Punkt neutralny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Punkt neutralny (sieci wielofazowej) (ang. neutral point, neutral point in a polyphase system, polyphase neutral point) – wspólny punkt połączonych w gwiazdę uzwojeń urządzenia n-fazowego, np. transformatora energetycznego lub transformatora uziemiającego.

Piotr Antoni Kacejko (ur. 1955) – polski specjalista w zakresie elektryki i elektroenergetyki, profesor nauk technicznych. Od 2012 roku rektor Politechniki Lubelskiej.Transformator energetyczny – transformator elektryczny używany w elektroenergetyce w procesie przetwarzania energii elektrycznej i jej dystrybucji. Jest urządzeniem statycznym, które działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej i jest przeznaczone do przetwarzania układu napięć i prądów przemiennych na jeden lub kilka układów napieć i prądów o innych na ogół wartościach, lecz o tej samej częstotliwości.

W połączeniu w gwiazdę (trójfazowego uzwojenia transformatora energetycznego) punkt wspólny trzech faz jest nazywany punktem gwiazdowym transformatora.Termin punkt gwiazdowy dotyczy konstrukcji transformatora, zaś termin punkt neutralny używany jest zawsze w kontekście sieci, w której pracuje transformator.

Jan Franciszek Machowski (ur. 2 października 1950) – polski elektrotechnik, profesor nauk technicznych, nauczyciel akademicki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, specjalista w zakresie elektroenergetyki.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • P SEP-E-0001 Sieci elektroenergetyczne niskiego napięcia. Ochrona przeciwporażeniowa.
  • Piotr Kacejko, Zwarcia w systemach elektroenergetycznych, Jan Machowski, Ryszard Kowalik, wyd. Wyd. 2, Warszawa: WNT, 2009, ISBN 978-83-204-3583-2, OCLC 751402667.
  • Reklama