Pulchroniusz (biskup Verdun)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pulchroniusz (Polichroniusz), biskup Verdun (ur. w Verdun, zm. ok. 470 tamże) – biskup Verdun (od 452), uczeń i krewny św. Lupusa, święty katolicki.

30 kwietnia jest 120. (w latach przestępnych 121.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 245 dni. Piotr Apostoł, Szymon Piotr, łac. Petrus, gr. Πέτρος, Petros: "kamień", "fragment skały", odn. do gr. πέτρα, petra: "skała"), aram. כיפא Kefas – Kefa: "skała", cs. Sławny i wsiechwalnyj pierwowierchowny apostoł Pietr – apostoł, uważany przez Kościół katolicki za pierwszego papieża (pontyfikat: ok. 33 r. – ok. 64 r., 13 października, kiedy to miał ponieść męczeńską śmierć lub 29 czerwca 67). Męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Jest wymieniany w Modlitwie Eucharystycznej Kanonu rzymskiego.

Rozpowszechniał kult Matki Bożej i wybudował ku jej czci bazylikę fr. Cathédrale Notre-Dame de Verdun na murach kościoła z 330 roku pw. świętych apostołów Piotra i Pawła. Tam też przeniósł siedzibę biskupią. Do diecezji wprowadził świąteczny obchód Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Lupus z Troyes, fr. Loup, Leu, cs. Swiatitiel Łup, jepiskop Troije (ur. ok. 383-390 w Toul, zm. 478 w Troyes) – biskup Troyes, brat św. Wincentego z Lerynu, święty katolicki i prawosławny.Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).

Zmarł ok. 470 roku. Został pochowany w katedrze w Verdun.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 30 kwietnia.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Cathédrale Notre-Dame de Verdun (Un peu d'histoire) (fr.). Oficjalna strona katedry. [dostęp 2014-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-11-12)].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Pulchroniusz (Polichroniusz), biskup Verdun.. Deon.pl. [dostęp 2014-05-17].
 • Diecezja Verdun - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północno-wschodniej Francji, w metropolii Besançon. Powstała w IV wieku. W latach 997-1552 biskupstwo w Verdun stanowiło niezależne państwo w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W 1801 diecezja uległa likwidacji, ale już w 1822 została przywrócona. Wtedy też uzyskała obecne granice, które pokrywają się ze świeckim departamentem Moza.Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci).
  Warto wiedzieć że... beta

  Wstawiennictwo świętych – doktryna występująca w części wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim katolickich i prawosławnych, zakładająca możliwość wstawiennictwa zbawionych zmarłych w modlitwach zanoszonych do Boga oraz uznająca zanoszenie próśb przez wiernych w formie modlitwy skierowanej do świętego o wstawiennictwo u Boga. W pobożności katolickiej i prawosławnej występują tzw. patroni, uchodzący za posiadających szczególną skuteczność wstawienniczą w danych problemach.
  Paweł z Tarsu, Paweł Apostoł, Szaweł, Saul, Szaul, heb. שאול התרסי Szaul ha-Tarsi (ur. ok. 5-10 w Tarsie w Cylicji, zm. 64-67 w Rzymie) – Żyd z Tarsu, święty chrześcijański, zwany Apostołem Narodów. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej Kanonu rzymskiego.
  Święty – stosowane przez chrześcijan określenie osoby w sposób wybitny realizującej określone, specyficzne dla nich wartości. Święci pełnią funkcję wzorca osobowego i są otaczane kultem.

  Reklama