Pueblo (Kolorado)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pueblomiasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kolorado, nad rzeką Arkansas w odległości 180 km na południe od Denver. Posiada wedle szacunków z 2012 r. 107,8 tys. mieszkańców. Miasto jest 259 pod względem wielkości w Stanach Zjednoczonych.

Lublana (słoweń. Ljubljana [ʎuˈbʎà:na], wł. Lubiana, niem. Laibach) – stolica i największe miasto Słowenii, położone nad rzeką Ljubljanicą; jugosłowiańskie miasto-bohater. Weifang (chin.: 潍坊; pinyin: Wéifāng) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Szantung. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 422 040. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 8 400 415 mieszkańców. Światowe centrum produkcji latawców (corocznie wiosną organizowany jest międzynarodowy festiwal) i innych wyrobów rzemiosła artystystycznego; ośrodek różnorodnego górnictwa (szafiry), rybołówstwa oraz przemysłu maszynowego, włókienniczego, spożywczego, elektronicznego, elektrotechnicznego, precyzyjnego i informatycznego; w mieście pozyskuje się i przetwarza sól z wody morskiej (kompleks solno-bromowy).

Historia[ | edytuj kod]

Domniemuje się, że osadę o nazwie Fort Pueblo założył traper George Simpson w 1842 r. Została ona najechana w grudniu 1854 r. przez Apaczów, którzy zabili kilkanaście osób i doszczętnie zniszczyli osadę. Opustoszała ona na kilka lat do 1859 r. kiedy nastała na tych terenach Gorączka Złota.

Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

W 1870 r. utworzono współczesne miasto z połączenia czterech okolicznych osad (Pueblo 1870, South Pueblo przyłączone w 1873 r., Central Pueblo przyłączone w 1882 r. oraz Bessemer przyłączone w 1886 r.). Szybki rozwój miasta został mocno zahamowany na skutek straszliwej powodzi z 1921 r., która zniszczyła większość zabudowań miejskich w tym ponad 35% infrastruktury przemysłowej i usługowej Pueblo.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).

Miasto dopiero od niedawna ponownie weszło na szybką ścieżkę rozwoju ekonomicznego.

Demografia[ | edytuj kod]

Według Spisu Powszechnego z 2000 r. Pueblo zamieszkiwało 102 121 mieszkańców w 40 307 gospodarstwach domowych. Średnia gęstość zaludnienia do około 2 tys. osób na km. W mieście 73% ludności stanowią biali mieszkańcy przy 2,5% czarnoskórej i 1,5% Indian. Z grup narodowościowych najliczniejszymi są Niemcy i Włosi stanowiący po około 10%.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.

Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Włochy Bergamo, Włochy
 • Meksyk Chihuahua, Meksyk
 • Włochy Lucca Sicula, Włochy
 • Meksyk Puebla, Meksyk
 • Weifang, ChRL
 • Słowenia Lublana, Słowenia
 • Słowenia Maribor, Słowenia
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Chihuahua – miasto w północnym Meksyku, u podnóża gór Sierra Madre Zachodnia, stolica stanu Chihuahua. Ośrodek przemysłu ciężkiego, lekkiego i nakłdczego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Arkansas – rzeka w USA, główny prawy dopływ rzeki Missisipi, która płynie na wschód i południowy wschód przez stany Kolorado, Kansas, Oklahoma, a następnie do stanu Arkansas. O długości 2334 km jest czwartą co do długości rzeką Stanów Zjednoczonych. Rozpoczyna swój bieg źródłem w Górach Skalistych, w okolicach Leadville, a ujście znajduje się w historycznym miejscu Napoleon. Powierzchnia dorzecza rzeki wynosi blisko 505 tys. km².
  Maribor (niem. Marburg an der Drau) - drugie pod względem wielkości miasto w Słowenii, ważne centrum gospodarcze i kulturalne na północnym wschodzie kraju. W roku 2002 miało 115 693 mieszkańców. Położone kilkanaście kilometrów od granicy słoweńsko-austriackiej, przy autostradzie prowadzącej z Wiednia do Lublany i dalej do Triestu we Włoszech oraz na słoweńskie wybrzeże. W Mariborze ma siedzibę uniwersytet.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Puebla – miasto w środkowym Meksyku, w Kordylierze Wulkanicznej, na wysokości 2195 metrów, zamieszkiwane przez około 2 mln mieszkańców, będące stolicą stanu Puebla.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama