Puchar Spenglera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar Spenglera (oficj. Spengler Cup) – coroczny towarzyski turniej w hokeju na lodzie odbywający się w szwajcarskim Davos. Pierwsza edycja tego turnieju odbyła się w 1923 roku, co czyni go najstarszym turniejem hokejowym na świecie. Gospodarzem wydarzenia jest szwajcarski zespół HC Davos, którego hala Vaillant Arena jest użytkowana do rozegrania turnieju pomiędzy drugim dniem świąt Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem.

LTC Praga – nieistniejący obecnie czechosłowacki (czeski) klub hokejowy z siedzibą w Pradze. Założony został w 1903 roku jako Lawn Tennis Cercle Praga, w 1949 roku zmienił nazwę na Zdar LTC Praha, a w 1951 na Tatra Smíchov i pod tą nazwą klub został rozwiązany w roku 1964.Davos (romansz Tavau, wł. Tavate) – miasto we wschodniej Szwajcarii, w kantonie Gryzonia, nad rzeką Landwasser. Położone na wysokości 1560 m n.p.m. jest najwyżej położonym miastem w Europie. Ludność: 11 248 osób (2009).

Pierwotnie w opracowanym przez doktora Carla Spenglera turniej miał promować drużyny z krajów niemieckojęzycznych, jednakże prestiż rozgrywek wzrósł ponad państwa niemieckojęzyczne, dzięki czemu uczestniczyły w nim często drużyny z innych części Europy m.in. pojawiły się zespoły ze Związku Radzieckiego, Szwecji, czy Czechosłowacji.

IIHF – Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (ang. International Ice Hockey Federation). Organizacja hokejowa powstała w 1908 roku.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

Ponadto w turnieju kilkakrotnie zagrały drużyny spoza kontynentu europejskiego. Zazwyczaj był to zespół Team Canada, który składał się z zawodników kanadyjskich grających w Europie. Rzadziej występował Team USA, a w 1971 do turnieju zaproszono zespół Japonii, który przed Igrzyskami Olimpijskimi w Sapporo przygotowywał się w Davos. W 2013 roku w turnieju wzięła udział drużyna Rochester Americans, która na co dzień występuje w American Hockey League. Reprezentacja Polski wystąpiła w turniejach w 1974 (II miejsce) i 1975 (III miejsce).

Boże Narodzenie, Narodzenie Pańskie – w tradycji chrześcijańskiej – święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem.Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie mężczyzn – kadra Polski w hokeju na lodzie powoływana przez selekcjonera, w której występować mogą wszyscy zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Hokeja na Lodzie.

Formuła turnieju[ | edytuj kod]

Jest to turniej towarzyski, który obecnie składa się z dwóch części:

 • Faza grupowa - zespoły podzielone są na dwie grupy po trzy zespoły, zwycięzcy grup awansują do półfinałów, a drużyny z miejsc drugiego i trzeciego do ćwierćfinałów
 • Faza pucharowa - w ramach której odbywa się dwa mecze ćwierćfinałowe, dwa półfinałowe i finał


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Rok – międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim), w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano sylwestra od imienia świętego, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim − św. Sylwester papież.
  Dziennik Polski – pismo codzienne wydawane od 4 lutego 1945 przez Spółdzielnię Wydawniczą "Czytelnik", od 1991 przez Wydawnictwo Jagiellonia SA, od 2011 przez Polskapresse.

  Reklama