• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puchar Caldera

  Przeczytaj także...
  Frank Calder (ur. 17 listopada 1877, zm. 4 lutego 1943), kanadyjski działacz sportowy pochodzenia szkockiego, pierwszy prezes ligi NHL od 1917 do 1943.National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.
  Calder Memorial Trophy – nagroda przyznawana corocznie najlepszemu debiutantowi w NHL w sezonie zasadniczym. Wyboru dokonują członkowie Stowarzyszenia Zawodowych Dziennikarzy Hokejowych.
  Puchar Caldera (Calder Cup)

  Calder Cup – trofeum przyznawane corocznie zwycięzcy playoff rozgrywek American Hockey League, co za tym idzie zwycięzcy ligi. Pierwszy raz wręczony po zakończeniu sezonu 1937/1938. Nazwa pucharu pochodzi od nazwiska pierwszego prezydenta National Hockey League Franka Caldera. Calder Cup różni się od Calder Memorial Trophy tym, że to drugie trofeum przyznawane jest najlepszemu debiutowi ligi NHL.

  Hershey Bears – drużyna hokejowa grająca w American Hockey League w dywizji wschodniej, konferencji wschodniej. Drużyna ma swoją siedzibę w Hershey w Stanach Zjednoczonych. Jest najdłużej występującym zespołem w lidze AHL w sposób ciągły.American Hockey League, AHL (pol. Amerykańska Hokejowa Liga) - amerykańsko-kanadyjskie zawodowe rozgrywki hokeja na lodzie. Liga składa się z 30 zespołów (30 z USA i 4 z Kanady) i stanowi bazę rozwojową wobec rozgrywek National Hockey League (NHL). W tych ramach drużyny AHL pełnią rolę zespołów farmerskich dla klubów NHL:

  Dotychczas 33 drużyny zdobyły to trofeum. Najwięcej, jedenastokrotnie zdobywcą Calder Cup był zespół Hershey Bears. Drużyna to ponadto uczestniczyła w 23 finałach ligi AHL co czyni ją najbardziej utytułowaną w historii. Drugą pod względem zwycięstw ligi jest Cleveland Barons, którzy uczestniczyli w lidze do roku 1973. W tym czasie zdobyli to trofeum dziewięć razy.

  Lista zwycięzców[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Historia Pucharu Caldera na stronie oficjalnej AHL
 • Historia na stronie Legends of Hockey
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.783 sek.