Psql

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Psqlterminalowy klient pozwalający na połączenie z bazą danych PostgreSQL. Jest to narzędzie pozwalające na wykonywanie zapytań SQL w sposób interaktywny lub z wcześniej przygotowanego pliku z poleceniami do wykonania. Narzędzie to jest podobne do SQLPlus w bazie danych Oracle, czy ISQL w bazie danych Sybase. Poza obsługą SQL program wspiera liczne metapolecania oraz obsługuje zmienne, co ułatwia pisanie skryptów z jego użyciem. Program ten może być także wykorzystywany do zapisywania wyników zapytań do plików lub ewentualnego wykorzystania przez skrypty powłoki.

Sybase Inc. (NYSE: SY) – założona w 1984 w Berkeley firma produkująca systemy bazodanowe, narzędzia do modelowania i budowania systemów, rozwiązania mobilne.Oracle Database – to oficjalna nazwa systemu zarządzania relacyjnymi bazami danych (ang. RDBMS) stworzonego przez firmę Oracle Corporation. Nazwa Oracle pochodzi od nazwy kodowej jednego z projektów sponsorowanych przez CIA, nad którymi pracował współzałożyciel korporacji Oracle – Larry Ellison.

Zobacz też[ | edytuj kod]

Inne narzędzia do współpracy z PostgreSQL

Wiersz poleceń (ang. Command Line Interface, CLI), to jeden z najczęściej spotykanych sposobów interakcji człowieka z komputerem. Inne przykłady to interfejs tekstowy oraz interfejs graficzny.SQL (ang. Structured Query Language wym. /ɛskjuːˈɛl/) – strukturalny język zapytań używany do tworzenia, modyfikowania baz danych oraz do umieszczania i pobierania danych z baz danych.
 • pgAdmin
 • phpPgAdmin
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Oficjalna dokumentacja psql (ang.). [dostęp 2020-12-25].
  System zarządzania bazą danych, SZBD (ang. Database Management System, DBMS) – oprogramowanie bądź system informatyczny służący do zarządzania bazą danych. System zarządzania bazą danych może być również serwerem bazy danych (SBD) lub też może udostępniać bazę danych lokalnie – na określonym komputerze.Program wsadowy, plik wsadowy (ang. batch file) – program komputerowy wykonywany w trybie wsadowym, tj. bez wpływu użytkownika na przebieg programu. Plik wsadowy to plik, w którym zapisany został program wsadowy. Programy wsadowe mogą być wykonywane w różnych systemach operacyjnych, w szczególności w systemach Unix, Linux, DOS, Windows i innych.
  Warto wiedzieć że... beta

  pgAdmin – program do zarządzania i zwykłej pracy użytkownika z bazą danych PostgreSQL. Obecnie program jest oznaczony jako pgAdmin III. Jest to już kolejna, trzecia gałąź rozwojowa programu. Program posiada interfejs graficzny i jest dobrym zamiennikiem programu konsolowego psql. Aktualnie, z poziomu programu można m.in. administrować bazami danych, replikami baz danych, tworzyć wszelkie obiekty bazodanowe, wydawać zapytania oraz analizować plan zapytania prezentowany w postaci klasycznej lub graficznej. Oprócz tego z programem można pracować jak z zwykłym programem konsolowym. Program od wersji 1.10.0 wydawany jest na licencji BSD. Poprzednie wersje były wydawane na licencji artystycznej.
  Tryb konwersacyjny (ang. conversation mode) — forma pracy dająca użytkownikowi możliwość bezpośredniego ingerowania w proces wykonywania programu, np. w języku programowania BASIC.
  phpPgAdmin – aplikacja do zarządzania bazą danych PostgreSQL. Aplikacja napisana jest w języku PHP. Umożliwia wizualną i uproszczoną w stosunku do konsolowej pracę z bazą danych PostgreSQL.
  Zmienna - konstrukcja programistyczna posiadająca trzy podstawowe atrybuty: symboliczną nazwę, miejsce przechowywania i wartość; pozwalająca w kodzie źródłowym odwoływać się przy pomocy nazwy do wartości lub miejsca przechowywania. Nazwa służy do identyfikowania zmiennej w związku z tym często nazywana jest identyfikatorem. Miejsce przechowywania przeważnie znajduje się w pamięci komputera i określane jest przez adres i długość danych. Wartość to zawartość miejsca przechowywania. Zmienna zazwyczaj posiada również czwarty atrybut: typ, określający rodzaj danych przechowywanych w zmiennej i co za tym idzie sposób reprezentacji wartości w miejscu przechowywania. W programie wartość zmiennej może być odczytywana lub zastępowana nową wartością, tak więc wartość zmiennej może zmieniać się w trakcie wykonywania programu, natomiast dwa pierwsze atrybuty (nazwa i miejsce przechowywania) nie zmieniają się w trakcie istnienia zmiennej. W zależności od rodzaju języka typ zmiennej może być stały lub zmienny. Konstrukcją podobną lecz nie pozwalającą na modyfikowanie wartości jest stała.

  Reklama