• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Push e-mail

  Przeczytaj także...
  iPhone – smartfon przygotowany przez Apple Inc., oparty na systemie operacyjnym iOS mający pełnić funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. Urządzenie posiada także wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile umożliwiającą przeglądanie niektórych zasobów sieciowych.SMS (ang. Short Message Service) – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.
  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.

  Push e-mail jest techniką wykorzystywaną przez systemy poczty elektronicznej, która pozwala na natychmiastowe przesyłanie wiadomości e-mail z serwera do programu pocztowego (najczęściej jest to program stosowany na urządzeniach przenośnych w tym telefony, rzadziej stacjonarny komputer).

  Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.Palm OS jest jednym z popularniejszych systemów operacyjnych dla palmtopów. Pierwsze modele palmtopów pracujących w Palm OS pojawiły się w 1996 roku (Pilot 1000). Na początku producentem Pilotów była firma 3Com. Później urządzenia firmy 3com nazwano Palm Pilot, następnie w wyniku przekształceń w 3com wydzielona została firma Palm Computing zajmująca się tylko palmtopami.

  Użytkownik otrzymuje e-mail podobnie jak SMS od razu, gdyż serwer sam "wypycha" (stąd "push") pocztę do odbiorcy. Posiadacz programu pocztowego otrzymuje wiadomości w zasadzie w tym samym momencie, gdy tylko pojawią się na serwerze. Tak serwer jak i klient muszą posiadać wbudowaną obsługę trybu push.

  Blackberry - firma kanadyjska, producent linii BlackBerry oraz mobilnego systemu operacyjnego BlackBerry OS. Założona w 1984 w Waterloo, do 2013 roku pod nazwą Research In Motion.BlackBerry – smartfon wprowadzony w roku 1999, obsługujący wiadomości e-mail, rozmowy głosowe, wiadomości tekstowe (SMS), faksowanie przez internet, przeglądanie stron WWW oraz inne usługi informacyjne.

  Push email nie jest jednym znormalizowanym standardem. Firmy wykorzystujące tę technikę często realizują ją na różne sposoby za pomocą własnych standardów i protokołów. Przodownikiem w tej dziedzinie była firma Research In Motion wraz ze swoimi telefonami BlackBerry.

  Różnice między push a pull email.

  Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.iPad – tablet przedsiębiorstwa Apple. Ma 9,7-calowy ekran dotykowy z technologią Multi-Touch oraz m.in. możliwość oglądania filmów i zdjęć. Ma przeglądarkę internetową oraz jest kompatybilny z aplikacjami App Store dla iPhone’óworaz iPodów. Przeglądarka internetowa Safari dołączona do iPada nie obsługuje technologii Flash. Urządzenie waży 680 gramów (wersja 3G waży 730 g), mieści się zatem między cięższymi od niego laptopami oraz lżejszymi niż on smartphone’ami.

  Systemy typu pull (z ang. pull - ciągnąć) działają na zasadzie zapytań wysyłanych przez klienta poczty. Zapytania przesyłane są za pomocą protokołów typu polling np. POP3. Serwer przesyła odpowiedź twierdzącą bądź przeczącą. W przypadku odpowiedzi twierdzącej klient ściąga tę wiadomość. Różnica polega na tym iż w przypadku techniki push wiadomość zostanie wysłana do klienta w niedługim czasie po otrzymaniu wiadomości przez serwer, bez potrzeby dokonania zapytań ze strony klienta.

  Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta, (ang. electronic mail krótko e-mail) – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.

  Zastosowanie w telefonii komórkowej

  Pierwszymi telefonami korzystającymi z usługi push email były terminale BlackBerry firmy Research In Motion. W Japonii "push email" stał się standardem w telefonach od 2000 roku.

  Technologia push w przypadku urządzeń mobilnych wyróżnia się oszczędnością w przesyle danych. Najczęściej nie jest przesyłana pełna treść wiadomości a jedynie sam jej nagłówek. Dopiero w momencie kiedy użytkownik pragnie odczytać wiadomość, zostanie ona ściągnięta na urządzenie. Załączniki do wiadomości również są ściągane dopiero po akceptacji użytkownika.

  Urządzenia wykorzystujące technikę push e-mail

  Apple - Apple iPhone, iPod Touch oraz iPad obsługują Yahoo!Push email, Hotmail push email, Gmail Push Email (przez Google Sync) oraz platformę Microsoft Exchange ActiveSync.

  Google Android - system posiada wbudowanego klienta Gmail, który wykorzystuje technikę push za pomocą usługi Google Sync. Android natywnie obsługuje również konta Microsoft Exchange przez wbudowaną standardową aplikację.

  Telefony RIM BlackBerry - firma Research In Motion jako jedyna obsługuje wszystkie konta email bez korzystania z aplikacji firm trzecich. BlackBerry Enterprise Server (BES) monitoruje serwery poczty i w momencie zauważenia nowej wiadomości pobiera ją, a następnie przesyła na dedykowane terminale kopie wiadomości za pomocą dostępnych sieci bezprzewodowych. Oryginał wiadomości zostaje na firmowym serwerze.

  Palm OS - smartfony firmy Palm posiadają IMAP IDLE dostępne przez zewnętrzną aplikację ChatterEmail. Nie jest wymagany dodatkowy serwer aplikacji.

  Palm webOS - posiada push email dla Gmail, IMAP oraz konta Exchange.

  Nokia Mail for Exchange - Smartfony Nokii z serii E, wybrane modele serii N oraz nowsze smartfony z systemem S60 oraz symbian 3 obsługują oprogramowanie Exchange kompatybilne z Microsoft Exchange Server ActiveSync oraz Direct Push, pozwalając urządzeniom Nokii na otrzymywanie wiadomości email w trybie push, jak również synchronizację kontaktów, kalendarzy oraz innych zadań.

  Nokia Messaging - jest usługą typu push email, która obsługuje najwięcej popularnych dostawców poczty jak Windows Live Hotmail, Yahoo!Mail, Gmail i wiele innych. Serwery Nokii pobierają wiadomości z maksymalnie dziesięciu kont i przesyła je w trybie push na zgodne urządzenia.

  Microsoft Mobile oraz Windows Phone - Microsoft zaczął oferować informowanie na żywo o nowych wiadomościach w Windows Mobile 2003. Usługa polegała na wysłaniu wiadomości SMS w momencie gdy nowa wiadomość email dotarła na serwer pocztowy. Kolejnym etapem była technika long pooling, zastąpiona na końcu technologią "Direct Push" wbudowaną w Microsoft Exchange 2003 SP2. Telefon komórkowy korzystający z Windows Mobile 5 jest skonfigurowany na pytanie serwera poczty co 30 minut. Jeśli w tym czasie nadejdzie nowa wiadomość, serwer poinformuje o tym urządzenie, które zacznie ściągać wiadomość za pomocą dostępnej sieci bezprzewodowej.

  BlacMail - jest to rozwiązanie typu push, które obsługuje większe publiczne systemy e-mail. i skierowane jest dla telefonów rynku masowego. Rozwiązanie jest unikalne w tym że pojedynczy klient obsługuje obie metody transmisji SMS oraz GPRS jako nośniki danych. Są to ważne atrybuty w szybszym rozwoju rynków mobilnych takich jak np. Indie.

  Inne mobilne rozwiązania: Emoze, NotifyLink, Mobiquus, SEVEN Networks, Atmail, Good Technology, Synchronica.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.634 sek.