 km na południowy wschód od szczytu Radhošť (1129 m n.p.m.). Nazwa góry odnosi się do słowiańskiego boga Radogosta, którego rzeźba z 1931 roku, autorstwa Albína Poláška znajduje się na szczycie.Tanečnice (1084 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Śląsko-Morawskim na Morawach, w Czechach, ok. 1 km na północny zachód od przełęczy Pustevny i ok. 4 km na południowy wschód od Trojanovic. Przez szczyt przebiega czerwony szlak z przełęczy Pustevny w kierunku góry Čertův mlýn. Góra zarośnięta jest lasem świerkowo-bukowym.

  Na przełęczy znajduje się kompleks schronisk turystycznych autorstwa Dušana Jurkoviča z końca XIX wieku. Pustevny są licznie odwiedzane przez turystów, którzy docierają tu m.in. wyciągiem krzesełkowym z Trojanovic (od północy) lub szosą z gminy Prostřední Bečva (od południa).

  Kraj zliński (czes. Zlínský kraj) – jedna z czternastu jednostek podziału terytorialnego w Czechach, odpowiednik województwa. Leży we wschodnich Morawach. Na południowym zachodzie sąsiaduje z krajem południowomorawskim (czes. Jihomoravský kraj ), na północnym zachodzie z krajem ołomunieckim (czes. Olomoucký kraj), na północy z krajem morawsko-śląskim (czes. Moravskoslezský kraj), a na wschodzie ze słowackimi: krajem żylińskim (słow. Žilinský kraj) oraz krajem trenczyńskim (słow. Trenčiansky kraj). Jego obszar wchodzi w skład dwóch okręgów terytorialnych: kraj południomomorawski i kraj północnomorawski.Trojanovice – gmina w Czechach, w powiecie Nowy Jiczyn, w kraju morawsko-śląskim. Według danych z dnia 1 stycznia 2012 liczyła 2340 mieszkańców.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • "Moravskoslezské Beskydy. Turistická mapa 1:50 000" Wydawnictwo SH O-cart (cz.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • www.pustevny.cz (cz.)
 • Czeskie Góry: Pustewny (Pustevny)
 • Przełęcz – forma ukształtowania terenu, wybitne, poprzeczne obniżenie w przebiegu grzbietu górskiego lub grani między sąsiednimi szczytami lub turniami. Powstaje w wyniku procesu denudacji mniej odpornych skał budujących stoki. Zazwyczaj przełęcze są najwygodniejszym miejscem do przejścia z jednej doliny do drugiej przez oddzielający je grzbiet.Prostřední Bečva – gmina w Czechach, w powiecie Vsetín, w kraju zlińskim. Według danych z dnia 1 stycznia 2012 liczyła 1686 mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Beskid Śląsko-Morawski (513.44; czes.: Moravskoslezské Beskydy, słow. Moravskosliezske Beskydy, także Beskid Morawsko-Śląski) – pasmo górskie na pograniczu Czech i Słowacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.636 sek.