Puchar Volpiego dla najlepszego aktora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar Volpiego dla najlepszego aktora (wł. Coppa Volpi per la migliore interpretazione maschile) – nagroda przyznawana corocznie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za najlepszą rolę męską spośród filmów konkursu głównego. Wyróżnienie, nazwane na cześć założyciela festiwalu Giuseppe Volpiego, przyznaje międzynarodowe jury. Nazwa i forma nagrody funkcjonuje od trzeciej edycji imprezy, czyli od 1935 – wcześniej przyznawano aktorom Złote Medale. W latach 1939-1940, 1943-1946 i 1969-1982 nagroda nie była przyznawana.

William Bradley Pitt, znany jako Brad Pitt (ur. 18 grudnia 1963 w Shawnee w stanie Oklahoma) – amerykański aktor i producent filmowy.Javier Ángel Encinas Bardem (ur. 1 marca 1969 w Las Palmas) – hiszpański aktor. Zdobywca Oscara (trzykrotnie nominowany).

Statystyki[ | edytuj kod]

Fredric March, pierwszy zdobywca Pucharu Volpiego.
Jean Gabin, dwukrotny laureat nagrody.
Toshirō Mifune, dwukrotny zdobywca Pucharu Volpiego.
Brad Pitt, laureat Pucharu Volpiego za rolę w filmie Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda (2007).
Pierfrancesco Favino, laureat Pucharu Volpiego za rolę w filmie Padrenostro (2020).

Najczęściej, jak do tej pory, nagradzane były role aktorów amerykańskich (19 wyróżnień) i francuskich (7). W jednym przypadku jury przyznało nagrodę dla aktorskiego kolektywu (od trzech aktorów wzwyż) – dotyczyło to amerykańskiego filmu Chorągiewki (1983, sześciu nagrodzonych aktorów).

Sean Justin Penn (ur. 17 sierpnia 1960 w Santa Monica, Kalifornia) – amerykański aktor, producent, scenarzysta, reżyser i dziennikarz. Dwukrotny laureat Oscara.Giuseppe Volpi (ur. 19 listopada 1877 w Wenecji, zm. 16 listopada 1947 roku w Rzymie) – włoski przedsiębiorca i polityk faszystowski. W latach 1921-1925 był gubernatorem Trypolitanii. Następnie pełnił urząd ministra finansów i prezesa Confindustrii. Był przeciwnikiem Quota 90. W 1932 roku założył Festiwal Filmowy w Wenecji.

Dotychczas pięciu aktorom udało się zdobyć Puchar Volpiego dwukrotnie. W kolejności chronologicznej byli to:

 • Amerykanin Fredric March (1932, 1952)
 • Francuz Jean Gabin (1951, 1954)
 • Japończyk Toshirō Mifune (1961, 1965)
 • Amerykanin Sean Penn (1998, 2003)
 • Hiszpan Javier Bardem (2000, 2004)
 • Jean Gabin był jedynym zdobywcą nagrody za role w dwóch różnych filmach (1954). Pierwszymi czarnoskórymi laureatami byli amerykańscy aktorzy David Alan Grier i Michael Wright (obaj nagrodzeni w 1983). Najmłodszym zdobywcą nagrody był Chińczyk Xia Yu (1994) – miał skończonych zaledwie 18 lat. Najstarszym laureatem był 80-letni Amerykanin Don Ameche (1988).

  Pierfrancesco Favino (ur. 24 sierpnia 1969 roku w Rzymie) – włoski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, producent filmowy.Jean Gabin, właściwie Jean-Alexis Gabin Moncorgé (ur. 17 maja 1904 w Paryżu, zm. 15 listopada 1976 w Neuilly-sur-Seine) – francuski aktor teatralny i filmowy.

  Amerykanie Jack Lemmon i Sean Penn to jedyni aktorzy, którzy zdobyli nagrody aktorskie na wszystkich trzech najważniejszych europejskich festiwalach filmowych: nagrodę dla najlepszego aktora na MFF w Cannes, Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie oraz Puchar Volpiego na MFF w Wenecji. Dwie role nagrodzone w Wenecji przyniosły ich laureatom również Oscara dla najlepszego aktora (Fredric March i Paul Muni).

  Toshirō Mifune (jap. 三船敏郎, Mifune Toshirō, ur. 1 kwietnia 1920 w Qingdao, zm. 24 grudnia 1997 w Mitace) – jeden z najpopularniejszych i najlepiej rozpoznawanych na świecie aktorów japońskich, także producent.Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (The Academy Award for Best Actor) – nagroda przyznawana aktorom, pracującym w przemyśle filmowym, przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej; nominacje są przyznawane przez aktorów i aktorki – członków Akademii. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich jej członków.

  Żadnemu polskiemu aktorowi nie udało się jak dotychczas zdobyć tej nagrody.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.
  Ernest Frederick McIntyre Bickel (ur. 30 sierpnia 1897 w Racine, zm. 14 kwietnia 1975 w Los Angeles) − amerykański aktor, trzykrotnie nominowany i laureat dwóch Oscarów za role pierwszoplanowe.
  Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – nazywany też Berlinale, jest jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych w Europie i świecie. Odbywa się corocznie w lutym. Pierwszy festiwal odbył się w 1951. Jury festiwalu zawsze kładło specjalny nacisk, aby były tam przedstawiane filmy z całego świata.
  Xia Yu (chiń. 夏雨; pinyin Xià Yǔ; ur. 28 października 1976) – chiński aktor filmowy i telewizyjny. Najmłodszy w historii zdobywca Pucharu Volpiego dla najlepszego aktora. Nagrodę tę otrzymał w wieku zaledwie 18 lat na 51. MFF w Wenecji za rolę w filmie W upalnym słońcu (1994) w reżyserii Jianga Wena.
  Festiwal Filmowy w Cannes − prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się od 1946 w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes. Festiwal odbywa się co roku (z pewnymi wyjątkami) i gromadzi wiele znanych osób związanych z przemysłem filmowym.
  Michael Wright (ur. 30 kwietnia 1956 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Zdobywca zbiorowego Pucharu Volpiego dla najlepszego aktora na 40. MFF w Wenecji za rolę w filmie Chorągiewki (1983) w reżyserii Roberta Altmana.
  Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda (ang. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford) – amerykański western z 2007 roku w reżyserii Andrew Dominika na podstawie powieści Rona Hansena z 1983 roku o tej samej nazwie.

  Reklama