Puducherry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa rozmieszczenia regionów terytorium Pondicherry
Mapa Dystryktu Puducherry

Puducherry (do września 2006 Pondicherry; hindi पांडिचेरी, trb.: Pandićeri, trl.: Pāṇḍicērī; tamil. புதுச்சேரி (oficjalnie) trl.: Putuccēri, lub பாண்டிச்சேரி trl.: Pāṇḍiccēri (nieoficjalnie); ang. Puducherry; fr. Pondichéry) – jedno z terytoriów związkowych Indii. Zajmuje powierzchnię 492 km², populacja wynosi około 1 050 000 osób. Stolicą terytorium jest miasto Puducherry.

Wybrzeże Koromandelskie – rozległa nadbrzeżna równina, położona nad Oceanem Indyjskim (a dokładniej nad Zatoką Bengalską) we wschodniej części stanu Tamil Nadu w południowych Indiach. Zajmuje obszar ok. 22,8 tys. km². Średnia wysokość wynosi 80 metrów nad poziomem morza. Linia brzegowa prosta, liczne wysepki koralowe.Puducherry (do września 2006 Pondicherry; hindi पांडिचेरी (trb.: Puduććeri, trl.: Puducceri), tamilski பாண்டிச்சேரி (Putuccēri), fr. Pondichéry) – jeden z dystryktów wchodzących w skład indyjskiego terytorium związkowego Puducherry. Dystrykt znajduje się na Wybrzeżu Koromandelskim. Leży w odległości 175 km od Madrasu stolicy stanu Tamil Nadu. Dystrykt w całości znajduje się na terytorium tego stanu. Dystrykt składa się z 12 enklaw o łącznej powierzchni 293 km², w których żyje ponad 750000 mieszkańców. Tu znajduje się stolica całego terytorium – ponad dwustutysięczne miasto Puducherry.

Puducherry zostało założone w 1674 przez Francuzów (jako ośrodek Francuskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej), w latach 1693–97 okupowane przez Holendrów, a w okresach 17611763, 17781783 i 17931802 przez Brytyjczyków. Po traktacie z Amiens1802 Puducherry wróciło do Francji. W 1954 przekazane Indiom (faktyczne przekazanie w 1956).

Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.Tamilnadu (tamilski தமிழ்நாடு; ang. Tamil Nadu; hindi तमिल नाडु, trb.: Tamilnad, trl.: Tamiḻ Nāṭu; ) – jeden ze stanów Indii, położony w ich południowej części, zamieszkany głównie przez Tamilów, lud pochodzenia drawidyjskiego.

Terytorium składa się z 4, oddalonych od siebie po kilkaset kilometrów, części (dystryktów):

 • Dystrykt Puducherry znajduje się na Wybrzeżu Koromandelskim. Leży w odległości 175 km od Madrasu (obecnie nazywanego Ćennaj) stolicy stanu Tamilnadu. Dystrykt w całości znajduje się na terytorium tego stanu. Dystrykt składa się z 12 enklaw o łącznej powierzchni 293 km², w których żyje ponad 750 000 mieszkańców. Tu znajduje się stolica całego rozproszonego terytorium – ponad dwustutysięczne miasto Puducherry.
 • Dystrykt Janam jest najbardziej na północ wysuniętym dystryktem terytorium. Dystrykt stanowi enklawę w stanie Andhra Pradesh. Leży nad jednym z ujściowych ramion rzeki Godawari, około 800 km od stolicy terytorium – miasta Puducherry. Dystrykt ten ma 30 km² powierzchni i zamieszkuje go ponad 35 000 osób.
 • Dystrykt Karajkkal jest najbardziej wysunięty na południe. Składa się z dwóch enklaw położonych w stanie Tamilnadu nad Zatoką Bengalską. Dystrykt ten jest drugą co do wielkości częścią składową terytorium - ma 160 km² i prawie 200 000 mieszkańców, a od stolicy terytorium dzieli go zaledwie 150 km.
 • Dystrykt Mahé jest najmniejszym dystryktem. Oddalony jest od głównego miasta terytorium o ponad 600 km. Położony jest nad Morzem Lakkadiwskim na Wybrzeżu Malabarskim, ma tylko 9 km² powierzchni, zamieszkany jest przez prawie 40 000 osób i składa się z trzech enklaw w stanie Kerala.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Mahé (hindi माहे, trb.: Mahe, trl.: Māhe; malajalam മയ്യഴി/മാഹി, trb.: Majjaźi/Mahi, trl.: Mayyaḻi/Māhi; ang. Mahe; fr. Mahé) - miasto w południowych Indiach, położone nad Morzem Arabskim. Zajmuje powierzchnię 9 km², liczy 36,823 mieszkańców (2001). Mahé do 1954 pozostawało kolonią francuską (założone zostało w 1724 jako fort). Administracyjnie należy do terytorium związkowego Puducherry. Dystrykt Mahé składa się z trzech enklaw w stanie Kerala.
  Zatoka Bengalska (beng. Vagopasagar, birm. Bingali Pinko, ang. Bay of Bengal, hindi Bagal ki Khari) – część Oceanu Indyjskiego znajdująca się pomiędzy Półwyspem Indyjskim, wyspą Cejlon oraz archipelagami Andamany i Nikobary. Jej powierzchnia wynosi 2,191 mln km², średnia głębokość 2586 m, a maksymalna dochodzi do blisko 5258 m. Temperatura wody waha się w zimie od 25 °C (część północna) do 27 °C (część południowa), w lecie dochodzi do ponad 28 °C. Zasolenie wynosi ok. 30-34‰. Pływy dochodzą do 10,7 m.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Puducherry (do września 2006 Pondicherry; hindi पांडिचेरी, trb.: Puduććeri, trl.: Puducceri; tamilski பாண்டிச்சேரி, trl.: Putuccēri; ang. Puducherry; fr. Pondichéry) - miasto w południowych Indiach, ośrodek administracyjny terytorium związkowego Puducherry, nad Zatoką Bengalską, na Wybrzeżu Koromandelskim, 170 km na południe od Madrasu. Była kolonia francuska. Około 230 tys. mieszkańców.
  Ćennaj lub Madras (hindi चेन्नई, trb.: Ćennaj, trl.: Cennai; tamilski சென்னை, trb.: Sennaj; ang. Chennai; do 2000 hindi मद्रास, trb.: Madras, trl.: Madrās; ang. Madras) – miasto w płd. Indiach, nad Oceanem Indyjskim, liczące 4,6 miliona mieszkańców (2006), stolica stanu Tamilnadu, wielki ośrodek przemysłowy (głównie bawełniany), handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Zabytki architektury XIX w. w stylu klasycystycznym po obiektach rządowych władz kolonialnych.
  Transkrypcja – w językoznawstwie system zapisu głosek danego języka za pomocą symboli graficznych (inaczej pisownia fonetyczna) lub system fonetycznej konwersji innego pisma. W szczególności może służyć do zapisu wyrazów jednego języka w formie pozwalającej łatwo odtworzyć brzmienie osobie go nie znającej – głoski jednego języka oddaje się wtedy znakami pisma innego języka, przy czym danej głosce nie zawsze musi odpowiadać tylko jeden znak, a niektóre znaki mogą być używane na oznaczanie kilku różnych głosek w języku wyjściowym. Transkrypcja taka zorientowana jest na odbiorcę posługującego się jednym, określonym językiem.
  Godawari – rzeka w środkowych Indiach, o długości 1448 km i powierzchni dorzecza 313 tys. km². Średni roczny przepływ przy ujściu wynosi 3980 tys. m³/s.

  Reklama